کیف پول کوین بیس پیام‌رسانی فوری را با XMTP راه‌اندازی می‌کند


این ویژگی جدید پیام‌های خصوصی رمزگذاری شده سرتاسر را برای هر کسی که نام کاربری cb.id، دامنه .eth یا شناسه لنز دارد، ارائه می‌کند.

طبق یک پست وبلاگی در 12 جولای از کوین بیس، کاربران کیف پول کوین بیس اکنون می توانند با استفاده از شناسه اتریوم خود پیام های فوری برای یکدیگر ارسال کنند. این ویژگی جدید مبتنی بر پروتکل انتقال پیام توسعه‌یافته (XMTP) است، یک سیستم پیام‌رسانی فوری که به کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از آدرس‌های بلاک چین ارتباط برقرار کنند. XMTP همچنین توسط شبکه غیرمتمرکز رسانه اجتماعی لنز استفاده می شود.

نسخه ی نمایشی قابلیت پیام رسانی فوری کیف پول کوین بیس. منبع: کوین بیس

طبق پست Coinbase، برخی از کاربران کیف پول اکنون می توانند به نام های کاربری cb.id، .eth یا Lens یکدیگر پیام ارسال کنند. این ویژگی عمدتاً برای همه کاربرانی که یک کد QR را از یک پست وبلاگ اسکن می‌کنند یا نمایه‌های لنز دارند، در دسترس است و همه کاربران در مقطعی در آینده به آن دسترسی خواهند داشت. پیام‌ها برای اطمینان از حفظ حریم خصوصی، رمزگذاری شده‌اند و کاربران می‌توانند آدرس‌هایی را که نمی‌خواهند پیام‌هایشان را ببینند مسدود کنند.

کوین‌بیس اعلام کرده است که یکی از انگیزه‌های آن‌ها برای انتشار این ویژگی، کاهش تقلب در جامعه کریپتو است. از آنجایی که کاربران اکنون می توانند مستقیماً به صاحب یک آدرس کیف پول پیام دهند، در مواردی که هویت Web3 گیرنده قابل تأیید نیست، دیگر نیازی به تکیه بر یک پلت فرم جداگانه برای پیام رسانی ندارند. کوین بیس گفت که این می تواند “ریسک های غیر ضروری و زیان های احتمالی را از بین ببرد.”

در حال حاضر رایج‌ترین برنامه‌های چت برای کاربران رمزنگاری، توییتر، دیسکورد و تلگرام هستند که در حال حاضر هیچ کدام به کاربران اجازه نمی‌دهند هویت Web3 خود را تأیید کنند.

این شرکت همچنین استدلال کرد که استفاده از XMTP برای پیام رسانی باعث کاهش تمرکز می شود. اگر Coinbase ارائه کیف پول خود را متوقف کند یا به عنوان یک شرکت وجود نداشته باشد، کاربران می توانند به حفظ تاریخچه چت XMTP خود ادامه دهند و آنها را با استفاده از سایر برنامه های XMTP مانند Lenster یا OrbApp مشاهده کنند. Coinbase گفت: «چت‌های شما به‌طور خودکار منتقل می‌شوند تا بتوانید روی اتصال تمرکز کنید.

طبق اسناد XMTP، پروتکل پیام رسانی در شبکه ای اجرا می شود که گره های آن 100% متعلق به توسعه دهنده آن، XMTP Labs است. با این حال، اسناد همچنین می گوید که این شرکت “در حال کار برای حذف تدریجی شبکه است.”

مرتبط با: نام های کاربری Web3 به دلیل پیشرفت های اخیر قابل قبول تر است

شین مک، یکی از بنیانگذاران XMTP، این نکته را در مورد ارزش تمرکززدایی در گفتگو با کوین تلگراف تکرار کرد. او تاکید کرد که XMTP یک رسانه اجتماعی یا برنامه پیام رسانی فوری نیست. در عوض، این پروتکلی است که سایر برنامه‌ها مانند کیف پول کوین‌بیس و لنز می‌توانند از آن استفاده کنند. به گفته وی، این به کاربران این امکان را می دهد تا در صورت تغییر برنامه، بدون اینکه هویت یا سابقه چت خود را رها کنند، انتخاب کنند که از کدام برنامه استفاده کنند.

“برای داشتن یک شبکه واقعاً قابل تعامل و غیرمتمرکز، توسعه دهندگان باید بخواهند بر روی آن بسازند. بنابراین ما بیش از 400 توسعه دهنده داریم که بر روی XMTP ساخته شده اند.[…]شما واقعاً باید توسعه دهندگان را تشویق کنید تا با شما بسازند، نه اینکه یک سیلو با دیوار بسته بسازند.»

کیف پول کوین بیس بخشی از یک حرکت رو به رشد برای افزایش پذیرش نام های کاربری Web3 بوده است. با ارائه نام های کاربری رایگان cb.id به همه کاربران در ماه سپتامبر، به افزایش ثبت نام ها با نزدیک شدن به پایان سال کمک کرد. نام های کاربری Web3 به کاربران این امکان را می دهد که رمزارز را به جای رشته های طولانی که آدرس کریپتو را تشکیل می دهند، به یک نام قابل خواندن برای انسان ارسال کنند.

این مقاله را به عنوان NFT جمع آوری کنید برای حفظ این لحظه در تاریخ و نشان دادن حمایت خود از روزنامه نگاری مستقل در فضای رمزنگاری.


نویسنده: Tom Blackstone

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *