کوستو شمش طلا را می فروشد اما آیا این سرمایه گذاری بهتر از بیت کوین است؟


فروش اخیر شمش های طلا در Costco نشان دهنده روحیه بد سرمایه گذاران در مورد اقتصاد است. آیا پوشش نقره ای برای بیت کوین وجود دارد؟

Costco این هفته پس از فروش سریع شمش های طلا خبرساز شد. جای تعجب نیست که در زمان عدم اطمینان اقتصادی و افزایش تورم، سرمایه گذاران به دارایی های سنتی امن مانند طلا روی می آورند. سوال این است که آیا عملکرد طلا در نهایت قیمت آن را به بالای 2050 دلار خواهد رساند که آخرین بار در اوایل ماه مه مشاهده شد؟

طی 12 ماه گذشته قیمت طلا 12 درصد افزایش یافته است. این افزایش تا حدی ناشی از تلاش‌های فدرال رزرو برای مبارزه با تورم از طریق حفظ نرخ‌های بهره بالا است که به نفع دارایی‌های کمیاب مانند طلا است. در حالی که عملکرد طلا قابل ستایش بوده است، مهم است که آن را در چشم انداز قرار دهیم.

12 ماه گذشته با طلا (زرد) و بیت کوین (نارنجی)، S&P 500 (سبز) و نفت WTI (مشکی). منبع: TradingView

در همان دوره، بازده طلا تقریباً با S&P 500 که 15.4 درصد افزایش داشت و نفت WTI که 12 درصد افزایش داشت، مطابقت داشت. اما این سودها در مقایسه با رشد خیره کننده 39.5 درصدی بیت کوین کمرنگ است. با این حال، شایان ذکر است که نوسانات پایین 12 درصد طلا، آن را به انتخابی جذاب برای سرمایه گذارانی که به دنبال مدیریت ریسک هستند تبدیل می کند.

سناریوهای ریسک-پاداش به نفع طلا هستند

یکی از قوی ترین نقاط فروش طلا، قابلیت اطمینان آن به عنوان ذخیره ارزش در مواقع بحران و عدم اطمینان است. جایگاه طلا به عنوان بزرگترین دارایی قابل مبادله جهان، با ارزش بیش از 12 تریلیون دلار، آن را به عنوان یک کاندیدای اصلی برای بهره مندی از جریان سرمایه با خروج سرمایه گذاران از بازارهای سنتی مانند سهام و املاک و مستغلات قرار می دهد.

طلا (زرد) در مقابل بیت کوین (نارنجی)، S&P 500 (سبز) و نفت WTI (مشکی)، فوریه/مارس 2020. منبع: TradingView

به عنوان مثال، در اوج همه گیری COVID-19. در 30 روز منتهی به 24 مارس 2020، طلا تنها 2.2 درصد کاهش یافت.

بر اساس داده‌های Gold.org، بانک‌های مرکزی برای دومین ماه متوالی به خریدار خالص طلا تبدیل شدند و 55 تن به ذخایر خود اضافه کردند و چین، لهستان و ترکیه خریدهای قابل توجهی داشتند.

بلومبرگ گزارش داد که روسیه قصد دارد تا 433 میلیون دلار دیگر ذخایر طلای خود را افزایش دهد تا از اقتصاد خود در برابر نوسانات در بازارهای کالا به ویژه بخش نفت و گاز محافظت کند.

200 سال تولید طلا. منبع: Visual Capitalist

با نگاهی دقیق تر به ارقام تولید، Visual Capitalist تخمین می زند که تقریباً 3100 تن طلا در سال 2022 تولید خواهد شد که از این میان روسیه و چین 650 تن طلا را تشکیل می دهند. شورای جهانی طلا همچنین پیش بینی کرد که در صورت ادامه افزایش قیمت طلا، کل تولید می تواند در سال 2023 به سطح رکورد 3300 تن برسد.

معیار مهمی که باید هنگام ارزیابی پتانسیل سرمایه گذاری طلا در نظر گرفت، نسبت موجودی به جریان است که تولید یک کالا را نسبت به کل مقدار موجود اندازه گیری می کند.

مرتبط با: با سقوط S&P 500 به پایین ترین حد 110 روزه، قیمت بیت کوین ثابت می ماند

نسبت موجودی به جریان طلا در 12 سال گذشته در حدود 67 ثابت مانده است. در مقابل، بیت کوین سه نصف شدن برنامه ریزی شده را تجربه کرده است که به طور موثر انتشار آن را کاهش داده است و در حال حاضر دارای نسبت سهام به جریان 59 است. این نشان می دهد که بیت کوین نرخ تورم معادل کمتری در مقایسه با فلز گرانبها دارد.

بیت کوین ممکن است حتی با جریان های ورودی کمتر از طلا بهتر عمل کند

عملکرد بیت کوین می تواند از عملکرد طلا پیشی بگیرد زیرا دولت ایالات متحده به دلیل رسیدن به سقف بدهی خود به تعطیلی نزدیک می شود و باعث می شود سرمایه گذاران به دنبال دارایی های کمیاب جایگزین باشند. ارزش بازار 500 میلیارد دلاری بیت کوین، افزایش قیمت را آسان می کند، حتی اگر جریان ورودی بسیار کمتر باشد. علاوه بر این، بانک‌های مرکزی ممکن است مجبور به فروش دارایی‌های طلا برای پوشش هزینه‌ها شوند که جذابیت بیت کوین را بیشتر می‌کند.

احتمال کشف طلای جدید نیز وجود دارد. در حالی که طلا در دنیای دارایی های امن همچنان قوی است، سود چشمگیر بیت کوین و نرخ تورم معادل آن پایین، آن را به رقیب قدرتمندی برای سرمایه گذارانی تبدیل می کند که به دنبال منابع جایگزین ارزش هستند. با وجود این، عدم اطمینان اقتصادی مداوم و سیاست های پولی فدرال رزرو همچنان به سود هر دو دارایی ادامه خواهد داد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Marcel Pechman

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید