CBDCها می توانند از اقتصاد با ثبات تری حمایت کنند، اگر بانک ها رشته ها را کنار بگذارند


ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) اگر دولت ها از آنها برای آدم خواری بخش بانکداری تجاری استفاده نکنند، می توانند مزایای اقتصادی داشته باشند.

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDCs) به موضوع اصلی بحث در جریان اصلی دانشگاهی و ژئوپلیتیک تبدیل شده است – به غیر از جامعه کریپتو و گفتمان عمومی پر سر و صدا آن در مورد X. رهبران ملی و موسسات مالی فراملی مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول به طور کلی توافق کرده‌اند که CBDCها مزایای عمده‌ای را به همراه خواهند داشت. در مورد اینکه CBDCها برای ارائه پشتیبانی بهتر طراحی می شوند و در کجا پذیرش آنها ممکن است غیرمجاز باشد، صحبت چندانی نشده است.

برای اینکه CBDC ها تأثیر مثبت خالصی بر اقتصاد جهانی داشته باشند، ضروری است که رهبران جهانی مزایا و محدودیت های خود را درک کنند. CBDCها می‌توانند به بانک‌های مرکزی کمک کنند تا کنترل‌های سرمایه، برنامه‌های محرک و سایر اشکال سیاست پولی را هنگام اعطای وام به بانک‌ها، یعنی در سطح عمده‌فروشی، اجرا کنند.

در این محدوده ها و تنها در این محدوده ها، CBDC ها می توانند به بانک های مرکزی کمک کنند تا از رکود بازار جلوگیری کنند، رکود را به حداقل برسانند و رشد را تسریع کنند. اینها اقدامات ضروری برای حمایت از اقتصادهای ملی و منطقه ای باثبات هستند.

از سوی دیگر، اجرای CBDC در سطح خرده‌فروشی برای خدمت مستقیم به افراد و شرکت‌ها، کاری بسیار پیچیده و ظریف برای بانک‌های مرکزی است که نمی‌توان آن را مدیریت کرد.

تناسب صحیح محصول با صنعت

در بخش خصوصی، تعیین تناسب مناسب محصول با بازار همیشه برای هر استارتاپی اولویت دارد. به همان اندازه مهم است که یک فرآیند مشابه در بخش دولتی با فناوری جدید در حال توسعه انجام شود. در مورد CBDCها، هدف را می توان به طور مناسب به عنوان نوعی “تناسب محصول با صنعت” توصیف کرد.

CBDC های عمده فروشی و بلاک چین ها (دفتر کل توزیع شده به طور گسترده تر) که در آن ساکن هستند، می توانند به بانک های مرکزی کمک کنند تا وظایف خود را به طور موثرتری انجام دهند، زیرا امنیت برتر، شفافیت و صدور ساده را ارائه می دهند و تجربه و دانش لازم برای استخراج پول را برای بانک مرکزی فراهم می کنند. در مورد این مزایا در محدوده مطالعات خود.

مرتبط با: جهان ممکن است به لطف CBDC ها با آینده ای تاریک روبرو شود

مانند هر فناوری نوظهوری، CBDC ها نباید با جایگزینی برای چنین تخصص تخصصی اشتباه گرفته شوند و نباید صرفاً بر اساس قابلیت های تکنولوژیکی خود در صنایع یا بخش های اقتصادی گسترش یابند. CBDC ها تنها در صورتی می توانند ارزش افزوده داشته باشند که به درستی توسط افراد حرفه ای با تخصص کافی برای استفاده از مزایای آنها همراهی شوند.

فراگیری: دور زدن بانکداری تجاری

علاوه بر مزایایی که در کاربردهای عمده فروشی دارند، CBDCها با صدور مستقیم CBDC برای افراد، مشاغل و سایر نهادها بنا به صلاحدید خود، در را به روی بانک‌های مرکزی باز می‌کنند تا کل بخش بانکداری تجاری را هم خوار و مصرف کنند. اگر چه جذاب و به ظاهر کارآمدتر است، اجرای چنین سیستمی کاری بسیار پیچیده است و فرآیند پذیرش آن مملو از مشکلات است. همانطور که در مورد eNaira نیجریه و یوان دیجیتال چین وجود دارد.

به بیان ساده، بانک مرکزی نباید فقط به این دلیل که امکان پذیر است، اقدام کنند. در حالی که CBDC های خرده فروشی به بانک های مرکزی این امکان را می دهند که بانک های تجاری را دور بزنند و به عنوان صادرکنندگان مستقیم در سطح خرده فروشی و نهادی عمل کنند، آنها خرد ظریف و تجربه دقیق مورد نیاز برای انجام این کار را به طور موثر ارائه نمی دهند. نوآوری جایگزین تخصص نمی شود. در عوض، نوآوری تمایل به بهبود تخصص دارد.

مرتبط با: CBDC ها آینده ما را تهدید می کنند، بنابراین وقت آن است که موضع گیری کنیم

طی قرن‌ها، بانک‌های تجاری تخصص عمیقی در ارزیابی امتیاز اعتبار، خدمات وام، مدیریت حساب، بازسازی، مدیریت ذخایر، و توسعه مدل‌ها و الگوریتم‌ها برای ارائه خدمات به طیف گسترده‌ای از مشتریان در سراسر حوزه‌های قضایی و نمایه‌های ثروت ایجاد کرده‌اند. ما حتی شروع به لمس امور مالی شرکت ها و صدور بدهی های شرکتی کرده ایم. برای بانک‌های مرکزی بسیار مهم است که بدانند همانطور که فضای کاری آنها بسیار ظریف و ظریف است، چشم‌انداز بانکداری تجاری نیز – شاید حتی بیشتر از آن – بسیار مهم است.

استفاده از CBDC ها برای تضعیف، دور زدن یا آدم خواری کل بخش بانکداری تجاری یک رویا برای حداکثر گرایان بهره وری و همچنین دستوری برای شکست است. عمل صدور پول برای شرکت ها و افراد، و همچنین ارزیابی جامع درخواست های وام، مدل های تجاری، الگوریتم های امتیاز اعتباری و سایر متغیرهای مرتبط، نیازمند موسسات کاملاً اختصاصی است که مستقل از مکانیسم ها و تصمیماتی که سیاست های پولی را شکل می دهند، عمل کنند.

خوبی ها: بانکداری تجاری در عصر تاریک باقی نمی ماند

بانک های تجاری و انتقال دهنده های پول منسوخ نخواهند ماند. آنها نیز دارای ابزارهای زنجیره ای در حال ظهور هستند که به سرعت در دسترس هستند. استیبل کوین‌ها، توکن‌های سپرده و ابزارهای مبتنی بر DLT، بانک‌های تجاری را قادر می‌سازند تا کارایی، شفافیت و امنیت بیشتری را به مشتریان خرده‌فروشی و شرکتی ارائه دهند، درست همانطور که CBDCها برای بانک‌های مرکزی در حوزه‌های عملیاتی خود سود می‌برند.

بانک ها و فرستنده های پول مجهز به اهرم CBDC های عمده فروشی به عنوان وثیقه برای صدور استیبل کوین ها و توکن های سپرده گذاری برای استفاده در برنامه های تجاری هستند. ادغام‌های زنجیره‌ای اضافی، بانک‌های تجاری را قادر می‌سازد تا نقل و انتقالات فرامرزی را تسهیل کنند، کریدورهای تجاری مستقیم بین کشورها را باز کنند و رویه‌های پیشرفته خود را بشناسید (KYC) برای افزایش امنیت و حریم خصوصی مشتریان خود.

بانک‌های تجاری تجربه عمیقی در مدیریت حساب‌های سپرده بر اساس ضمانت‌های بانک مرکزی و سیاست‌های پولی دارند و بهترین موقعیت را برای ادامه مدیریت این مسئولیت‌ها در عصر دیجیتال دارند. اگر همه چیز خوب پیش برود، پذیرش جهانی CBDC ها پارادایم مالی جدیدی را ایجاد می کند که در آن بانک های مرکزی سیاست های پولی برتر را در سطح عمده فروشی اجرا می کنند و به بانک های تجاری اجازه می دهند بهترین کاری را که با استیبل کوین ها و توکن های سپرده در سطح خرده فروشی انجام می دهند، انجام دهند.

بردلی آلگود او بنیانگذار و مدیر عامل Fluent Finance است، پروژه ای که بر زیرساخت های پیشگام توکن سپرده برای اتصال بانک ها و موسسات مالی به صورت زنجیره ای متمرکز است. قبل از تأسیس فلوئنت، بردلی پلتفرم بانکداری Web3 و چارچوب قانونی مرتبط را برای اولین منطقه ویژه اقتصادی (SEZ) در ایالات متحده طراحی کرد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.
نویسنده: Bradley Allgood

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید