بانک‌های مرکزی می‌خواهند پشت ارزهای دیجیتال را بررسی کنند – آیا این یک علامت مثبت است؟


این واقعیت که Deutsche Bundesbank، BIS و سایر موسسات مالی به چنین اطلاعاتی نیاز دارند نشان می دهد که رمزارز اکنون به طور ضمنی پذیرفته شده است.

گزارش پروژه اطلس بانک تسویه بین المللی (BIS) نشانه دیگری از همگرایی دنیای ارزهای دیجیتال و مالی سنتی را ارائه می دهد.

در ظاهر، این پروژه اثبات مفهوم، که توسط برخی از بزرگترین بانک های مرکزی اروپا، از جمله بانک مرکزی آلمان Deutsche Bundesbank و بانک مرکزی هلند De Nederlandsche Bank پشتیبانی می شود، به اندازه کافی ساده به نظر می رسد: امنیت داده های مرتبط با رمزارز مانند بیت کوین (BTC) از مرزها عبور می کند.

اما این واقعیت که این غول‌های نظم مالی فعلی اکنون چنین اطلاعاتی را می‌خواهند نشان می‌دهد که دارایی‌های رمزنگاری و برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) به گفته این گزارش، به «بخشی از یک اکوسیستم مالی نوظهور تبدیل شده‌اند که در سراسر جهان در حال گسترش است. “

BIS، بانکی که متعلق به بانک‌های مرکزی است، و شرکای آن هنوز نگرانی‌های جدی در مورد این اکوسیستم جدید از جمله «فقدان شفافیت» دارند. به عنوان مثال، یافتن چیزهای به ظاهر ساده مانند کشورهایی که صرافی‌های رمزنگاری در آن‌ها قرار دارند، هنوز دشوار است.

و سپس خطرات بالقوه پایداری برای ثبات مالی وجود دارد که این دارایی های مالی جدید ارائه می کنند. در واقع، در مقدمه گزارش 40 صفحه‌ای که در اوایل اکتبر منتشر شد، BIS اشاره می‌کند که شکست‌های اخیر کریپتو، مانند سرقت اخیر 61 میلیون دلاری از استخرهای Curve Finance، “آسیب‌پذیری‌ها را در پروژه‌های DeFi آشکار کرده است.” علاوه بر این:

فروپاشی استیبل کوین الگوریتمی پروتکل Terra (Luna) در یک مارپیچ نزولی و ورشکستگی صرافی متمرکز ارز دیجیتال FTX نیز مشکلات بازارهای غیرقابل تنظیم را برجسته می کند.

به طور کلی، این گزارش به ظاهر بی‌ضرر سؤالات پیچیده‌ای را مطرح می‌کند. آیا کریپتو مشکل داده ماکرو دارد؟ چرا تشخیص جریان های فرامرزی اینقدر دشوار است؟ آیا راه حل آسانی برای این کدورت وجود دارد؟

در نهایت، با فرض وجود مشکل، آیا صنعت حداقل نباید در نیمه راه با بانک های مرکزی در ارائه برخی پاسخ ها برخورد کند؟

آیا واقعاً داده های رمزنگاری از دست رفته است؟

کلمنس گراف فون لاکنر، اقتصاددان سابق بانک جهانی، که اکنون تحقیقات سرمایه گذاری خارجی برای صندوق بین المللی پول را انجام می دهد، به کوین تلگراف گفت: «این یک نگرانی معتبر است.

بانک‌های مرکزی اغلب می‌خواهند بدانند ساکنان آن‌ها در سایر نقاط جهان چه دارایی‌هایی دارند. در مواقع استرس مالی، مقادیر زیادی از دارایی های خارجی می توانند به عنوان یک بافر عمل کنند.

بنابراین، بانک‌های مرکزی می‌خواهند بدانند که چه مقدار ارز دیجیتال از کشورهایشان و برای چه هدفی خارج می‌شود. فون لوکنر گفت: “دارایی های خارجی می توانند مفید باشند.” انبار بزرگی از دارایی‌های ارزهای دیجیتال در خارج از کشور ممکن است توسط بانک‌های مرکزی که نگران امنیت و سلامت سیستمی هستند، مثبت نگریسته شود. فون لاکنر پیشنهاد کرد که در مواقع بحران، اگر شهروندانش دارایی های بالایی در خارج از کشور داشته باشند، می تواند حداقل برای مدتی از نظر مالی از پس آن بربیاید.

استفان مایر، یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد حقوقی Obligate، به کوین تلگراف گفت که ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، نام مستعار کاربران آنها و توزیع جهانی تراکنش‌ها، جمع‌آوری داده‌ها را برای بانک‌های مرکزی یا هر شخص دیگری دشوار می‌کند. ، اضافه كردن:

«نکته سخت در مورد کریپتو این است که ساختار بازار به طور قابل توجهی صاف تر و گاهی کاملاً همتا به همتا است. ساختار هرمی معمولی که در آن اطلاعات از بانک ها به بانک های مرکزی به BIS جریان می یابد وجود ندارد.

پس چرا الان؟ به هر حال، بیت کوین از سال 2009 وجود داشته است. چرا بانکداران اروپایی در این لحظه به طور ناگهانی به جریان های فرامرزی BTC علاقه مند هستند؟

فون لاکنر گفت پاسخ کوتاه این است که حجم ارزهای دیجیتال به اندازه کافی بزرگ نیست تا توجه بانک مرکزی را به خود جلب کند. امروزه کریپتو یک صنعت 1 تریلیون دلاری است.

علاوه بر این، بانک ها از “تاثیر ملموس” خود آگاه هستند. [new assets] جاکوب جوزف، تحلیلگر تحقیقاتی در شرکت تحلیل رمزارز CCData، به کوین تلگراف گفت: «این می تواند بر جنبه های پولی ارزهای فیات تأثیر بگذارد.

آخرین: با حرکت دارایی های دنیای واقعی در زنجیره، پذیرش توکن افزایش می یابد

از سوی دیگر، میر این فرضیه را مطرح کرد که “ظهور استیبل کوین ها منجر به افزایش تقاضا برای جمع آوری داده های پرداخت شده است.”

با این حال وضعیت پیچیده است. مایر گفت که بسیاری از تراکنش ها خارج از دروازه های تنظیم شده انجام می شوند. وقتی دروازه‌های تنظیم‌شده وجود دارند، معمولاً بانک‌ها نیستند، بلکه «صرافی‌های کمتر تنظیم‌شده، ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت یا سایر واسطه‌های مالی هستند که توسط مبارزه با پول‌شویی تنظیم می‌شوند». اضافه:

بازیگران مرکزی معمولی که در دنیای فیات وجود دارند (به عنوان مثال، اپراتورهای شبکه سوئیفت و سیستم‌های پرداخت بین بانکی) در کریپتو وجود ندارند.

آنچه باید انجام شود؟

فون لاکنر خاطرنشان کرد که بانک‌های مرکزی در حال حاضر داده‌های رمزنگاری را از شرکت‌های تحلیل خصوصی مانند Chainalation دریافت می‌کنند، اما حتی این نیز کاملاً رضایت‌بخش نیست. به عنوان مثال، یک شرکت تحلیلی ممکن است جریان بیت کوین را از ویتنام به استرالیا ردیابی کند. اما اگر صرافی مستقر در استرالیا که تراکنش بیت کوین را دریافت می کند، یک گره نیوزلند نیز داشته باشد، بانک مرکزی چگونه می داند که آیا آن بیت کوین در نهایت در استرالیا می ماند یا به نیوزلند منتقل می شود؟

به نظر نمی رسد در حال حاضر پاسخ ساده ای وجود داشته باشد. مایر امیدوار است بانک های مرکزی، BIS و سایرین بتوانند داده ها را جمع آوری کنند. معرفی الزامات جدید گزارشگری نظارتی

میر گفت: دلایلی وجود دارد که باور کنیم این اتفاق می‌افتد، از جمله افزایش تعداد ابزارهای نظارت زنجیره‌ای، برخی صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال که قبلاً داوطلبانه داده‌های بیشتری را افشا کرده‌اند، و این که بیشتر صرافی‌های ارز دیجیتال به جای کاملاً ناشناس، مستعار هستند.

آیا برای صرافی‌های ارزهای رمزنگاری‌شده سودمند خواهد بود که فعال‌تر باشند و بیشتر برای ارائه داده‌های مورد نیاز بانک‌های مرکزی انجام دهند؟

فون لاکنر پاسخ داد: «این بسیار مفید خواهد بود. اگر صرافی‌ها راهنمایی‌های اساسی را از طریق یک API ارائه می‌کردند – برای مثال، «مردم در این کشور کریپتوهای زیادی خریدند و فروختند، اما خالص آنقدر نبود» – به بانک‌های مرکزی اعتماد بیشتری می‌داد.

جوزف گفت: «ارائه داده‌های واضح و قابل درک به تنظیم‌کننده‌ها برای توسعه چارچوب‌های قانونی معقول مفید است. او اشاره کرد که شرکت‌های تحلیلی مانند Chainalytic و Elliptic در حال حاضر «داده‌های حیاتی روی زنجیره» را با تنظیم‌کننده‌ها به اشتراک می‌گذارند. این رویکرد مشترک بین شرکت‌های رمزنگاری و رگولاتورها مؤثر بوده و احتمالاً همچنان در جهت‌یابی محیط نظارتی حیاتی خواهد بود.»

پروژه اطلس جریان دارایی های رمزنگاری شده بین مکان های جغرافیایی را به عنوان بخشی از اثبات اولیه مطالعه مفهومی خود ثبت کرد. به تراکنش‌های بیت‌کوین در صرافی‌های رمزنگاری «همراه با موقعیت این صرافی‌ها به‌عنوان وسیله‌ای برای جریان‌های سرمایه فرامرزی» نگاه کرد. از جمله چالش ها اشاره شد:

مکان کشور برای مبادلات رمزنگاری همیشه قابل تشخیص نیست و داده های انتساب ذاتاً ناقص و احتمالاً کاملاً دقیق نیستند.

بنابراین، برای شروع، شاید صرافی های رمزنگاری بتوانند آدرس کشور را نشان دهند؟

استخراج جریان های فرامرزی بر اساس مکان های مبادلات رمزنگاری. منبع: پروژه اطلس

فون لوکنر به کوین تلگراف گفت: «عوامل مختلفی وجود دارد که این شفافیت را هدایت می کند. بخشی از این ایده این است که ارز دیجیتال یک پروتکل جهانی، بدون مرز و غیرمتمرکز است. اگرچه بسیاری از بزرگترین مبادلات و پروتکل ها متعلق به گروه نسبتاً کوچکی از افراد است. اما حتی این صرافی های متمرکز اغلب ترجیح می دهند خود را به عنوان مشاغل غیرمتمرکز معرفی کنند.

فون لاکنر افزود که این شفافیت همچنین می تواند ناشی از منافع کاملاً تجاری مانند به حداقل رساندن مالیات باشد. بورس اوراق بهادار ممکن است بیشتر سود خود را در آلمان به دست آورد، اما بخواهد در ایرلند مالیات بپردازد، جایی که نرخ مالیات پایین تر است.

فون لاکنر گفت: «این حداقل در بلندمدت به نفع صنعت نیست، زیرا خطر ممنوعیت کامل ارزهای دیجیتال را به دنبال دارد.» این فقط طبیعت انسان است. او استدلال کرد که مردم، تنظیم کننده ها، نمی فهمند، می خواهند ناپدید شوند.

علاوه بر این، فون لاکنر اضافه کرد که کاربر متوسط ​​بیت کوین یا کریپتو واقعاً به یک سیستم کاملاً غیرمتمرکز با ناشناس بودن کامل نیاز ندارد. در غیر این صورت همه از مونرو یا برخی از سکه های حریم خصوصی دیگر برای تراکنش های خود استفاده می کنند. بسیاری خواهان یک راه سریع تر، ارزان تر و مطمئن تر برای انجام تراکنش های مالی هستند.

آیا اروپا بیش از حد تحت نظارت است؟

همچنین این احتمال وجود دارد که تمرکز بر جریان‌های رمزنگاری فرامرزی و داده‌های کلان یک مشکل جهانی نباشد، بلکه صرفاً یک وسواس اروپایی باشد. برخی معتقدند که اروپا در حال حاضر بیش از حد تنظیم شده است، به خصوص در سطح اولیه. شاید این فقط یک مثال دیگر باشد؟

در حالی که در گذشته نگرانی هایی وجود داشت که مقررات اروپایی نوآوری را خفه می کند، جوزف اذعان کرد که پیشرفت های اخیر مانند MiCA مورد استقبال بیشتر صنعت کریپتو قرار گرفته است:

«معرفی چارچوب‌های نظارتی روشن، چیزی که صنعت مدت‌هاست به دنبال آن بوده است، نشان‌دهنده یک گام مهم رو به جلو برای اروپا است.»

جوزف گفت که در نتیجه تحولات پیرامون MiCA، تعداد شرکت‌های رمزارز به اروپا افزایش یافته است.

مایر در سوئیس زندگی می کند که بخشی از اروپا است اما اتحادیه اروپا نیست. او به کوین تلگراف گفت: اروپا “یک کار عالی در ایجاد وضوح نظارتی انجام داده است، که تعیین کننده ترین عامل برای امنیت شغلی است.” بدترین کاری که یک حوزه قضایی می تواند انجام دهد این است که هیچ قانون یا قوانین مبهم نداشته باشد. “هیچ چیز بیشتر از این مانع نوآوری نمی شود.”

آیا کریپتو نیاز به ادغام دارد؟

به طور خلاصه، چند چیز واضح به نظر می رسد. اول، بانک های مرکزی اروپا به وضوح نگران هستند. در این گزارش آمده است: «تنظیم‌کننده‌ها به طور فزاینده‌ای نگران مقیاس بازارهای کریپتو و ادغام آن‌ها با امور مالی سنتی هستند.

دوم، ارزهای دیجیتال به آستانه‌ای رسیده‌اند که به اندازه‌ای مهم شده‌اند که تنظیم‌کننده‌های بزرگ در سراسر جهان بخواهند درباره آنها بیشتر بدانند.

مایر گفت: «هرچه یک صنعت پویاتر باشد و صنعت کریپتو بسیار پویا باشد، شکاف اطلاعاتی بین بازار و بانک‌های (مرکزی) بیشتر می‌شود. بنابراین، این ابتکار BIS “معقول به نظر می رسد، حتی اگر تا حدی یک پروژه آموزشی BIS و بانک های مرکزی مشارکت کننده باشد.”

مجله: فراتر از رمزارز: شواهد دانش صفر پتانسیل را از رای دادن به امور مالی را نشان می دهد

سوم، احتمالاً خیلی زود است که بگوییم آیا بانک های مرکزی اروپا آماده پذیرش بی قید و شرط بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال هستند. با این حال، به نظر واضح است که “ارز رمزنگاری شده تکامل یافته است و اکنون نیازمند توجه، نظارت و مقررات است.” [crypto’s] جوزف گفت: حضور ما در اکوسیستم مالی گسترده‌تر.

در نهایت، صنعت کریپتو ممکن است بخواهد به طور جدی در مورد ارائه رگولاتورهای جهانی با داده های کلان مورد نیاز آنها برای ادغام کامل با سیستم مالی فعلی فکر کند. “تنها راه [crypto] فون لاکنر اظهار داشت که زنده ماندن، ادغام است. در غیر این صورت ممکن است به وجود خود ادامه دهد، اما فقط در حد افراط اقتصادی.


نویسنده: Andrew Singer

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید