هوش مصنوعی و همگرایی بلاک چین: باز کردن قفل احتمالات جدید


به طور کلی، ترکیب هوش مصنوعی و بلاک چین نشان‌دهنده یک تغییر الگوی بزرگ در فناوری مدرن است و فرصت‌های قابل توجهی را برای زندگی و صنایع فراهم می‌کند.

یک تمرین ساده انجام دهیم؟

سعی کنید دنیایی را تصور کنید که در آن نوآوری ها در بانکداری، مالی، قدرت، خدمات پزشکی و رسانه های اجتماعی بهترین هستند. جایی که این صنایع و تعدادی دیگر از جریان‌های داده‌ای که کاملاً نشکن هستند، هک یا شکستن آن سخت است، نیرو می‌گیرند.

دنیایی که در آن چنین داده های فوق العاده قدرتمندی توسط الگوریتم های قدرتمندی اجرا می شود که می توانند خود را یاد بگیرند، به روز کنند و بهبود بخشند. به نظر شما چنین دنیایی ممکن است؟ ممکن است نزدیکتر از چیزی باشد که فکر می کنید. در دهه گذشته، هوش مصنوعی و بلاک چین ثابت کرده اند که آینده هستند. یکی از آنها (فناوری بلاک چین) قادر به تولید زنجیره های داده ناگسستنی است.

از سوی دیگر، هوش مصنوعی می‌تواند الگوریتم‌های خودبه‌روزرسانی ایجاد کند که بتواند از دنیای اطراف خود بیاموزد. با این حال، آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که اگر راهی برای کنار هم قرار دادن این دو فناوری پیدا کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

خوب، به آینده خوش آمدید.

شناخت بلوک ساختمانی (زنجیره)

هوش مصنوعی دقیقا شامل چه چیزی می شود؟

به زبان ساده، هوش مصنوعی به ترکیبی از الگوریتم‌ها و ساختارهای داده اشاره دارد که به ماشین‌ها (به‌ویژه رایانه‌ها) توانایی تفکر، یادگیری و حل مسائل را می‌دهد. شاید حتی بهتر از آن چیزی که یک انسان می تواند انجام دهد. باور کنید یا نه، شما مستقیماً از نوعی هوش مصنوعی هر روز استفاده می کنید.

برنامه‌های پخش موسیقی که استفاده می‌کنید، برنامه‌های رزرو پرواز و حتی چراغ‌های راهنمایی در جاده‌ها. هوش مصنوعی همه جا هست. از سوی دیگر، فناوری بلاک چین یک فناوری غیرمتمرکز، اغلب نشکن و شفاف است که امکان تراکنش های ایمن و بدون دستکاری را فراهم می کند.

فناوری بلاک چین چند مورد استفاده دارد که ما به سختی سطح آن را خراشیده ایم. چیزهایی مانند زنجیره تامین، رای گیری شفاف و توکن سازی دارایی ها همگی زیر چتر فناوری بلاک چین قرار می گیرند. با استفاده از فناوری بلاک چین، می توانید مالکیت خانه خود را به یک توکن تبدیل کنید که می توانید آن را انتقال دهید، بفروشید یا حتی به چند قسمت تقسیم کنید.

هوش مصنوعی و انقلاب بلاک چین

هر دوی این فناوری ها چندین بار خود را ثابت کرده اند. اما وقتی هوش مصنوعی و بلاک چین با هم ترکیب می شوند، تبدیل به یک نیروی غیرقابل توقف می شوند.

در صورت استفاده صحیح، هوش مصنوعی می‌تواند قابلیت‌های شبکه‌های بلاک چین را بهبود بخشد و به آنها امکان می‌دهد داده‌ها را سریع‌تر پردازش کنند، تصمیمات بهتری در مورد الگوریتم‌های هش بگیرند و حتی قراردادهای هوشمند را «هوشمندتر» کنند. قراردادهای هوشمندی را تصور کنید که قادر به تفکر یا تصمیم گیری مستقل هستند.

در عین حال، بلاک چین می‌تواند به نفع سیستم‌های هوش مصنوعی باشد، اعتماد و امنیت آن‌ها را افزایش می‌دهد و اطمینان می‌دهد که داده‌های مورد استفاده برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی ضد دستکاری و قابل تأیید هستند. در اینجا برخی از شگفتی‌هایی که هوش مصنوعی و فناوری بلاک چین می‌توانند ایجاد کنند، آورده شده است.

به جامعه ای بپیوندید که در آن می توانید آینده را متحول کنید. حلقه نوآوری Cointelegraph رهبران فناوری بلاک چین را برای اتصال، همکاری و انتشار گرد هم می آورد. امروز درخواست دهید

برنامه های شخصی سازی شده برای متخصصان پزشکی

در این مرحله، تقریباً همه قدرت ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT OpenAI، Bard Google و Bing Chat مایکروسافت را چشیده اند. هوش مصنوعی می تواند برای تجزیه و تحلیل حجم وسیعی از داده های پزشکی مانند سوابق بیمار، اطلاعات ژنتیکی و آزمایشات بالینی استفاده شود. با این اطلاعات، آن ها می توانند ترکیبات مختلفی از داروها را آزمایش کنند، پاسخ های ایمنی فرد را به آن ها شبیه سازی کنند، و حتی با توصیه درمان برای شرایط خاص به متخصصان پزشکی کمک کنند.

هنگامی که با بلاک چین ادغام می شود، داده های بیمار می تواند به طور ایمن ذخیره شود و تنها توسط اشخاص مجاز قابل دسترسی است. ذخیره مقادیر زیادی از داده‌های بیمار در حریم خصوصی ضد گلوله به طور بالقوه می‌تواند به تشخیص‌های دقیق‌تر، درمان‌های مناسب‌تر و کشف سریع‌تر دارو منجر شود.

مالی غیرمتمرکز (DeFi)

مشکلات متعددی در سیستم های مالی سنتی مانند بانک ها، کارگزاران و وام دهندگان وجود دارد. این مسائل به قدری بد هستند که تقلب، نرخ بهره ناعادلانه و مسائل امنیتی تازه شروع کار است. وقتی فناوری بلاک چین با امور مالی سر و کار دارد، نیاز کمتری به واسطه‌ها و واسطه‌ها وجود دارد، قراردادها برای همه باز است و قراردادهای هوشمند به خوبی نوشته شده فریب‌ناپذیر و غیرقابل خم شدن هستند. وقتی هوش مصنوعی شروع به کار کرد، الگوریتم‌های آن می‌توانند داده‌های بازار را در چند ثانیه تجزیه و تحلیل کنند و تقریباً به هر کسی این امکان را می‌دهد تا تصمیمات معاملاتی، بانکی و خرید بهتر و آگاهانه‌تری اتخاذ کند.

تشخیص تقلب

الگوها در همه چیز وجود دارند و می توان چند موقعیت را قبل از وقوع به دقت پیش بینی کرد. زمانی که هوش مصنوعی با حجم عظیمی از داده‌هایی که در هر ثانیه از طریق زنجیره‌های بلوکی جریان می‌یابد یکپارچه می‌شود، بسیاری از این الگوهای کلاهبرداری را می‌توان مدتی قبل از وقوع شناسایی، دستگیر و پیشگیری کرد. با اینها، کلاهبرداری، قالی‌کشی و سرقت آشکار خیلی زودتر قابل تشخیص است.

ردیابی محصول

دنیایی را تصور کنید که در آن می توانید با استفاده از فناوری بلاک چین، سن تأیید شده یک بطری شراب، قدمت خانه، تاریخ انقضای یک قوطی ساردین و حتی تازگی یک جعبه تخم مرغ را بررسی کنید. با استفاده از راه حل های بلاک چین و هوش مصنوعی، یک شرکت می تواند یک رکورد دیجیتالی از اطلاعات مانند مکان/زمان تولید محصولات ایجاد کند و به کاربران این امکان را می دهد که منشا یک محصول و مواد مورد استفاده در ساخت آن را ردیابی کنند.

چالش ها و فرصت ها

در حالی که تلفیق هوش مصنوعی و بلاک چین نویدبخش است، اما بدون مشکل نیست. یکی از بزرگترین مشکلاتی که باید حل شود مقیاس پذیری است. در دنیای واقعی، هر دو فرآیندهای هوش مصنوعی و بلاک چین به مقادیر عظیمی از قدرت محاسباتی نیاز دارند. اما می‌توان از آن برای پیاده‌سازی راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری بلاک چین مانند هوش مصنوعی، شاردینگ و محاسبات خارج از زنجیره نیز استفاده کرد.

نگرانی دیگر ممکن است مسئله حریم خصوصی باشد. ترکیبی از هوش مصنوعی و فناوری بلاک چین به نمونه های بیشتری از اشتراک گذاری داده ها نیاز دارد. به اشتراک گذاری داده ها سؤالاتی را در مورد اینکه چه کسی مالک داده ها است و چگونه باید از آنها استفاده شود، ایجاد می کند. هر دو فناوری باید بین دسترسی به داده ها و حقوق فردی تعادل ایجاد کنند.

در عین حال، فناوری بلاک چین و هوش مصنوعی به پرسنل ماهر بیشتری با تجربه استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی و پروتکل‌های بلاک چین نیاز دارند. یافتن تحصیلات و استعداد برای پیوستن به نیروی کار می تواند دشوار باشد و این می تواند یکی از جنبه های حیاتی برای موفقیت همگرایی باشد.

به طور کلی، ترکیب هوش مصنوعی و بلاک چین نشان‌دهنده یک تغییر الگوی بزرگ در فناوری مدرن است و فرصت‌های قابل توجهی را برای زندگی و صنایع فراهم می‌کند. این ترکیبی از هوش AI و اعتماد به فناوری بلاک چین به عنوان پایه ای برای راه حل های نوآورانه تر از آنچه ما تصور می کردیم عمل می کند.

Abhishek Singh یک کارآفرین سریالی است که در حال حاضر روی Acnoleger کار می کند و از مدافعان صداهای رمزنگاری شده است.


این مقاله از طریق حلقه نوآوری Cointelegraph منتشر شده است، یک سازمان بررسی شده از مدیران ارشد و کارشناسان در صنعت فناوری بلاک چین که در حال ساختن آینده با قدرت ارتباطات، همکاری و رهبری فکری هستند. نظرات بیان شده لزوما منعکس کننده نظرات Cointelegraph نیست.

درباره حلقه نوآوری Cointelegraph بیشتر بیاموزید و ببینید آیا واجد شرایط هستید یا خیر


نویسنده: Abhishek Singh

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *