چین قوانین سخت گیرانه تری برای آموزش مدل های مولد هوش مصنوعی وضع می کند


پیش نویس مقررات تاکید می کند که داده های سانسور شده در اینترنت چینی نباید به عنوان مواد آموزشی برای این مدل ها استفاده شود.

چین پیش‌نویس مقررات امنیتی را برای شرکت‌هایی که خدمات هوش مصنوعی تولیدی (AI) ارائه می‌کنند منتشر کرده است که محدودیت‌های منابع داده مورد استفاده برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی را پوشش می‌دهد.

مقررات پیشنهادی روز چهارشنبه 11 اکتبر توسط کمیته استانداردسازی امنیت اطلاعات ملی که متشکل از نمایندگانی از اداره فضای سایبری چین (CAC)، وزارت صنعت و فناوری اطلاعات و سازمان‌های مجری قانون است، منتشر شد.

هوش مصنوعی مولد، که نمونه‌ای از موفقیت‌های چت ربات ChatGPT OpenAI است، توانایی انجام وظایف را از طریق تجزیه و تحلیل داده‌های تاریخی به دست می‌آورد و بر اساس این آموزش، محتوای جدیدی مانند متن و تصاویر تولید می‌کند.

تصویری از انتشارات کمیته استانداردسازی امنیت اطلاعات ملی (NISSC). منبع: NISSC

این کمیته انجام یک ارزیابی امنیتی از محتوای مورد استفاده برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی مولد در دسترس عموم را توصیه می‌کند. محتوای بیش از “5% محتوای حاوی اطلاعات غیرقانونی و مضر” در لیست سیاه قرار خواهد گرفت. این دسته شامل محتوایی است که از تروریسم، خشونت، تخریب نظام سوسیالیستی، آسیب رساندن به شهرت کشور و اقداماتی که تمامیت ملی و ثبات اجتماعی را تضعیف می کند، حمایت می کند.

پیش‌نویس مقررات همچنین تاکید می‌کند که داده‌های سانسور شده در اینترنت چینی نباید به عنوان مواد آموزشی برای این مدل‌ها استفاده شود. این پیشرفت کمی بیش از یک ماه پس از آن صورت گرفت که مقامات نظارتی به چندین شرکت فناوری چینی، از جمله شرکت پیشرو موتور جستجو Baidu اجازه دادند تا چت ربات‌های تولیدی خود را با هوش مصنوعی به عموم معرفی کنند.

از ماه آوریل، CAC به طور مداوم نیاز شرکت‌ها را برای ارائه ارزیابی‌های امنیتی به قانون‌گذاران قبل از در دسترس قرار دادن خدمات تولیدی مبتنی بر هوش مصنوعی در اختیار عموم قرار داده است. در ماه ژوئیه، تنظیم کننده فضای مجازی مجموعه ای از دستورالعمل های تنظیم این خدمات را منتشر کرد. تحلیلگران صنعت خاطرنشان کردند که این اقدامات در مقایسه با اقدامات پیشنهادی در پیش نویس اولیه آوریل بسیار کمتر بود.

مرتبط با: بایدن در نظر دارد از طریق اشخاص ثالث، کنترل های تراشه های هوش مصنوعی به چین را تشدید کند

پیش‌نویس مقررات امنیتی اخیراً اعلام‌شده، سازمان‌هایی را ملزم می‌کند که این مدل‌های هوش مصنوعی را آموزش دهند تا رضایت صریح را از افرادی که از داده‌های شخصی، از جمله اطلاعات بیومتریک، برای آموزش استفاده می‌کنند، کسب کنند. علاوه بر این، دستورالعمل ها حاوی دستورالعمل های جامعی در مورد جلوگیری از تخلفات مربوط به مالکیت معنوی است.

کشورهای سراسر جهان با ایجاد چارچوب های نظارتی برای این فناوری دست و پنجه نرم می کنند. چین هوش مصنوعی را حوزه ای می داند که در آن آرزوی رقابت با ایالات متحده را دارد و هدف خود را برای تبدیل شدن به یک رهبر جهانی در این زمینه تا سال 2030 تعیین کرده است.

مجله: “هوش مصنوعی صنعت را کشت”: رئیس EasyTranslate در تطبیق با تغییرات


نویسنده: Amaka Nwaokocha

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید