کلاهبرداری های Crypto P2P در هند نیاز به آموزش دارایی های دیجیتال را نشان می دهد


کلاهبرداران به دلیل شکایات متعدد پلیس و مسدود شدن حساب بانکی متعاقب آن، امکان شرکت در معاملات P2P را برای معامله گران رمزارز هندی غیرممکن کرده اند.

تجارت ارزهای دیجیتال همتا به همتا (P2P) از روزهای اولیه این صنعت جزء اصلی جامعه ارزهای دیجیتال بوده است.

تجارت P2P به مبادله مستقیم ارزهای دیجیتال بین دو کاربر بدون دخالت واسطه ها اشاره دارد. صرافی‌های P2P خریداران و فروشندگان را به هم متصل می‌کنند و در عین حال امنیت بیشتری را از طریق سرویس escrow فراهم می‌کنند. برخی از مزایای اصلی P2P نسبت به صرافی های متمرکز، در دسترس بودن جهانی، گزینه های مختلف پرداخت و عدم کارمزد تراکنش است.

علاوه بر این، بازارهای P2P برای معامله‌گران و علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال در مناطقی که دولت‌ها با مبادلات رسمی ارزهای دیجیتال و ارائه‌دهندگان خدمات دشمنی دارند، حیاتی هستند.

در هند، زمانی که بانک مرکزی این کشور در آوریل 2018 ممنوعیت بانکی را بر تجارت ارزهای رمزپایه اعمال کرد، اینها به راه نجات بسیاری از معامله گران ارزهای دیجیتال تبدیل شدند.

حتی اگر ممنوعیت بانکی توسط دادگاه عالی در مارس 2020 برداشته شد، پلتفرم‌های P2P همچنان نقش مهمی را ایفا می‌کنند زیرا بانک‌ها در مورد ارائه خدمات به صرافی‌های رمزنگاری به دلیل فقدان وضوح نظارتی تردید دارند.

در طول بازار صعودی 2021-2022، هند شاهد افزایش قابل توجهی در حجم معاملات کریپتو و پلتفرم‌های کریپتو بود که باعث شد دولت اکوسیستم نوپا را در نظر بگیرد.

آخرین: استیبل کوین PYUSD جدید پی پال با مشکلات قانونی و «کارایی کمتر» مواجه است

رهبران صنعت خواستار یک چارچوب نظارتی جامع هستند که از سال 2019 در دست توسعه بوده است، در حالی که وزیر دارایی هند اعلام کرد 30 درصد مالیات بر سود ارزهای دیجیتال در سال 2022 اعمال می شود.

علاوه بر فقدان شفافیت نظارتی، مالیات های سنگین اکوسیستم در حال رشد کریپتو هند را آزار داده و سرمایه گذاران هندی را از بازار دور کرده است.

حجم پلتفرم‌های P2P با مشکل صرافی‌های رایج کریپتو افزایش یافت.

کلاهبرداری های P2P چگونه اتفاق می افتد؟

این افزایش حجم تراکنش های P2P نیز منجر به افزایش چشمگیر کلاهبرداری های P2P شده است. این کلاهبرداری ها اغلب از داده های بانکی سرقت شده استفاده می کنند یا مشتریان را با وعده های دروغین سود بالا فریب می دهند و سپس از اطلاعات بانکی خود برای کلاهبرداری از کاربران P2P استفاده می کنند.

در اوایل ماه جولای، دو نفر در ارتباط با رسوایی Binance P2P در Ujjain، هند دستگیر شدند. پلیس چندین حساب بانکی جعلی، کارت‌های خودپرداز و اسناد را از متهمانی که ادعا می‌کردند شناسه‌های جعلی و اطلاعات شخصی را به مبلغ 1500 روپیه هند (18 دلار) خریداری کرده بودند، در تلاش برای کلاهبرداری از کاربران Binance P2P ضبط کرد.

یکی از راه‌هایی که کلاهبرداران P2P داده‌های کاربران را می‌دزدند، با کمک کانال‌های جعلی ارز دیجیتال در تلگرام است که نوید سود بالا یا ایردراپ را می‌دهند. بسیاری از کاربران ساده لوح که می خواهند به سودهای سریع دست یابند، اغلب به این کانال ها می پیوندند و اطلاعات بانکی شخصی خود را به اشتراک می گذارند. در بسیاری از موارد دیگر، کلاهبردار اطلاعات شخصی کاربر را می خرد یا می دزدد.

سپس داده های دزدیده شده برای ایجاد یک حساب P2P در هر پلت فرم P2P محبوب استفاده می شود. Binance و WazriX در هند رایج هستند.

سپس کلاهبردار یک سفارش خرید را آغاز می کند و به دنبال فروشندگان ناآگاه در پلتفرم P2P می گردد. پس از تطبیق با فروشنده، پول را با استفاده از حساب قربانی برای فروشنده ارسال می کنند. بنابراین، آنها تراکنش P2P را در پلتفرمی که خریدار ارز دیجیتال و فروشنده پول را در حساب بانکی خود دریافت می کند، تکمیل می کنند.

سپس خریدار (کلاهبردار) با رمزنگاری ناپدید می شود و قربانی که از حساب بانکی برای ارسال پول استفاده کرده است، تنها پس از کسر پول از حساب بانکی متوجه این موضوع می شود.

سپس قربانی به پلیس شکایت می‌کند و اولین قدم آن‌ها مسدود کردن تمام حساب‌های بانکی است که قربانی در مرحله کلاهبرداری با آن‌ها تعامل داشته است.

این اقدام پلیس باعث مسدود شدن طولانی مدت حساب برای فروشندگان مشکوک پلت فرم P2P می شود. فروشندگان تنها زمانی متوجه می شوند که درگیر کلاهبرداری بوده اند که از پلیس تماس گرفته شده یا بانکشان گزارش می دهد که حسابشان مسدود شده است.

فروشنده ای که خواست نامش فاش نشود، یک بار هنگام تلاش برای پرداخت هزینه تاکسی، پیام “حساب بانکی مسدود شده” را دریافت کرد. پس از تماس با بانک، فروشنده متوجه شد که از سوی بخش سایبری پلیس مسئول رسیدگی به جرایم آنلاین درخواست توقف کرده است.

زمانی که فروشنده بعداً شکایت خود را به پلیس تسلیم کرد و اطلاعاتی در مورد مسدود شدن حساب دریافت کرد، برای تراکنشی که به عنوان P2P به مبلغ 40 دلار در WazirX در اکتبر 2022 انجام شد، با تهدید عواقب قانونی از طرف اداره اجرا، آژانس اطلاعات اقتصادی هند مواجه شد. .

شکایت به پلیس توسط زنی صورت گرفت که از سپتامبر 2022 تا ژوئن 2023 30000 دلار کلاهبرداری کرده بود. پلیس تحقیقات را آغاز کرد و تمام حساب‌های بانکی را که در مدت زمان مشخص شده با حساب‌های شاکی تعامل داشت، از جمله فروشندگان معامله اکتبر مسدود کرد. .

فروشنده سعی کرد به افسر پلیس توضیح دهد که معامله P2P را با موفقیت انجام داده است و بنابراین نقشی در کلاهبرداری نداشته است. با وجود این، پلیس این اتهامات را نادیده گرفت و به دروغ ادعا کرد که تراکنش های رمزنگاری آنها غیرقانونی است و اعلام کرد که باید 40 دلار به شاکی بپردازد در غیر این صورت با پیگرد قانونی بیشتری روبرو خواهند شد.

قربانی که چاره دیگری نداشت، در نهایت 40 دلار به حساب شاکی پرداخت کرد و پس از آن پلیس دستور رفع توقیف حساب را صادر کرد.

پلیس به درخواست Cointelegraph برای اظهار نظر پاسخ نداد.

محدودیت‌های حساب بانکی دسترسی قربانی مشکوک به پول نقد را محدود می‌کند و پیچیدگی‌های حل این مشکل جدی است. فروشنده اغلب تا آخرین لحظه از کلاهبرداری بی خبر است، ممکن است تحت تحقیقات قانونی قرار گیرد یا نیاز به ارائه مدرک داشته باشد.

در سال گذشته چندین مورد از چنین کلاهبرداری های P2P وجود داشته است که در آنها قربانیان اظهار داشته اند که از مقامات می ترسند و پلیس اغلب آنها را تهدید به اقدام قانونی می کند. فروشنده ناشناس به کوین تلگراف گفت که حساب آنها با 50000 روپیه مسدود شده است، آنها از نحوه تماس با مقامات و اینکه آیا با عواقب قانونی روبرو خواهند شد بسیار می ترسند.

برخی از P2P ها را توصیه نمی کنند

به دلیل فقدان قوانین روشن در مورد جرایم مرتبط با رمزنگاری و عدم درک فناوری که از ارزهای رمزنگاری شده پشتیبانی می کند، تحقیقات پلیس اغلب با مسدود شدن حساب های هر کسی که در این وضعیت دخیل است آغاز می شود.

پوشپندرا سینگ، یک شخصیت شناخته شده رمزنگاری و مربی در اکوسیستم رمزنگاری هند، به کوین تلگراف گفت که کلاهبرداران از ناآگاهی پلیس در مورد نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال سوء استفاده می کنند:

کاری که این کلاهبرداران انجام می دهند این است که اغلب از پلتفرم هایی مانند پلتفرم بین المللی Binance برای فرار از تحقیقات توسط مقامات هندی استفاده می کنند، زیرا درخواست اسناد از چنین پلتفرم های بین المللی را برای مقامات بسیار دشوار می کند. کلاهبرداران به سادگی USDT سرقت شده را به Trust منتقل می کنند. کیف پول یا بدون KYC تا بعداً ردیابی نشوید. “از آنجایی که کلاهبرداران پول را می گیرند و فرار می کنند، خریدار و فروشنده هر دو با عواقب مالی و قانونی در معامله مواجه می شوند.”

سینگ گفت پلیس هند باید به طور فعال در مورد نحوه عملکرد این کلاهبرداری ها آموزش ببیند. او خاطرنشان کرد که “عدم آگاهی از فناوری های نوظهور نیز منجر به آزار قربانیان شده است، به طوری که پلیس به بسیاری از قربانیان گفته است که تراکنش های رمزنگاری اغلب در هند غیرقانونی است.”

کلاهبرداری های P2P به قدری رایج شده است که اکثر کارشناسان رمزارز در هند اکنون از معامله گران می خواهند که از تجارت P2P خودداری کنند. سامیت گوپتا، مدیر عامل CoinDCX، یک صرافی بزرگ رمزنگاری در هند، گفت که معامله گران کریپتو باید از تراکنش های P2P اجتناب کنند.

مجله: آیا باید پرداخت باج افزار را ممنوع کنیم؟ ایده ای جذاب اما خطرناک

او گفت که بسیاری از مردم هند اعلان‌هایی را از مقامات دولتی مختلف دریافت کرده‌اند، فقط به این دلیل که ناآگاهانه از شخصی که فرد مناسبی برای تماس نبوده است، پول ارسال می‌کنند.

دیگر شخصیت‌های ارزهای دیجیتال از معامله‌گران خواستند مراقب باشند و مطمئن شوند که حساب P2P در تعامل با آن سابقه خوبی دارد.

آنچه به عنوان یک انقلاب کریپتو آغاز شد، به نقطه ضعفی برای اکوسیستم کریپتو هند تبدیل شده است.

این مقاله را به عنوان NFT جمع آوری کنید برای حفظ این لحظه در تاریخ و نشان دادن حمایت خود از روزنامه نگاری مستقل در فضای رمزنگاری.
نویسنده: Prashant Jha

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *