جانشین بایننس در روسیه: هر آنچه که تاکنون درباره CommEx باید بدانید


این فروش، جنجال‌هایی را در میان علاقه‌مندان به کریپتوهای محلی برانگیخت که گفتند این دو سایت آنقدر شبیه به هم هستند که CommEx می‌تواند «نسخه روسی» Binance.US باشد.

صرافی ارزهای دیجیتال بایننس ادعا کرده است که با فروش تجارت محلی خود به یک صرافی کاملاً جدید به نام CommEx، روسیه را به طور کامل ترک می کند. بایننس با قول انتقال “بدون درز” به مشتریان خود، اطلاعات زیادی در مورد جانشین خود در روسیه ارائه نکرد.

در زمان اعلام این خبر اطلاعات کمی درباره بنیانگذاران یا تاریخچه CommEx وجود داشت. این صرافی در 26 سپتامبر 2023 یا درست یک روز قبل از اینکه بایننس اعلام کرد که کسب و کار خود را به مبلغی نامشخص به صرافی تازه ایجاد شده می فروشد راه اندازی شد.

سخنگوی CommEx به سوالات متعدد کاربران در گروه رسمی تلگرام درباره صاحبان یا مدیران این شرکت پاسخی نداد. این شخص ادعا کرد که CommEx در سیشل ثبت شده است و به مشتریان خود به عنوان یک صرافی جهانی با تمرکز بر دو منطقه اصلی خدمات خواهد داد: کشورهای مشترک المنافع (CIS) و آسیا.

CommEx در حال حاضر در CoinMarketCap است که متعلق به Binance است

در ابتدا، CommEx فقط از نسخه مرورگر پشتیبانی می کند و این شرکت قول می دهد در آینده نزدیک یک برنامه تلفن همراه ارائه دهد. با وجود راه‌اندازی تنها یک روز پیش، CommEx در حال حاضر در CoinMarketCap، یک سایت اصلی ردیابی رمزنگاری که بایننس در آوریل 2020 خریداری کرد، فهرست شده است. از سوی دیگر، ردیاب بازار رقیب CoinGecko هیچ اطلاعاتی در مورد CommEx در زمان نگارش ندارد.

بر اساس داده‌های CoinMarketCap، CommEx در هنگام راه‌اندازی ۲۵ جفت معاملاتی را فهرست می‌کند، از جمله استیبل کوین‌هایی مانند تتر (USDT) و ارز دیجیتال BNB (BNB) بایننس. در توضیح صرافی جدید در CoinMarketCap آمده است: «CommEx یک صرافی ارزهای دیجیتال است که به سرعت در حال گسترش است که توسط VC های رمزنگاری برتر پشتیبانی می شود.

CommEx در ابتدا از تراکنش‌های همتا به همتا (P2P) در روسیه پشتیبانی می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد رمزارز خود را بدون استفاده از کانال‌های فیات پلتفرم مبادله کنند. به گفته سخنگوی گروه تلگرامی CommEx، این پلتفرم معاملات نقدی USDT را در برابر ارز فیات روسیه، روبل، پس از راه اندازی کانال های فیات خود راه اندازی خواهد کرد.

یکی از سخنگویان بایننس به کوین تلگراف گفت که تغییر به CommEx برای کاربران بایننس “کاملا اختیاری” خواهد بود. این شخص گفت: «همچنین در صورت تمایل می‌توانید پول خود را به پلتفرم دیگری برداشت کنید» و افزود که کاربران همچنان می‌توانند دارایی‌های خود را به CommEx منتقل کنند. سخنگو گفت:

ثبت نام کاربران جدید روسیه KYC بلافاصله به CommEX ارسال می شود. سپس، طی چند ماه آینده، بایننس تمام خدمات مبادله و تجارت در روسیه را متوقف خواهد کرد.

به گفته یکی از نمایندگان CommEx، کاربران این پلتفرم می توانند تا 2 بیت کوین (BTC) را بدون تکمیل چک های «مشتری خود را بشناسید» (KYC) برداشت کنند. صفحه محدودیت های موقعیت مکانی CommEx بیان می کند که این شرکت اجازه ثبت حساب یا خدمات را برای مناطق تحریم شده مانند ایالات متحده، بلژیک، جمهوری قبرس، جمهوری چک، هلند، سنگاپور و همچنین ایران و کریمه نمی دهد.

این سخنگوی همچنین گفت که بعید است که ابزار پرداخت بدون تماس Binance، Binance Pay، به کار خود با CommEx ادامه دهد.

کاربران مالکیت CommEx را زیر سوال می برند

اعلام بایننس برخی گمانه زنی ها را در جامعه رمزنگاری محلی در مورد صاحبان جانشین بایننس در روسیه برانگیخت. در حالی که برخی از کاربران شباهت‌هایی در طرح‌بندی وب‌سایت‌های Binance و CommEx پیدا کردند، برخی دیگر گفتند CommEx یک «کپی دقیق» از وب‌سایت Binance است.

آنها فقط لوگو و رنگ ها را تغییر دادند، اما اساساً همان وب سایت است. تعجب نمی کنم اگر روس هایی که موز را رها کرده اند در صدر قرار بگیرند [Binance] یکی از نظر دهندگان در یک نظر حذف شده در گروه تلگرام CommEx نوشت.

در میان برخی از شباهت ها، شباهت های قابل توجهی را می توان بین بایننس و سایر صفحات وب سایت مانند اعلامیه های حریم خصوصی CommEx و شرایط استفاده مشاهده کرد. به عنوان مثال، اطلاعیه حریم خصوصی CommEx یک کپی بازنویسی شده از اطلاعیه حریم خصوصی Binance را ارائه می دهد که ساختار و بسیاری از فرمول های آن را به دقت دنبال می کند.

گزیده ای از بیانیه حریم خصوصی CommEx. منبع: CommEx
گزیده ای از بیانیه حریم خصوصی Binance. منبع: بایننس

روسیه یکی از بزرگترین بازارهای بایننس بوده است و بر اساس داده های SimilarWeb، این کشور به عنوان بزرگترین بازار از نظر بازدید کاربران از وب سایت Binance.com فهرست شده است که در زمان نگارش این مقاله 6.9 درصد از کل بازدیدها را به خود اختصاص داده است.

“من فکر نمی کنم CZ باشد [Changpeng Zhao] یکی از ناظران ارزهای دیجیتال محلی به کوین تلگراف گفت: «او آماده است تا یک کیک بزرگ مانند روسیه بگذارد و آنجا را ترک کند. برخی از افراد جامعه تشابهاتی را بین CommEx روسیه و Binance.US، زیرمجموعه ایالات متحده Binance، که ادعا می کند “مستقل” از Binance فعالیت می کند، ترسیم کرده اند.

یکی دیگر از علاقه مندان به کریپتوهای محلی به کوین تلگراف گفت: «این شبیه به Binance.US است اما بدون کلمه «Binance» در نام.

مرتبط با: بایننس و مدیر عامل Changpeng Zhao از دادگاه خواستند پرونده SEC را رد کند

سخنگوی بایننس از اظهار نظر در مورد اینکه آیا شرکت از بنیانگذاران یا مدیران CommEx مطلع بوده است خودداری کرد. سخنگوی CommEx از اظهار نظر فوری خودداری کرد و اظهار داشت که پس از اینکه وب سایت CommEx برای مدت کوتاهی از کار افتاد و کاربران روسی پس از اعلام این خبر بایننس به وب سایت هجوم آوردند، شرکت بر روی “بهینه سازی و ثبات پلت فرم” تمرکز کرده است. گروه تلگرام روسی CommEx که قبل از اعلام حدود 50 عضو داشت، اکنون حدود 2000 کاربر دارد.

بایننس با این فروش، روسیه را به طور کامل ترک می کند. سخنگوی Binance به Cointelegraph گفت: ما هیچ برنامه ای برای بازگشت نداریم.

مجله: چگونه از ارز دیجیتال خود در یک بازار پر نوسان محافظت کنیم؟ کارشناسان و کارشناسان بیت کوین در مورد این موضوع بحث می کنند


نویسنده: Helen Partz

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید