بعید است هوش مصنوعی مشاغل را از بین ببرد، اما هزینه های برخی از کارگران ممکن است “بی رحمانه” باشد – مطالعه سازمان ملل


مطالعه‌ای توسط سازمان بین‌المللی کار سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که هوش مصنوعی به جای نابودی مشاغل، احتمال بیشتری دارد که مشاغل را افزایش دهد، اما برخی از نقش‌ها ممکن است بیش از دیگران در معرض خطر باشند.

هوش مصنوعی مولد بیشتر احتمال دارد مشاغل موجود را تکمیل کند تا اینکه به طور کامل آن را تصاحب کند. با این حال، برخی از نقش ها، مانند کار اداری، ممکن است متوجه شوند که بسیاری از وظایف آنها خودکارتر از سایرین است.

بر اساس یک گزارش خبری مورخ 21 اوت هوش مصنوعی و مشاغل مولد در مطالعه ای که توسط سازمان بین المللی کار (ILO) یکی از آژانس های سازمان ملل متحد انجام شده است، پذیرفته شده است که 24 درصد از کارهای اداری در معرض اتوماسیون قرار دارند و 58 درصد دیگر نیز در معرض متوسط ​​قرار دارند.

وظایف مشمول GPT بالا و متوسط ​​بر اساس طبقه بندی شغلی. منبع: ILO

این ارقام نشان می‌دهد که تایپیست‌ها، مشاوران سفر، کارمندان بانک، کارمندان مرکز تماس، کارمندان حسابداری و ورود داده‌ها، مسئول پذیرش هتل و منشی، نقش‌های مدیریتی هستند که بیشتر در معرض خطر هستند.

طبق گزارش ILO، این ممکن است به این معنی باشد که زنان با توجه به حضور بیشتر آنها در نقش های اداری ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار گیرند.

3.7 درصد از کل مشاغل زنان در جهان در مشاغلی کار می کنند که به طور بالقوه می توانند با فناوری هوش مصنوعی مولد خودکار شوند، در حالی که تنها 1.4 درصد اشتغال مردان است.

در همین حال، این گزارش بیان می‌کند که عملکرد خودکار هوش مصنوعی به احتمال زیاد بر کارگران کشورهای پردرآمد (5.5%) نسبت به کشورهای کم درآمد (0.4%) تأثیر می‌گذارد.

مشاغل با پتانسیل اتوماسیون بالا بر اساس سطح درآمد و جنسیت. منبع: ILO

کار ILO بر روی هوش مصنوعی مولد بیشتر بر تأثیر برنامه های چت بات مانند ChatGPT OpenAI و Bard گوگل متمرکز شده است.

خدمات مشتری ارز دیجیتال

گزارش ILO همچنین نشان می دهد که وظایف مربوط به خدمات مشتری و هماهنگی و همچنین وظایف مربوط به مدیریت داده ها و نگهداری سوابق، پردازش اطلاعات و خدمات زبان و پاسخ به سؤالات دارای پتانسیل اتوماسیون بالایی هستند.

جدولی که وظایف با پتانسیل اتوماسیون بالا را در گروه های موضوعی نشان می دهد. منبع: ILO

بسیاری از نقش‌های خدمات مشتری در زمستان رمزنگاری 2022 از بین رفتند، جایی که برخی از شرکت‌های سنگین‌وزن صنعت مانند بایننس، کوین‌بیس و کراکن به‌طور قابل‌توجهی تعداد کارکنان از جمله خدمات مشتریان را کاهش دادند.

در حال حاضر، نقش‌های خدمات مشتری در Web3 832 (2.5%) از مجموع 33846 فهرست موجود در صفحه مشاغل ارز دیجیتال Web3.career را تشکیل می‌دهند..

مرتبط با: رمزنویسان عزیز: هیچ کس نمی خواهد زباله های ایجاد شده توسط ChatGPT شما را بخواند.

با این حال، ILO به این نتیجه رسید که نیروی کار به طور کلی تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار نخواهد گرفت و تأثیر کلی هوش مصنوعی در حال حاضر نه مثبت و نه منفی است، بلکه به نحوه مدیریت و تنظیم GPT ها بستگی دارد.

او نوشت: «بدون سیاست‌های مناسب، این خطر وجود دارد که فقط برخی از کشورها و شرکت‌کنندگان بازار که موقعیت مناسبی دارند، از مزایای انتقال بهره ببرند، در حالی که هزینه‌های کارگران آسیب‌دیده می‌تواند بسیار سنگین باشد.»

یافته های ILO نسبت به آمریکایی های عادی خوش بینانه تر است. یک نظرسنجی اخیر نشان می دهد که 62 درصد از جمعیت ایالات متحده بر این باورند که هوش مصنوعی در دو دهه آینده تأثیر بسیار زیادی در محل کار خواهد گذاشت و بسیاری از آمریکایی ها در مورد هوش مصنوعی “محتاط” و “نگران” هستند. آینده آنها چه خواهد کرد

مجله: AI Eye: هوش مصنوعی بر روی محتوای هوش مصنوعی آموزش دیده است.


نویسنده: Brayden Lindrea

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *