ریسک‌های رمزنگاری بانک‌ها باید افشا شود: کمیته بازل BIS


مقررات پیشنهادی در حال حاضر برای اظهار نظر عمومی باز است و در صورت تصویب، از اول ژانویه 2025 لازم الاجرا خواهد شد.

کمیته بازل بانک تسویه حساب های بین المللی (BIS) مقاله مشاوره ای را در 17 اکتبر منتشر کرد که در آن توصیه می شود بانک ها ملزم به افشای ریسک های رمزنگاری شوند.

کمیته بازل یک پلت فرم نظارتی جهانی برای تنظیم مقررات بانک ها است و یک انجمن برای همکاری در امور نظارت بانکی فراهم می کند. آخرین سند مشاوره مبتنی بر دستورالعمل‌های افشا در استاندارد احتیاطی نهایی در مورد نحوه برخورد بانک‌ها با قرار گرفتن در معرض دارایی‌های کریپتو است که در دسامبر 2022 منتشر شد.

هدف این سند مشاوره با تمرکز بر ریسک‌های دارایی‌های رمزنگاری برای بانک‌ها، ایجاد «مجموعه‌ای از جداول و الگوهای افشای ریسک‌های دارایی رمزنگاری بانک‌ها» استاندارد شده با تاریخ اجرای پیشنهادی ۱ ژانویه ۲۰۲۵ است. کمیته بازل تاریخ افتتاح این پیشنهاد را اعلام کرد. مشاوره عمومی تا 31 ژانویه 2024 پیگیری خواهد شد و نتایج در وب سایت BIS منتشر خواهد شد.

طبق مقررات جدید پیشنهادی، بانک‌ها ملزم به ارائه داده‌های کمی در مورد مواجهه خود با دارایی‌های رمزنگاری‌شده و سرمایه و نقدینگی مورد نیاز مربوطه خواهند بود. بانک‌ها همچنین ملزم به ارائه داده‌های کیفی در مورد فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال خود خواهند بود.

علاوه بر این، بانک ها ملزم به ارائه اطلاعات در مورد طبقه بندی های حسابداری و بدهی ها برای خطرات دارایی های رمزنگاری خواهند بود. کمیته در پیشنهاد خود اعلام کرد که استفاده از یک فرمت افشای یکسان، اجرای انضباط بازار را ارتقا می‌دهد و عدم تقارن اطلاعاتی بین بانک‌ها و فعالان بازار را کاهش می‌دهد.

مرتبط با: ریپل به کارگروه پرداخت های فرامرزی BIS می پیوندد

کمیته بازل همچنین موضوع دارایی های رمزنگاری و ریسک های بانکی را در اوایل سال جاری در ژوئن بررسی کرد. در آن زمان، کمیته به این موضوع توجه نکرد و اظهار داشت که آنها فقط بر معیارهای واجد شرایط بودن برای بلاک چین های بدون مجوز و همچنین استیبل کوین های “گروه 1” تمرکز کرده اند.

BIS فعالانه در مشاوره های رمزنگاری شرکت می کند و به جنبه نظارتی فناوری غیرمتمرکز نگاه می کند. در هفته اول اکتبر، BIS و تعداد معدودی از بانک‌های مرکزی اروپایی در حال توسعه سیستمی برای ردیابی جریان‌های ارزهای دیجیتال بین‌المللی بودند.

مجله: کارآگاهان بلاک چین: Mt. سقوط Gox شاهد تولد Chainalytic بود


نویسنده: Prashant Jha

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید