رئیس BIS: چارچوب‌های CBDC باید از حریم خصوصی کاربر و آزادی انتخاب پولی محافظت کنند


مدیر کل BIS آگوستین کارستنز بر اهمیت چارچوب های قانونی که از حریم خصوصی کاربران CBDC محافظت می کند و آزادی انتخاب پولی را حفظ می کند، تأکید می کند.

به گفته رئیس بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی، چارچوب‌های قانونی که حریم خصوصی کاربر و آزادی انتخاب بین ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و سایر اشکال پول را تضمین می‌کند، کلید پذیرش CDBC خواهد بود.

آگوستین کارستنز، مدیر کل BIS در کنفرانس مرکز نوآوری BIS در سوئیس در 27 سپتامبر، تاکید کرد که چارچوب‌های قانونی همچنان در توسعه و استقرار CBDCها در سرتاسر جهان مورد توجه قرار می‌گیرد:

«در اساسی ترین حالت، مشروعیت یک CBDC از اختیارات قانونی بانک مرکزی برای صدور آن ناشی می شود. این اختیار باید محکم بر اساس قانون باشد.»

وی افزود: قوانین کشورهای مختلف تعیین می‌کنند که بانک‌های مرکزی چه نوع پولی را می‌توانند صادر کنند که معمولاً شامل موجودی نقد فیزیکی و اعتبار در حساب‌های جاری و ذخیره می‌شود.

طبق سندی که صندوق بین‌المللی پول در سال 2021 منتشر کرد، نزدیک به 80 درصد از بانک‌های مرکزی طبق قوانین فعلی خود یا مجاز به انتشار ارزهای دیجیتال نیستند یا چارچوب قانونی آن نامشخص است.

کارستنز همچنین به یک مطالعه BIS اشاره کرد که نشان می‌دهد 93 درصد از بانک‌های مرکزی جهان در مراحل مختلف توسعه CBDC درگیر هستند. با توجه به اینکه بسیاری از این مؤسسات فعالانه در تلاش برای پاسخگویی به تقاضای عمومی برای قالب‌های فیات دیجیتال هستند، رئیس BIS گفت چارچوب‌های قانونی قدیمی یا نامشخصی که مانع استقرار آنها می‌شود، غیرقابل قبول است.

انتقادات مربوط به سوء استفاده احتمالی از CBDCها از نظر امتیازات اعتباری اجتماعی یا رتبه بندی آنها توسط ناشران آنها نیز مورد توجه قرار گرفت. به گفته کارستنز، یک CBDC باید در چارچوب حقوق و تعهدات تعریف شده عمل کند.

مطالب مرتبط: دموکرات های ایالات متحده از رهبری جهانی CBDC دفاع می کنند، جمهوری خواهان از “سمت تاریک” می ترسند

مدیر کل BIS می گوید سه عنصر کلیدی ضروری است. این شامل محافظت از حریم خصوصی کاربران CBDC و داده های آنها، یکپارچگی سیستم مالی و حق انتخاب افراد بین CBDC و سایر اشکال پول است.

کارستنز خاطرنشان کرد که کشورهای مختلف روندهای متفاوتی در استفاده از پول نقد و پذیرش پرداخت های دیجیتال دارند و می توان انتظار داشت که CBDC خرده فروشی با پول نقد و پول بانک تجاری همزیستی داشته باشد:

بانک مرکزی که CBDC را معرفی می کند باید گزینه های جامعه را کاهش دهد نه اینکه آنها را کاهش دهد.

همانطور که قبلا توسط Cointelegraph گزارش شده بود، چین همچنان به توسعه و استفاده از برنامه دیجیتال یوان CBDC ادامه می دهد. جدیدترین به‌روزرسانی برنامه Pilot e-CNY اکنون به گردشگرانی که به چین می‌روند اجازه می‌دهد تا کیف پول‌های یوان دیجیتال خود را با استفاده از پرداخت‌های Visa و Mastercard بارگذاری کنند.

در همین حال، لایحه CBDC “مبارزه با قانون نظارت دولت”، که هدف آن جلوگیری از صدور CBDC توسط فدرال رزرو ایالات متحده است، در کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان در 21 سپتامبر به رای گذاشته شد. این لایحه به کنگره بعدی خواهد رفت زیرا به نظر می رسد با “کنترل دولت بر ارز” مبارزه خواهد کرد.


نویسنده: Gareth Jenkinson

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید