Osmosis مبتنی بر کیهان نقدینگی متمرکز را راه اندازی می کند، به LP ها اجازه می دهد قیمت را انتخاب کنند


ویژگی جدید کارمزدهای بالاتری را به LP ها ارائه می دهد که نقدینگی را در محدوده های قیمتی محدودتر فراهم می کند اما همچنین باعث می شود در صورت خارج شدن قیمت از محدوده، کارمزد دریافت نکنند.

براساس اعلامیه توسعه‌دهنده اپلیکیشن Osmosis Labs در تاریخ 12 ژوئیه، اسموزیس (OSMO) صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر کیهان، ویژگی جدید «نقدینگی فشرده» را راه‌اندازی کرده است. ویژگی جدید به ارائه دهندگان نقدینگی (LPs) اجازه می دهد تا حداقل و حداکثر قیمت را برای خرید یا فروش ارز دیجیتال انتخاب کنند.

رابط کاربری اسمز. منبع: اسمز

اکوسیستم Cosmos شبکه ای از شبکه های بلاک چین است که از کیت توسعه نرم افزار Cosmos (SDK) استفاده می کند و از طریق پروتکل ارتباطات بین بلوکی (IBC) متصل می شود. طبق داده‌های DeFiLlama، اسموز یکی از بزرگترین صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) در اکوسیستم است که روزانه حدود 120 میلیون دلار حجم معاملات را اداره می‌کند.

ویژگی جدید به Osmosis LP اجازه می دهد تا نقدینگی را با حداقل و حداکثر قیمت فراهم کند. اگر قیمت به کمتر از حداقل یا بالاتر از حداکثر کاهش یابد، دیگر شارژ نمی‌شوند. از سوی دیگر، زمانی که قیمت در محدوده باشد، کارمزدهای بالاتری نسبت به زمانی که انتخاب می کردند حداکثر یا حداقل را تعیین نمی کردند، دریافت می کنند.

بر اساس این اطلاعیه، نقدینگی متمرکز افزایش ۱۰۰ برابری تا ۳۰۰ برابری در کارایی سرمایه را ایجاد می‌کند، به این معنی که یک استخر می‌تواند ۱۰۰ برابر تا ۳۰۰ برابر نقدینگی کمتری برای همان حجم داشته باشد و همچنان باعث لغزش معامله‌گران نشود.

این ویژگی برای اولین بار در DEX ها در Uniswap V3 معرفی شد و در دنیای Web3 به طور گسترده گسترش یافت. اما تیم اسموز به کوین تلگراف گفت که این مورد تا کنون در اکوسیستم کیهان نسبتا نادر بوده است.

مرتبط با: زنجیره جدید Cosmos از توکن‌های استیک مایع برای امنیت استفاده می‌کند

Alpin Yukseloglu، مهندس پروتکل Osmosis Labs در جلسه خود با Cointelegraph اظهار داشت که ویژگی جدید صرافی فراتر از نسخه اصلی Uniswap است. نسخه اصلی نقدینگی متمرکز فقط به LP ها اجازه می داد حداقل و حداکثر مقادیر را در محدوده های قیمتی خاص تعیین کنند. این مقیاس‌پذیری را بهبود بخشید، اما زمانی که کاربران نمی‌توانستند قیمت‌های خود را دقیقاً در جایی که می‌خواستند قرار دهند، مشکلات تجربه کاربری ایجاد کرد.

همانطور که Yükseloğlu توضیح می دهد، نسخه استفاده شده توسط Osmosis نشانه های بیشتری را به هر محدوده قیمت اضافه می کند، که اجازه می دهد مقادیر حداقل و حداکثر دقیق تر تنظیم شود، و به طور بالقوه باعث کاهش ناامیدی کاربر می شود:

“ما این مقیاس‌بندی را حفظ می‌کنیم، اما تیک‌های بیشتری را به هر بخش اضافه می‌کنیم تا بتوانید اولویت‌های دانه‌دار بیشتری داشته باشید.”

یوکسل اوغلو گفت که اسموزیس قصد دارد در آینده یک دفترچه سفارشات زنجیره ای کامل را پیاده سازی کند. این ویژگی “در حال حاضر اساساً در سطح پیاده سازی است”، اما تیم هنوز آماده اعلام جدول زمانی برای تکمیل آن نیست. مهندس اسموزیس لبز ادعا کرد که هم نقدینگی متمرکز و هم کتاب سفارش بخشی از هدف گسترده‌تر اسمز برای دادن حق انتخاب بیشتر به ارائه‌دهندگان نقدینگی است.

صرافی آتی کریپتو dYdX همچنین در حال توسعه یک دفتر سفارش زنجیره ای به عنوان بخشی از انتقال خود به اکوسیستم کیهان است.

در ماه آگوست، سانی آگاروال، یکی از بنیانگذاران اسموز، آن را “ایمن ترین پروتکل پل زدن موجود” نامید و این دیدگاه را بیان کرد که Cosmos IBC روشی برتر برای ایمن سازی پل های زنجیره ای در مقایسه با سایر گزینه ها است. یک آسیب‌پذیری حیاتی در ماه اکتبر در IBC پیدا شد و روز بعد اصلاح شد.


نویسنده: Tom Blackstone

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *