اتهامات وارده به مدیر عامل سابق سلسیوس چه معنایی برای صنعت کریپتو دارد؟


مدیر عامل سابق این وام دهنده مشکل دار کریپتو با اتهامات متعددی در مورد کلاهبرداری و دستکاری بازار مواجه است، زیرا تنظیم کننده های ایالات متحده بازار ارزهای دیجیتال را بررسی می کنند.

سلسیوس یکی از وام دهندگان برتر در اکوسیستم کریپتو در طول بازار صعودی سال 2021 بود. در اوج خود، به 1.7 میلیون مشتری خدمات رسانی کرد و 25 میلیارد دلار دارایی را مدیریت کرد.

همه اینها در ژوئن 2022 در میان نقص های عمده در ساختار عملیاتی شرکت سقوط کرد.

بازار نزولی در سال 2022، به‌ویژه انفجار اکوسیستم Terra در ماه می، مدل کسب‌وکار شکننده سلسیوس را نشان داده است که به شدت به توکن اصلی CEL (CEL) و پاداش‌هایی که ارائه می‌کند وابسته است.

قیمت CEL در ماه ژوئن پس از انتشار عمومی روابط وام دهندگان کریپتو با Terra، به طور قابل توجهی کاهش یافت، پس از آن سلسیوس مقادیر زیادی وجوه از پلتفرم ارسال کرد و برداشت کاربران را متوقف کرد.

فقط یک ماه بعد، در 14 ژوئیه، این شرکت مشکل دار برای فصل 11 ورشکستگی داد. در زمان تشکیل پرونده، او تقریباً 2.7 میلیارد دلار بدهکار بود.

در 16 ژوئن 2022، تنظیم کننده های اوراق بهادار از پنج ایالت ایالات متحده تحقیقاتی را در مورد درجه سانتیگراد آغاز کردند. مدیرعامل سابق این شرکت، الکس ماشینسکی، در 27 سپتامبر در میان شایعاتی مبنی بر تلاش برای فرار از ایالات متحده، سمت خود را ترک کرد.

در پایان سال 2022، وزارت دادگستری ایالات متحده، کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC)، کمیسیون تجارت فدرال (FTC) و کمیسیون بورس و اوراق بهادار تحقیق در مورد سقوط سلسیوس و نقش ماشینسکی در آن را آغاز کردند.

ماشینسکی با اتهامات جنایی روبرو است

اولین ضربه بزرگ برای وام دهنده مشکل دار رمزنگاری در 5 ژوئیه 2023 وارد شد، زمانی که CFTC تحقیقات خود را به پایان رساند و سلسیوس و ماشینسکی مقررات مختلف ایالات متحده را نقض کردند و سرمایه گذاران را گمراه کردند.

در 13 ژوئیه، SEC شکایتی را تنظیم کرد که سلسیوس و ماشینسکی را به نقض قوانین اوراق بهادار با جمع آوری میلیاردها دلار از طریق پیشنهادات غیرقابل ثبت و تقلب متهم کرد. FTC همچنین 4.7 میلیارد دلار درجه سانتیگراد جریمه کرد و فعالیت های تجاری خود را متوقف کرد.

در همان روز، وزارت دادگستری، مدیر عامل سابق را به «کلاهبرداری در اوراق بهادار، کلاهبرداری کالایی، و کلاهبرداری از طریق ایمیل برای کلاهبرداری از مشتریان و گمراه کردن مشتریان در مورد جنبه‌های اساسی شرکتی که او تأسیس کرد» متهم کرد.

رونی کوهن-پاون، مدیر ارشد درآمد سلسیوس و ماشینسکی «همچنین به توطئه، تقلب در اوراق بهادار، دستکاری بازار و کلاهبرداری الکترونیکی به دلیل فروش مخفیانه توکن‌های CEL خود با قیمت‌های متورم مصنوعی در حالی که به‌طور غیرقانونی قیمت ارز دیجیتال اختصاصی Celcis، CEL را دستکاری می‌کردند، متهم شدند.»

دامیان ویلیامز، وکیل ناحیه جنوبی نیویورک در ایالات متحده، گفت که دفتر او به طور خاص اتهامی علیه سلسیوس مطرح نکرده است و افزود که آنها با این شرکت به توافقی غیرقانونی دست یافته اند زیرا “موافق است مسئولیت نقش خود در طرح های کلاهبرداری را بپذیرد” و به مشتریان کمک می کند پول خود را پس بگیرند.

ماشینسکی در همان روز دستگیر و با قرار وثیقه 40 میلیون دلاری آزاد شد.

با این اتهامات و اقدامات اجرایی، سلسیوس و مدیران سابق آن به فهرست رو به رشد شرکت های رمزنگاری که در سال 2023 زیر ذره بین رگولاتورهای ایالات متحده قرار خواهند گرفت، پیوسته اند.

شکایتی علیه بایننس صرافی را به ارائه اوراق بهادار ثبت نشده و سوء مدیریت داخلی متهم می کند. دیگری علیه Coinbase ادعا می کند که صرافی خدمات کارگزاری را برای اوراق بهادار ثبت نشده بدون مجوز ارائه می دهد.

مجله: علامت گذاری حق چاپ موسیقی به عنوان NFT می تواند به تیلور سویفت بعدی کمک کند

این انبوه به اصطلاح «تنظیمات از طریق اجرا» باعث شده است بسیاری از کارشناسان بازار استدلال کنند که تنظیم‌کننده‌ها باید در رویکرد خود به صنعت کریپتو شفاف‌تر باشند.

Mriganka Pattnaik، مدیر عامل ارائه دهنده خدمات انطباق ارزهای دیجیتال Merkle Science، به Cointelegraph گفت:

پاسخ نظارتی ایالات متحده همچنان نامشخص است، اما پیگرد قانونی می تواند پیامدهای گسترده ای برای صنعت ارزهای دیجیتال داشته باشد. اتهامات کلاهبرداری الکترونیکی، تقلب در اوراق بهادار، و دستکاری قیمت، نگرانی‌هایی را در مورد فعالیت‌های مشابه در سایر شرکت‌های رمزنگاری ایجاد می‌کند و به طور بالقوه بر تنظیم‌کننده‌ها تأثیر می‌گذارد تا تلاش‌های نظارتی و اجرایی خود را افزایش دهند.

او گفت: «در آینده، پرونده سلسیوس احتمالاً عواقب حقوقی و مالی جدی‌تری برای شرکت‌های ارزهای دیجیتال ناسازگار خواهد داشت.

پیگرد قانونی بازیگران بد یک موهبت برای صنعت کریپتو است

بسیاری از حامیان کریپتو بر این باورند که پیگرد قانونی مدیر عامل سابق سلسیوس می تواند برای صنعت کریپتو مفید باشد. تنبیه بازیگران بد این پیام روشن را ارسال می کند که تقلب حتی تحت پوشش یک صنعت نسبتاً غیرقانونی قابل تحمل نخواهد بود.

یامینا سارا چکرون، رئیس حقوقی ایالات متحده در شرکت زیرساخت پرداخت Web3 Ramp، به کوین تلگراف گفت: “اقدامات متمرکز بر مصرف کننده رگولاتورها باید با توجه به خسارات ویرانگری که کاربران در دو ماه گذشته به دلیل سوء مدیریت و فقدان عمومی الزامات استاندارد برای افشای ریسک متحمل شده اند، مورد تحسین قرار گیرد.

Kadan Stadelmann، مدیر ارشد فناوری در ارائه‌دهنده فناوری بلاک چین منبع باز کومودو، معتقد است که قانون‌گذاران احتمالاً می‌خواهند نمونه‌ای برای درجه سانتیگراد و سایر نقض‌های ادعایی قانون باشند، به‌ویژه برای کسانی که در ایالات متحده فعالیت می‌کنند. ولی:

«تعداد زیاد پیگردهای قانونی اخیر مرتبط با کریپتو در نهایت به صنعت کمک می‌کند تا به نقطه‌ای برسد که کاربران نگران امنیت دارایی‌های رمزنگاری خود از سوء استفاده یا سرقت بالقوه انسانی نباشند.»

آدام اتینگر، شریک شرکت حقوقی FisherBroyles، به کوین تلگراف گفت که وام دهندگان کریپتو و شرکت های فین تک که از سرمایه گذاران کلاهبرداری می کنند، در مورد محصولات مالی خود دروغ می گویند یا بازارها را دستکاری می کنند، باید منتظر تحریم باشند.

آخرین: آخرین بیت کوین: بعد از استخراج کل بیت کوین چه اتفاقی خواهد افتاد؟

«اگر سوء استفاده به اندازه کافی وحشتناک باشد، مدیران اجرایی می توانند با اتهامات جنایی روبرو شوند و دستگیر شوند. امید من این است که تعداد کمتری از شرکت‌های رمزنگاری با گرما مواجه شوند زیرا بازیگران بد قبلاً رفته یا ناپدید شده‌اند، و کسانی که کلاهبرداری را در نظر می‌گیرند متوجه فعالیت تحریم‌ها خواهند شد و درست پرواز می‌کنند.

بیشتر شکایت‌ها علیه بازیگران بد متهم پس از انفجارها و تلفات اکوسیستم صورت گرفته است که برای بسیاری از مصرف‌کنندگان فاجعه‌بار بوده و سایه‌ای از شک بر کل اکوسیستم ایجاد کرده است. بنابراین، اقدامات رگولاتورها علیه چنین بازیگران بدی اغلب به آخرین امید سرمایه گذاران و مصرف کنندگان برای بازگرداندن بخشی از سرمایه خود تبدیل می شود.
نویسنده: Prashant Jha

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *