CBDC یوان دیجیتال چین برای اولین بار در یک معامله نفتی فرامرزی استفاده شد


CBDC و دلارزدایی در هفته گذشته با معامله 1 میلیون بشکه ای در بورس نفت و گاز شانگهای پیشرفت های زیادی کردند.

بورس نفت و گاز شانگهای (SHPGX) اعلام کرد که یوان دیجیتال برای پردازش یک معامله نفتی برای اولین بار استفاده شد. پتروچاینا اینترنشنال در 19 اکتبر 1 میلیون بشکه نفت خام خریداری کرد.

این صرافی گفت این تراکنش در پاسخ به درخواست کمیته حزب شهرداری شانگهای و دولت شهرداری برای پیاده سازی ارز دیجیتال بانک مرکزی چین (CBDC) که e-CNY نیز نامیده می شود، در تجارت بین المللی صورت گرفته است. به گفته روزنامه چینی دیلی تحت کنترل دولت، این “گامی جدید به جلو” برای یوان دیجیتال است.

فروشنده و قیمت در معامله فاش نشده است. برای مقایسه، قیمت نفت “سبد اوپک” از 13 تولیدکننده در 19 اکتبر 95.72 دلار در هر بشکه بود.

قرارداد نفت خام همچنین یک گام بزرگ رو به جلو در استفاده از یوان در بازار بین المللی و حرکت جهانی به سمت حذف دلار به طور کلی است. به گزارش چاینا دیلی، در سه سه ماهه اول سال 2023، استفاده از یوان در پرداخت های فرامرزی نسبت به سال قبل 35 درصد افزایش یافته و به 1.39 تریلیون دلار رسیده است.

یوان اولین بار برای خرید گاز طبیعی مایع (LNG) از طریق SHPGX در ماه مارس مورد استفاده قرار گرفت، زمانی که شرکت TotalEnergies فرانسه موافقت کرد LNG را به شرکت ملی نفت فلات قاره چین (CNOOC) بفروشد. دومین معامله LNG به یوان هفته گذشته بین CNOOC و Engie فرانسه منعقد شد. این تراکنش ها شامل یوان دیجیتال نبود.

مطالب مرتبط: مدیر عامل حلقه نسبت به دلارزدایی فعال و شتابان هشدار داد

همچنین در 19 اکتبر، First Abu Dhabi Bank اعلام کرد که توافقنامه ای را در مورد ارز دیجیتال با بانک تجاری دولتی بانک چین در سومین مجمع یک کمربند و جاده برای شرکت های بین المللی امضا کرده است که یک روز قبل به پایان رسید. . چین و امارات متحده عربی، که ابوظبی بخشی از آن است، از جمله شرکت کنندگان پلت فرم mBridge برای پشتیبانی از تراکنش های فرامرزی با CBDC هستند. MBridge قصد دارد سال آینده به عنوان یک محصول با حداقل دوام راه اندازی شود.

ابوظبی در ماه اوت قراردادی را با هند امضا کرد تا معاملات نفتی را به روپیه حل و فصل کند.

مجله: چین شاخک های CBDC را گسترش می دهد، رقیب جدید رمزنگاری HK مالزی: آسیا اکسپرس
نویسنده: Derek Andersen

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید