طرح هرمی رمزارز AirBit: همه به جز یک نفر به زندان محکوم شدند


دوس سانتوس، یکی از بنیانگذاران باشگاه ایربیت، آخرین متهم ایربیت است که هنوز محکوم نشده است، اما او قرار است در 4 اکتبر 2023 از سرنوشت خود مطلع شود.

دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه جنوبی نیویورک روند صدور حکم را برای افراد کلیدی پشت طرح ارز دیجیتال پونزی AirBit Club ادامه می دهد.

دفتر دادستانی ایالات متحده در نیویورک در 3 اکتبر اعلام کرد که سه نفر از پنج متهم بازمانده در پرونده AirBit، از جمله اسکات هیوز، سیسیلیا میلان و کارینا پرزیدز، محکوم شدند. این احکام ماه ها پس از اعتراف هر سه متهم به پولشویی و سایر اتهامات در پرونده AirBit در اوایل سال 2023 صادر شد.

وکیل هیوز که گفته می شود حدود 18 میلیون دلار از عواید کلاهبرداری AirBit Club پولشویی کرده است، به 18 ماه زندان محکوم شد. میلان، یکی از سازمان دهندگان ارشد کلوپ ایربیت، به پنج سال زندان محکوم شد. پرزیدز، یکی دیگر از سازمان دهندگان برتر باشگاه ایربیت، به یک سال و یک روز زندان محکوم شد.

علاوه بر این، هیوز به سه سال حبس تعلیقی محکوم شد. میلان و پرزیدز نیز به ترتیب به سه سال و سه ماه حبس تعلیقی محکوم شدند.

برنامه AirBit Club در اواخر سال 2015 راه اندازی شد و به عنوان یک “باشگاه بازاریابی چند سطحی” در صنعت ارزهای دیجیتال تبلیغ می شود. متهمان پیشنهادهای امیدوارکننده ای ارائه کردند تا سرمایه گذاران را گمراه کنند که فکر کنند AirBit Club بازده روزانه از استخراج و تجارت کریپتو را تضمین می کند. اما به‌جای تأمین مالی عملیات‌های رمزنگاری‌شده با انگیزه AirBit (که هرگز چنین نشد)، 100 میلیون دلار از پول سرمایه‌گذاران به جیب بنیان‌گذاران و حامیان آن رفت.

اگرچه برخی از کاربران از تاخیرهای برداشت و هزینه های پنهان در اوایل سال 2016 شکایت داشتند، طرح AirBit Club موفق شد تا سال 2020 به فعالیت های کلاهبرداری خود ادامه دهد.

ارائه باشگاه AirBit 2019 Cecilia Millan. منبع: یوتیوب

دامیان ویلیامز، وکیل ایالات متحده، با اعلام این احکام، تاکید کرد که هیوز، میلان و پرزیدز هر کدام نقشی کلیدی در تداوم طرح هرمی باشگاه AirBit داشتند.

مرتبط با: 5 نکته کلیدی از اولین روز محاکمه سام بنکمن-فرید

ویلیامز گفت: «سال‌ها، میلان و پرزیدز، بالاترین رده از مروجین، به شدت درخواست سرمایه‌گذاری می‌کردند و سرمایه‌گذاران سخت‌کوش و ساده را گمراه می‌کردند تا جیب‌های خود را جمع کنند.

احکام امروز این پیام را ارسال می کند که هرکسی که طرح های سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را تسهیل می کند، نه فقط کسانی که در راس هرم هستند، با عواقب جدی برای چنین جنایاتی مواجه خواهند شد.

این امر پس از آن صورت می گیرد که پابلو رودریگز، یکی از بنیانگذاران باشگاه AirBit در اواخر سپتامبر 2023 به 12 سال زندان محکوم شد. دوس سانتوس، یکی دیگر از بنیانگذاران که به اتهاماتی از جمله توطئه کلاهبرداری با سیم، پولشویی و توطئه کلاهبرداری بانکی اعتراف کرد، قرار است در 4 اکتبر 2023 محکوم شود.

سانتوس آخرین متهمی خواهد بود که در میان مجموع شش متهم پشت باشگاه AirBit محکوم می شود. جکی آگیلار، که در فوریه 2023 به جرم خود اعتراف کرد، گزارش شده است که در ماه مه، چند هفته قبل از صدور حکم درگذشت.

مجله: کارآگاهان بلاک چین – Mt. سقوط Gox شاهد تولد Chainalytic بود


نویسنده: Helen Partz

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید