نه، بیت کوین در “طولانی ترین بازار نزولی تا کنون” نیست – در اینجا دلیل آن است


طبق برخی از تعاریف بازار نزولی، چرخه کنونی طولانی‌ترین زمستان ارزهای دیجیتال تا کنون نیست و حتی ممکن است بازار نزولی نباشد.

به گفته برخی از ناظران صنعت، ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین (BTC) در “طولانی ترین بازار نزولی تا کنون” و احتمالاً حتی در بازار نزولی قرار ندارند.

Michaël van de Poppe، بنیانگذار MN Trading، در 27 اوت به X (توئیتر سابق) رفت. ادعا بیت کوین در حال حاضر در “طولانی ترین بازار نزولی” تاریخ است.

در حال حاضر، قیمت بیت کوین به اوج خود در نوامبر 2021 نزدیک نیست. معامله گر نوشت: «بیش از 50 درصد کاهش یافته و در بازار نزولی 490 روزه قرار دارد.

بیانیه Van de Poppe باعث جلب توجه کاربران X شد و در زمان نگارش این مقاله 1.3 میلیون بازدید و نزدیک به هزار بازنشر به دست آورد. با این حال، برخی از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال مطمئن هستند که اطلاعات Van de Poppe صحیح نیست.

برای تعیین طول “بازار خرسی” فعلی در کریپتو، لازم است درک کنیم که تفاسیر مختلفی از این اصطلاح وجود دارد.

ماتی گرینسپن، بنیانگذار کوانتوم اکونومیکس، به کوین تلگراف گفت: «موضوع این است که اصطلاحات «گاو نر» و «بازار خرسی» کاملاً ذهنی هستند. گرینسپن گفت: “این می تواند به این معنی باشد که قیمت در گذشته حرکت کرده است یا اینکه انتظار می رود قیمت در آینده در جهت خاصی حرکت کند.”

بی‌اطمینانی فرصت‌های بی‌پایانی را برای تحلیل‌گران ایجاد می‌کند تا بحث‌های بی‌پایانی داشته باشند.

به گفته آلن اسکات، سردبیر بازار کوین تلگراف، وضعیت کنونی بازار را می توان به عنوان «یک بازار نزولی چند ساله تا زمانی که بالاترین سطح تاریخ شکسته شود» مشاهده کرد. چنین دیدگاهی حاکی از آن است که بیت کوین از زمانی که در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۱ به بالاترین حد تاریخی خود نزدیک به ۶۹۰۰۰ دلار رسیده است، به مدت ۶۵۹ روز در بازار نزولی قرار داشته است. این دوره حتی طولانی‌تر از دوره‌ای است که Van de Poppe از آن صحبت می‌کند، اما همچنان طولانی‌ترین «بازار خرسی» مبتنی بر چنین رویکردی نیست.

همانطور که کوین تلگراف قبلاً اشاره کرده بود، بیت کوین در طول 37 ماه – تقریباً 1125 روز – بین نوامبر 2013 و ژانویه 2017، قیمت خود را زیر بالاترین حد قبلی خود مشاهده کرد. برای بیش از سه سال، قیمت بیت کوین پس از رسیدن به هدف قیمتی خود نتوانسته 1000 دلار را به دست آورد. در سال 2013.

بیت کوین با رسیدن به 20000 دلار برای اولین بار در دسامبر 2017، دوباره به مدت 1095 روز تا دسامبر 2020 در پشت سطح قیمت باقی ماند. اما آیا این بدان معناست که بیت کوین در این دوره در «بازار نزولی» قرار دارد؟ با نگاهی به نمودارها، می توان گفت که بیت کوین در واقع در راه رسیدن به بالاترین قیمت خود یعنی 68000 دلار است.

نمودار قیمت بیت کوین از اواخر سال 2017 تا آگوست 2023. منبع: CoinGecko

طبق تعبیر دیگری از اصطلاح بازار نزولی، بیت کوین ممکن است در حال حاضر اصلاً در بازار نزولی قرار نداشته باشد.

برخی از تعاریف کلاسیک نشان می‌دهند که بازار نزولی زمانی رخ می‌دهد که شاخص یا دارایی بازار 20 درصد یا بیشتر از بالاترین سطح اخیر خود کاهش یابد.

طبق داده‌های CoinGecko، آخرین اوج بیت کوین در اواسط جولای 2023 حدود 31400 دلار بود. با قیمت های فعلی، بیت کوین حدود 13 درصد کمتر از این سطح است. علاوه بر این، ارز دیجیتال در سال گذشته 34 درصد افزایش یافته است.

سامسون مو، مدیر عامل Jan3، به Cointelegraph گفت: “اگر به اندازه کافی بزرگنمایی کنید، بیت کوین فقط یک شمع سبز بزرگ است و از سال 2019 در یک بازار صعودی ثابت بوده است. من فکر می کنم کسانی که روی بازه های زمانی کوتاه تمرکز می کنند ممکن است بازار نزولی را تجربه کنند. “

مرتبط با: پس از پیروزی خاویر مایلی در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری، بیت کوین در آرژانتین افزایش یافت

مدافع بیت کوین همچنین اشاره کرد که وضعیت فعلی بازار را به دلیل عواملی مانند تورم بالا، از دست دادن قدرت خرید، افزایش بدهی و پذیرش توسط دولت های ملی مانند السالوادور “بسیار صعودی” می بیند. Mow نیز تعریف خاص خود را از بازار نزولی دارد:

“بازار نزولی وضعیتی است که معامله‌گران رمزارز با اولویت زمانی بالا به صورت دوره‌ای آن را تجربه می‌کنند.”

گرین اسپن از کوانتوم اکونومیکس از سخنان مو حمایت کرد و استدلال کرد که بیت کوین هرگز حتی در بازار نزولی قرار نداشته است. او گفت: «اگر طولانی‌ترین چارچوب زمانی را برای رویدادهای گذشته و چشم‌اندازهای آینده در نظر بگیریم، می‌توانیم تعیین کنیم که بیت کوین همیشه در بازار صعودی بوده و همیشه در بازار صعودی خواهد بود.

این مقاله را به عنوان NFT جمع آوری کنید برای حفظ این لحظه در تاریخ و نشان دادن حمایت خود از روزنامه نگاری مستقل در فضای رمزنگاری.

مجله: چگونه از ارز دیجیتال خود در یک بازار پر نوسان محافظت می کنید؟ کارشناسان و کارشناسان بیت کوین در این مورد نظر دارند
نویسنده: Helen Partz

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *