گزارش: چین برای دور زدن تحریم های آمریکا، کارخانه تراشه های هوش مصنوعی غول پیکر می سازد


طبق گزارش‌ها، دانشمندان چینی در حال برنامه‌ریزی برای ساخت تأسیسات عظیم برای تولید محلی فناوری مورد نیاز برای ایجاد تراشه‌های نیمه‌رسانای هوش مصنوعی هستند.

بر اساس گزارش ساوت چاینا مورنینگ پست (SCMP)، چین قصد دارد کارخانه‌های تراشه‌های هوش مصنوعی (AI) بسازد تا شتاب‌دهنده‌های ذرات ایجاد کند تا به دور زدن تحریم‌های تأثیرگذار بر صنعت داخلی کمک کند.

استفاده از شتاب دهنده های ذرات به ایجاد راه های جدید برای تولید یک منبع لیزری جدید کمک می کند. طبق گزارش‌ها، پرتو الکترونی شتاب‌دهنده به منبع نوری «با کیفیت بالا» تبدیل می‌شود که برای تولید تراشه‌های نیمه‌رسانای هوش مصنوعی در محل مورد نیاز است.

بر اساس این گزارش، تیمی از دانشمندان دانشگاه Tsinghua در حال مذاکره با مقامات منطقه جدید Xiongan برای انتخاب مکان مناسب برای توسعه کارخانه هستند.

در این گزارش آمده است که دانشمندان محلی این را راهی برای دور زدن تحریم‌های موجود ایالات متحده می‌دانند.

شتاب دهنده های ذرات جایگزین نقش ماشین لیتوگرافی در تولید تراشه های نیمه هادی برای ایجاد سیستم های هوش مصنوعی سطح بالا خواهند شد.

در حال حاضر، Advanced Semiconductor Materials Lithography (ASML)، یک شرکت مستقر در هلند، تنها شرکتی است که فناوری چنین ماشین‌هایی را دارد. همانطور که ایالات متحده انویدیا، سازنده تراشه های هوش مصنوعی پیشرو در جهان را از فروش قوی ترین محصولات خود به چین منع کرد، این شرکت را نیز از فروش ماشین های پیشرفته خود در بازار چین منع کرد.

گزارش SCMP بیان کرد که کارخانه بزرگ چینی می تواند چندین دستگاه لیتوگرافی را در خود جای دهد.

مرتبط با: رگولاتورهای ایالات متحده مسدود کردن صادرات تراشه های هوش مصنوعی به خاورمیانه را رد می کنند

این اولین بار نیست که چین تلاش می کند با تلاش در جبهه داخلی با تحریم ها مبارزه کند.

در ماه می، گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه شرکت‌های چینی در حال کار بر روی راه‌هایی برای توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی با استفاده از نیمه‌هادی‌های ضعیف‌تر و ترکیب‌های مختلف تراشه با توجه به تحریم‌های آمریکا هستند.

اما با وجود تحریم ها، شرکت های چینی پس از تصویب قانون پیشگامانه هوش مصنوعی این کشور، سیستم های هوش مصنوعی جدیدی را راه اندازی کردند. در 7 سپتامبر، Tencent رقیب ChatGPT خود را در بازار چین معرفی کرد.

در همین حال، ایالات متحده کنترل خود را بر بازار تولید هوش مصنوعی سفت تر می کند. در جریان سفر اخیر ایالات متحده به ویتنام، ایالات متحده قراردادهایی به ارزش میلیاردها دلار را با تمرکز بر تراشه های هوش مصنوعی و فناوری منعقد کرد.

خستگی ناشی از پیشروی چین در توسعه هوش مصنوعی به خارج از کشور نیز گسترش یافته است و تنظیم کننده های اروپایی نیز موضع خود را در مورد کنترل صادرات و محدودیت های چین در نظر گرفته اند.

مجله: “هوش مصنوعی صنعت را کشت”: رئیس EasyTranslate در تطبیق با تغییرات


نویسنده: Savannah Fortis

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید