کلاهبرداری های رمزنگاری 77٪ کاهش یافته است – اما این سوء استفاده در حال بازگشت بزرگ است


فرض بر این است که چنین مهاجمانی ظاهراً «شکارچیان بازی‌های بزرگ» سازمان‌هایی در مقیاس بزرگ با جیب‌های بزرگ برای استخراج «بیشترین پول ممکن» از این شرکت‌ها هستند.

بر اساس گزارش اخیر شرکت اطلاعاتی بلاک چین Chainalysis، کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال در شش ماه اول سال 2023 77 درصد از 3.3 میلیارد دلار به 1.1 میلیارد دلار کاهش یافته است.

ترفند این است که باج‌افزار دوباره مد شده است و مجرمان 62.4 درصد بیشتر از شش ماه اول سال 2022 درآمد کسب کرده‌اند.

در 12 جولای، Chainalysis گزارش جرایم رمزنگاری اواسط سال خود را منتشر کرد و اشاره کرد که درآمد کلاهبرداری برای دومین سال متوالی روند نزولی داشته است.

این شرکت در طول تاریخ شاهد افزایش درآمد کلاهبرداری در بازارهای صعودی بوده است – اما این مورد تا کنون در سال 2023 رخ نداده است:

“اغلب، حرکات مثبت قیمت منجر به درآمد بیشتر از کلاهبرداری می شود، احتمالاً به این دلیل که افزایش شور و شوق بازار و FOMO باعث می شود قربانیان بیشتر در معرض خطرات کلاهبرداران باشند. اما کلاهبرداری هاردکور سال 2023 این روند طولانی مدت را بر هم زده است.

ورودی دارایی های غیرقانونی شناخته شده در شش ماهه اول سال 2023 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 65 درصد کاهش یافت، در حالی که ورودی به دارایی های پرخطر مانند میکسرهای ارزهای دیجیتال و صرافی های پرخطر 42 درصد کاهش یافت.

اگرچه Chainalysis این کاهش را تا حدی به کاهش حجم معاملات نسبت داد، او توضیح داد که ورود غیرقانونی سریعتر کاهش یافت:

حجم معاملات به طور کلی کاهش یافته است، اما این کاهش برای خدمات حقوقی که تنها 28 درصد کاهش در ورودی ها داشته است، بسیار کمتر است.

جریان های تجمعی برای خدمات قانونی، پرخطر و غیرقانونی از 1 ژانویه تا 30 ژوئن برای 2020-2023. منبع: Chainalysis

کیم گرائر، مدیر تحقیقات Chainalysis، به کوین تلگراف گفت که قربانیان کلاهبرداری های گذشته ممکن است در تصمیمات سرمایه گذاری خود «سخت تر» شوند و در نتیجه دیگر فریب طعمه های کلاهبرداران را نخورند. این ممکن است به کاهش درآمد تقلب نیز کمک کند.

این شرکت گفت: “این کاملاً ممکن است که قربانیان کلاهبرداری یاد گرفته باشند که دقیق تر باشند.” علاوه بر این، کمپین‌های آگاه‌سازی دولت و صنعت، و همچنین پوشش رسانه‌ای، احتمالاً به آموزش مردم در مورد خطرات تقلب کمک می‌کند.»

Chainalysis هشدار داد که ابزارهای هوش مصنوعی می توانند به طور فزاینده ای برای تشویق کلاهبرداری از طریق استفاده از کلاهبرداری های عمیق و موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرند.

با توجه به اهمیت فزاینده کلاهبرداری های عاشقانه و سلاخی خوک، یکی از مواردی که باید مراقب آن بود استفاده از هوش مصنوعی برای افزایش کارایی و مقیاس است، زیرا این کلاهبرداری ها عمدتاً مبتنی بر متن هستند.

بر اساس گزارش Chainalysis، هک نیز 1.1 میلیارد دلار از شش ماه اول سال 2022 کاهش یافته است.

عاملان باج‌گیری، شرکت‌های «شکارچیان بازی بزرگ» هستند که جیب‌های عمیقی دارند

با این حال، همه چیز در کل پیشرفت نکرده است. درآمد باج افزار در نیمه اول سال 2023 تا ژوئن 62.4 درصد افزایش یافت و به 449.1 میلیون دلار رسید.

به گفته Chainalysis، این به این دلیل است که مهاجمان اکنون سازمان‌هایی در مقیاس بزرگ «شکارچیان بازی‌های بزرگ» هستند که جیب‌های بزرگی دارند تا «بیشترین پول ممکن» را از شرکت‌هایی که مایل به پرداخت هستند استخراج کنند.

«چرا ثروت وارونه شده است؟ اول از همه، به نظر می رسد شکار بازی های بزرگ – هدف قرار دادن سازمان های بزرگ و جیبی توسط مهاجمان باج افزار – پس از رکود اقتصادی سال 2022 بازگشته است.

این مهاجمان در راه ورود به دومین سال بزرگ خود در تاریخ هستند و 4.6 درصد از رقم 940 میلیون دلاری سال 2021 فراتر رفته اند.

جریان تجمعی برای درآمد باج افزار از 1 ژانویه تا 30 ژوئن برای سال های 2022 و 2022. منبع: Chainalysis

اندرو جی دیویس، مسئول ریسک در شرکت مشاوره جرایم سایبری کیوو، گفت که کاهش سال 2022 را می توان به عملکردهای قوی تر امنیت سایبری و قوانین جدیدی نسبت داد که تحریم های شدیدتری را علیه پرداخت باج اعمال می کند.

در نتیجه، دیویس افزود، مهاجمان باج‌افزار در حال حاضر به احتمال زیاد سعی می‌کنند «تا جایی که ممکن است پول بیشتری» از شرکت‌هایی دریافت کنند که مایل به پرداخت باج هستند.

Chainalysis اضافه شده اندازه پرداخت توسط بزرگترین عاملان به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

مرتبط با: Pink، Pussy، Venom، Inferno – فیلترهای ورودی برای کیف پول رمزنگاری نزدیک شما

واحد مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد دریافت که در اکتبر سال 2021، هر 11 ثانیه یک باج در سراسر جهان رخ می دهد که منجر به خسارت کلی 20 میلیارد دلاری تنها در سال 2021 شده است.

Cybersecurity Ventures در ماه ژوئن تخمین زد که این باج افزار تا سال 2031 سالانه 265 میلیارد دلار برای قربانیان خود هزینه خواهد داشت.

Chainalysis خاطرنشان کرد که همه ارقام “تخمین با کران پایین تر” هستند و حجم معاملات غیرقانونی و پرخطر احتمالاً در طول زمان با یافتن فعالیت غیرقانونی جدید افزایش خواهد یافت.

همچنین، داده‌ها شامل جرایمی نمی‌شود که در آن از ارز دیجیتال به عنوان روش پرداخت استفاده می‌شود.

مجله: بیت کوین به ارزش 3.4 میلیارد دلار در جعبه پاپ کورن – داستان هکر جاده ابریشم


نویسنده: Brayden Lindrea

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *