تنظیم کننده اروپایی: DeFi خطرات و همچنین مزایای قابل توجهی را به همراه دارد


سازمان اوراق بهادار و بازار اروپا مقاله ای در مورد تامین مالی غیرمتمرکز و خطرات آن برای بازار اتحادیه اروپا منتشر کرد.

سازمان بازارهای اوراق بهادار و اروپا (ESMA)، تنظیم کننده بازار اتحادیه اروپا، مقاله ای را در 11 اکتبر در مورد تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) و خطرات آن برای بازار اتحادیه اروپا منتشر کرد.

در گزارشی 22 صفحه ای، ESMA مزایای وعده داده شده DeFi مانند شمول مالی بیشتر، توسعه محصولات مالی نوآورانه و افزایش سرعت، امنیت و هزینه تراکنش های مالی را تایید می کند.

اما این مقاله همچنین “خطرات مهم” DeFi را برجسته می کند. طبق گفته ESMA، اولین مورد، ریسک نقدینگی است که به دلیل ماهیت بسیار سوداگرانه و بی ثبات بسیاری از دارایی های رمزنگاری شده است. تنظیم کننده نوسانات 30 روزه بیت کوین یا اتر را با یورو Stoxx 50 مقایسه می کند. اولی به طور متوسط ​​3.6 و 4.7 برابر بیشتر از دومی است.

ESMA معتقد نیست که DeFi موفق شده است از ریسک طرف مقابل اجتناب کند، حتی اگر از نظر تئوری به دلیل قراردادهای هوشمند و اتمی بودن باید کمتر یا حتی وجود نداشته باشد. با این حال، قراردادهای هوشمند عاری از اشکال یا نقص نیستند.

مرتبط با: اتحادیه اروپا مقررات محدودکننده تری را برای مدل های بزرگ هوش مصنوعی در نظر می گیرد: گزارش

DeFi به ویژه در برابر کلاهبرداری ها و فعالیت های غیرقانونی آسیب پذیر است زیرا فاقد پروتکل های شناخت مشتری (KYC) است. یکی دیگر از منابع اصلی خطر برای کاربران DeFi، همانطور که در گزارش ذکر شد، عدم وجود یک مسئول قابل شناسایی و عدم وجود مکانیسم رجوع است.

با این حال، این گزارش نتیجه‌گیری می‌کند که در این مرحله، DeFi و رمزارز به طور کلی «خطرات معنی‌داری» برای ثبات مالی ندارند. این به دلیل اندازه نسبتا کوچک آنها و ارتباطات محدود بین ارزهای دیجیتال و بازارهای مالی سنتی است.

ESMA از نزدیک درگیر بازار ارزهای دیجیتال است و دومین توصیه خود را در مورد دستورالعمل‌های بازار دارایی‌های رمزنگاری (MiCA) در 5 اکتبر منتشر می‌کند. در یک سند 307 صفحه‌ای، رگولاتور گفته است که ارائه‌دهندگان دارایی‌های رمزنگاری ممکن است داده‌های تراکنش را به فرمت خاصی تبدیل کنند «در صورت درخواست مقامات، در قالبی که آنها مناسب‌ترین شکل می‌دانند».

مجله: کارآگاهان بلاک چین: Mt. سقوط Gox شاهد تولد Chainalytic بود


نویسنده: David Attlee

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید