دولت چین چاپگر را روشن کرد – چگونه بر قیمت بیت کوین تأثیر می گذارد؟


چین چندین طرح محرک اقتصادی را برای حمایت از بازار سهام خود اجرا کرده است، اما آیا این تاثیر منفی بر بیت کوین خواهد داشت؟

عناوین اخبار اخیراً به این موضوع پرداخته اند که چگونه اقتصاد در حال مبارزه چین خطر قابل توجهی برای رشد جهانی ایجاد می کند. فعالیت های اقتصادی و جریان های اعتباری در منطقه در حال ضعیف شدن است و تحلیلگران متقاعد نشده اند که مداخلات دولت چین راه حل مناسبی برای آنچه به نظر می رسد مشکلات ساختاری است باشد.

به عنوان مثال، تولید صنعتی در ماه جولای نسبت به سال قبل 3.7 درصد افزایش یافته است. این نرخ کمتر از نرخ رشد 4.4 درصدی در ماه ژوئن است. همچنین بانک‌های چینی در ماه جولای 89 درصد کمتر از ژوئن وام‌های جدید دادند که به پایین‌ترین سطح از اواخر سال 2009 رسید.

فراتر از تأثیر آن بر رشد اقتصاد جهانی، نگرانی‌هایی در میان سرمایه‌گذاران وجود دارد که آشفتگی در بازار املاک چین می‌تواند تأثیری موج‌دار بر دلار آمریکا و کالاها داشته باشد. این می تواند یک سناریوی منفی برای بیت کوین (BTC) ایجاد کند.

شاخص شانگهای شنژن CSI 300، یکی از شاخص های مهم بازار سهام چین، در ابتدا 5.5 درصد در 28 آگوست افزایش یافت، سپس روز را با 1.2 درصد افزایش به پایان رساند. علی‌رغم این بهبود، سهام چین همچنان در بین شاخص‌های سهامی که توسط بلومبرگ دنبال می‌شود، در بین بدترین عملکردهای جهانی قرار دارند.

معامله گران بیت کوین نگرانی های موجهی در مورد عواقب احتمالی نوسانات در بازار سهام چین دارند. این ناآرامی ناشی از روندهای تاریخی قیمت و تغییر گسترده‌تر در تمایل سرمایه‌گذاران برای اجتناب از بازارهای پرخطر در زمان‌های عدم اطمینان اقتصاد کلان است.

شاخص بیت کوین/دلار آمریکا (بنفش، چپ) در مقابل شاخص CSI 300 چین (آبی، سمت راست). منبع: TradingView

همانطور که نمودار بالا نشان می دهد، عملکرد قیمت بیت کوین تمایل دارد با حرکت کلی بازار سهام چین هماهنگ شود. با این حال، این حرکات ممکن است قابل پیش بینی باشند یا با تاخیر انجام شوند. در واقع، همبستگی 30 روزه بین شاخص CSI 300 و بیت کوین/دلار آمریکا در 28 آگوست به 70 درصد بالا رسید.

آیا PROC می تواند اعتماد را در سرمایه گذاران ایجاد کند؟

جالب اینجاست که به نظر می رسد رشد اخیر در بازار سهام عمدتاً به دلیل اقدامات PROC اعلام شده در آگوست 72 باشد. طبق گزارش بلومبرگ، این اقدامات گزارش شده شامل موارد زیر است:

  • شرایط ویژه تامین مالی مجدد برای بخش املاک و مستغلات برای کمک به شرکت ها در مدیریت چالش ها و حفظ ثبات اقتصادی.
  • کاهش کارمزدها که شرکت ها را به خرید مجدد سهام تشویق می کند، به طور بالقوه قیمت سهام و اعتماد سرمایه گذاران را افزایش می دهد.
  • شرکت‌های تجاری منتخب حاشیه اهرم خود را کاهش می‌دهند و باعث می‌شوند که تجارت با وجوه قرض‌گرفته شده برای سرمایه‌گذاران قابل دسترس‌تر باشد.
  • انتظار می‌رود عرضه‌های سهام جدید با نظارت نظارتی شدیدتری مواجه شود و رقابت برای شرکت‌های موجود کاهش یابد.
  • محدودیت در فروش کمتر از قیمت پیشنهادی IPO برای یک دوره زمانی معین برای جلوگیری از نوسانات بیش از حد و محافظت از سرمایه گذاران در برابر ضررهای ناگهانی.

اما به گفته تینگ لو، اقتصاددان ارشد چین در هلدینگ نومورا، به زودی مشخص شد که اقداماتی که در ابتدا به عنوان محرک اقتصادی مطرح می‌شدند، اثر مورد نظر را نداشتند. وی تصریح کرد: این اقدامات برای متوقف کردن روند نزولی کافی نبوده و تا زمانی که از اقتصاد واقعی حمایت نشود، آثار آن کوتاه مدت خواهد بود.

علاوه بر افت قابل توجه 23.8 درصدی شاخص CSI 300 از ماه جولای، نشانه های روشنی مبنی بر فرار سرمایه خارجی از سهام چین وجود دارد. بلومبرگ گزارش داد که صندوق های جهانی تنها در 28 آگوست نزدیک به 1.1 میلیارد دلار سهام فروختند که منجر به خروج بی سابقه بیش از 11 میلیارد دلار در ماه اوت شد.

سوال مهم حول محور این است که چرا چین بسته های محرک اقتصادی موثری را اجرا نکرده است. پاسخ ممکن است در ارزش پول این کشور نهفته باشد. همانطور که در نمودار قیمت یوان مشاهده می شود، ارزش یوان در برابر دلار آمریکا به طور مداوم در حال کاهش است. این روند نگران کننده است زیرا نشان می دهد که ارز به پایین ترین حد تاریخی رسیده است.

یوان چین / دلار آمریکا. منبع: TradingView

علیرغم مشوق هایی مانند کاهش مالیات، بازخرید اوراق قرضه دولتی و توزیع پولی بین مردم که می تواند منجر به افزایش گردش پول و افزایش بدهی شود، تأثیر منفی بر قدرت خرید یوان دارد. وضعیت پیچیده است و راه حل آسانی ندارد و احتمالاً باعث می شود چین رشد اقتصادی بسیار کندتری را تجربه کند.

دلار قوی آمریکا خبر بدی برای قیمت بیت کوین است

جالب اینجاست که بازار سهام آمریکا ذینفع اصلی خروج از بورس چین خواهد بود و به نظر می رسد دلار آمریکا در نتیجه تقویت شود. با دور شدن سرمایه از سهام چینی، تمایل به تضعیف ارز محلی دارد زیرا سرمایه گذاران به دنبال گزینه های کم خطرتر مانند شاخص S&P 500 یا صندوق های بازار پول ایالات متحده هستند.

متأسفانه، با توجه به اینکه بیت کوین به دلار قیمت گذاری شده و به عنوان یک ذخیره ارزش جایگزین رقابت می کند، این سناریو می تواند چالشی ایجاد کند. توجه به این نکته مهم است که برای کسانی که به دلیل رکود اقتصادی جهانی انتظار افزایش ارزهای دیجیتال را دارند، دلار آمریکا نباید بی عیب و نقص باشد. فقط باید از سایر ارزهای فیات رقیب بهتر عمل کند.

با این حال، زمانی که سرمایه گذاران متوجه افزایش ارزش بالقوه در بازار سهام ایالات متحده شوند یا زمانی که نشانه هایی از رکود متوسط ​​ایالات متحده بدون توجه به قدرت نسبی دلار آمریکا در برابر همتایانش در حال ظهور است، پویایی بازار می تواند به سرعت تغییر کند. در نتیجه، ارزش بیت کوین به عنوان یک پوشش جایگزین مستقل همچنان معتبر است، حتی اگر در حال حاضر قادر به بازپس گیری حمایت 29000 دلاری نباشد.

این مقاله برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و ممکن است منعکس‌کننده یا نماینده دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نباشد.


نویسنده: Marcel Pechman

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *