شرکت کریپتو که ادعا می کند 1.4 میلیارد دلار تراکنش در CMC انجام داده است داده های مجوز جعلی دارد.


یک صرافی رمزنگاری که ادعای تراکنش روزانه 1.7 میلیارد دلاری داشت و 1.4 میلیارد دلار CMC را گزارش می کرد، طبق گزارش ها، داده های مجوز جعلی را تا زمانی که توسط تنظیم کننده های استونی بررسی شد نشان می داد.

تحقیقات کوین تلگراف نشان داد که تعدادی از پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال که میلیاردها تراکنش روزانه در CoinMarketCap را گزارش می‌کنند، مشتریان خود را در مورد داشتن مجوزهای رمزنگاری خاص گمراه می‌کنند.

صرافی کریپتو Bitspay که 1.4 میلیارد دلار تراکنش روزانه در CoinMarketCap را گزارش می‌کرد، ادعا می‌کرد که مجوزی در استونی دارد و توسط استونی تنظیم می‌شود، اما پس از اینکه Cointelegraph سوالاتی در مورد آن مجوز مطرح کرد، این شرکت به سرعت داده‌های مجوز جعلی گزارش شده را حذف کرد.

در زمان نگارش این مقاله، Bitspay چهارمین صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال از نظر حجم معاملات روزانه در CoinMarketCap پس از پلتفرم هایی مانند Binance، Bitforex و Topcredit بود.

چهار صرافی برتر ارزهای دیجیتال بر اساس حجم معاملات روزانه. منبع: CoinMarketCap

طبق داده‌های CoinMarketCap، Bitspay یک صرافی متمرکز (CEX) مستقر در استونی است. بر اساس اطلاعات موجود در صفحه CoinMarketCap Bitspay، این صرافی در سال 2020 شروع به کار کرد و تحت نظارت تنظیم کننده های استونی تحت مقررات مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم قرار دارد.

اطلاعات Bitspay در مورد CoinMarketCap. منبع: CoinMarketCap

Bitspay ادعا کرد که این صرافی توسط واحد اطلاعات مالی استونی (FIU) مجوز و تنظیم شده است. این شرکت در یکی از دامنه های خود به نام Bitspay.io گفت: «Bitspay Limited تحت قوانین جمهوری استونی با شماره ثبت FVR000796 ثبت شده است، تا زمانی که بلافاصله پس از بررسی های Cointelegraph اطلاعات را حذف کرد.

Bitspay ادعا می کند که دارای مجوز در استونی در Bitspay.io است. منبع: Wayback Machine

با تماس Cointelegraph، واحد اطلاعات مالی استونی گزارش داد که Bitspay مجوز معتبری در استونی ندارد. سخنگوی واحد اطلاعات مالی در بیانیه‌ای در 21 سپتامبر گفت: «ما آن را بررسی کرده‌ایم و به نظر می‌رسد که شماره مجوزی که قبلاً اعلام کرده‌اند متعلق به Globe Assets OÜ، یک شرکت استونیایی است. این مجوز همچنین با هزینه کمتری معتبر بود. این نماینده خاطرنشان کرد که برای بیش از یک سال، از مارس 2019 تا ژانویه 2020 بود.

واحد اطلاعات مالی به سوالات اضافی در مورد وضعیت قانونی Bitspay در استونی پاسخ نداد.

Bitspay حداقل تا 18 سپتامبر 2023 داده های مجوز ذکر شده در بالا را به بازدیدکنندگان خود نشان می داد. سپس این شرکت در 21 سپتامبر وب سایت خود را از Bitspay.io که برای مدت کوتاهی در دسترس نبود به Bitspay.global تغییر نام داد و تمام داده های ثبت شده یا حسابرسی شده را حذف کرد. در استونی

در زمان نگارش این مقاله، Bitspay هیچ اطلاعاتی در مورد ثبت یا مجوز خود در وب سایت جدید خود ارائه نکرده است. این صرافی همچنین در وب سایت خود ادعا می کند که حجم معاملات روزانه آن 65249 بیت کوین (BTC) یا 1.7 میلیارد دلار است. با وجود گزارش های زیاد در معاملات، بازار سهام دارند تقریباً بیش از 400 مشترک در توییتر و تقریباً 16000 عضو در کانال تلگرام وجود ندارد.

کلی نوا، که گفته می شود بنیانگذار و مدیر عامل Bitspay در وب سایت آن است، به Cointelegraph گفت که صرافی در حال کار بر روی مجوزها در استونی و بریتانیا است. او گفت: «ما برخی از مشکلات کپی رایت داریم و به همین دلیل دامنه Bitspay.io را بستیم. مدیر اجرایی به درخواست کوین تلگراف برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بنیانگذاران Bitspay یا اینکه چرا این شرکت قبلاً در وب سایت خود ادعا کرده بود که دارای مجوز در استونی است، پاسخی نداد.

به نظر می رسد Bitspay از تنها پلتفرمی که حجم تراکنش های بزرگ را در CMC گزارش می دهد، فاصله دارد. اطلاعات کمی در مورد مجوزها، بنیانگذاران یا تاریخچه آن وجود دارد. صرافی هایی مانند Topcredit که حجم معاملات روزانه خود را 1.8 میلیارد دلار در CoinMarketCap گزارش می کرد و Bika که 1.2 میلیارد دلار را گزارش می کرد، نمی خواستند در مورد تاریخچه و بنیانگذاران خود با Cointelegraph صحبت کنند.

سخنگوی CoinMarketCap به کوین تلگراف گفت: «ما مدت‌هاست که می‌دانیم داده‌های خود گزارش‌دهی می‌تواند مشکل‌ساز باشد، اما APIها تنها منبع معتبر برای جمع‌آوری داده‌ها هستند.

این نماینده همچنین به سیستم امتیازدهی وب سایت اشاره کرد و خاطرنشان کرد که پلتفرم هایی مانند Bitspay، Topcredit یا Bika امتیازات بسیار پایین تری نسبت به صرافی های بزرگی مانند Binance دارند که از آوریل 2020 مالک CoinMarketCap است. وی گفت: ما همیشه کاربران خود را به انجام وظایف خود تشویق می کنیم، به خصوص در معاملات کم امتیاز مراقب باشید.

ما می دانیم که داده های ما خطاناپذیر نیستند. نقش ما جمع آوری اطلاعات عینی و جامع است نه تنظیم کننده. […] به طور خلاصه، با استفاده از تجربه، فناوری، روش تأیید صحت و حلقه‌های بازخورد پیشرو در صنعت، اعداد CMC تا حد امکان قابل اعتماد هستند. […]”

این سخنگو با اشاره به ضرب المثل رمزنگاری «اعتماد نکن، تأیید کن» گفت که این اصل اساسی ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین را در بر می گیرد.

مرتبط با: هنگ کنگ پس از رسوایی JPEX، پلتفرم های رمزنگاری «مشکوک» را فهرست می کند

طبق اعلام عمومی، Bitspay در جولای 2023 در CoinMarketCap فهرست شد. بزرگترین رقیب CoinMarketCap، CoinGecko، این وب سایت و Topcredit یا Bika را فهرست نکرده است. علیرغم این اختلاف، CoinGecko مبادلات لحظه ای بسیار بیشتری نسبت به CoinMarketCap دارد. در زمان نوشتن این مقاله، CoinGecko در مجموع 784 صرافی را فهرست می کند، در حالی که CoinMarketCap تنها 225 صرافی را فهرست می کند.

وب سایت هایی مانند CoinMarketCap اغلب به دلیل ارائه حجم معاملات ارز متورم مورد انتقاد قرار گرفته اند. در سال 2019، Bitwise Asset Management ادعا کرد که 95 درصد از حجم معاملات غیرقانونی گزارش شده در CoinMarketCap، ماهیت معاملات جعلی جعلی یا غیراقتصادی بوده است. مطالعه دیگری توسط شرکت تحلیل داده The Tie در سال 2019 نشان داد که بیش از 86 درصد از حجم معاملات ارزهای دیجیتال گزارش شده مشکوک به نظر می رسد.

مجله: سؤالات بزرگ: مرگ کریپتوها چه خبر است؟
نویسنده: Helen Partz

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید