Cerebras Systems قرارداد 100 میلیون دلاری ابررایانه هوش مصنوعی را با G42 امارات امضا کرد


در کنار G42، Cerebras قصد دارد با برنامه ریزی برای نصب 36 exaFLOP محاسبات هوش مصنوعی در سال آینده، این ابررایانه را توسعه دهد.

Cerebras Systems اعلام کرد که قراردادی به ارزش تقریبی 100 میلیون دلار با G42، یک گروه فناوری مستقر در امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) امضا کرده است. این شرکت در 20 ژوئیه گفت که این قرارداد شامل ارائه نصب اولیه یک ابررایانه هوش مصنوعی (AI) و امکان تحویل تا 9 واحد دیگر است.

سربراس که مقر آن در سیلیکون ولی است، گفت که G42 متعهد به خرید سه سیستم Condor Galaxy خود است که یک شبکه نوآورانه از 9 ابرکامپیوتر متصل به هم است. اولین ابررایانه این شبکه که با نام Condor Galaxy 1 (CG-1) شناخته می شود، 4 اگزافلوپ را انجام می دهد و حاوی 54 میلیون هسته است.

این سیستم ها برای تسریع در استقرار آنها در ایالات متحده ساخته می شوند. این شرکت گفت که اولین سیستم قرار است امسال فعال شود، در حالی که دو سیستم باقی مانده، CG-2 و CG-3، انتظار می رود در اوایل سال 2024 آنلاین شوند.

نمایش بصری ویژگی های ابر رایانه منبع: Cerebras

این معامله در بحبوحه تلاش جهانی ارائه دهندگان رایانش ابری برای یافتن جایگزین هایی برای تراشه های شرکت Nvidia، رهبر فعلی بازار در محاسبات هوش مصنوعی، انجام می شود. محصولات انویدیا به دلیل افزایش تقاضا برای خدماتی مانند ChatGPT و غیره با کمبود مواجه هستند. در این زمینه، سربراس، همراه با چندین طرح دیگر، در تلاش است تا سلطه انویدیا را در صنعت محاسبات هوش مصنوعی به چالش بکشد.

به گفته اندرو فلدمن، مدیر عامل سربراس، مذاکرات برای خرید احتمالی حداکثر شش ابررایانه تا اواخر سال 2024 در حال انجام است. در کنار G42، آنها قصد دارند این ابررایانه را در سال آینده با برنامه هایی برای نصب 36 exaFLOP محاسبات هوش مصنوعی توسعه دهند.

مرتبط با: OpenAI «دستورالعمل‌های ویژه» را برای ChatGPT راه‌اندازی می‌کند تا کاربران مجبور نباشند خود را با هر درخواست تکرار کنند.

در این اطلاعیه، فلدمن قصد خود را برای نقل مکان به امارات به مدت سه ماه و همکاری نزدیک با G42 برای پیشبرد خدمات محاسباتی با استفاده از این سیستم ها ابراز کرد. او این تلاش را “فرصتی نادر برای ایجاد تحول در بازار بزرگ” توصیف کرد. G42 که مقر آن در ابوظبی است، گفت که قصد دارد از سیستم های Cerebras برای ارائه خدمات محاسباتی هوش مصنوعی به شرکت های مراقبت های بهداشتی و انرژی استفاده کند.

کوین تلگراف برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط قرارداد و برنامه های مشارکت برای گسترش شبکه Condor Galaxy و پیشرفت پروژه های هوش مصنوعی با Cerebras تماس گرفت، اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

مجله: AI Eye: هوش مصنوعی بر روی محتوای هوش مصنوعی آموزش دیده است.


نویسنده: Amaka Nwaokocha

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *