فناوری جدید کانن با ASML در تولید تراشه رقابت می کند


سیستم جدید FPA-1200NZ2C می تواند نیمه هادی های منطبق بر روی فرآیند 5 نانومتری تولید کند و تا 2 نانومتر کوچک شود. بنابراین، می تواند از قابلیت های تراشه A17 Pro اپل که در آیفون 15 پرو و ​​پرو مکس وجود دارد، پیشی بگیرد.

کانن، شرکت ژاپنی معروف به پرینترها و دوربین های خود، روز جمعه، 13 اکتبر، راه حل مهمی را معرفی کرد که برای کمک به تولید قطعات نیمه هادی پیشرفته طراحی شده است.

بر اساس گزارش CNBC، سیستم «لیتوگرافی nanoimprint» Canon که اخیراً معرفی شده است، پاسخ رقابتی این شرکت به شرکت هلندی ASML، یک نیروی غالب در صنعت ماشین‌آلات لیتوگرافی فرابنفش شدید (EUV) را نشان می‌دهد. ماشین‌های ASML برای تولید تراشه‌های پیشرفته، از جمله تراشه‌های مورد استفاده در جدیدترین آیفون‌های اپل، ضروری هستند.

استفاده از این ماشین ها به کشمکش تکنولوژیک بین ایالات متحده و چین کشیده شده است. هدف ایالات متحده با اعمال محدودیت‌های صادراتی و تحریم‌های مختلف، جلوگیری از دسترسی چین به تراشه‌های مهم و ماشین‌آلات تولیدی است و از پیشرفت دومین اقتصاد بزرگ جهان در منطقه‌ای که قبلاً تصور می‌شود عقب مانده است، جلوگیری می‌کند.

فناوری EUV ASML به دلیل نقش مهمی که در تولید نیمه هادی ها در 5 نانومتر و پایین تر دارد، در میان تولیدکنندگان پیشرو تراشه مورد توجه قرار گرفته است. این اندازه گیری نانومتری مربوط به اندازه ویژگی های تراشه است. مقادیر کوچکتر ویژگی های بیشتری را در یک تراشه جای می دهد و در نهایت عملکرد نیمه هادی را بهبود می بخشد.

سیستم جدید کانن، FPA-1200NZ2C، می تواند نیمه هادی هایی را تولید کند که با فرآیند 5 نانومتری جفت می شوند و به 2 نانومتر کاهش می یابد، که آن را همان مدلی است که در آیفون 15 پرو و ​​پرو مکس اپل، یک نیمه هادی 3 نانومتری یافت می شود. اعلام کرد که از قابلیت های آن فراتر رفته است. تراشه A17 Pro

دولت هلند محدودیت‌هایی را بر ASML اعمال کرد و از صادرات ماشین‌های لیتوگرافی EUV به چین جلوگیری کرد، جایی که هیچ واحدی ارسال نشد. این محدودیت به دلیل نقش حیاتی این ماشین ها در تولید تراشه های نیمه هادی پیشرفته وجود دارد.

کانن به احتمال زیاد به دلیل ادعاهایش مبنی بر اینکه ماشین‌های جدیدش می‌توانند تولید نیمه‌رساناهای معادل ۲ نانومتر را تسهیل کنند، با بررسی‌های بیشتری مواجه خواهد شد.

مرتبط با: گوگل از کاربران در برابر هزینه های حق نسخه برداری هوش مصنوعی محافظت می کند

کوین تلگراف قبلا گزارش داده بود که دولت بایدن شکافی را هدف قرار داده است که به توسعه دهندگان در چین اجازه می دهد تراشه ها را از منطقه بدنام الکترونیک Huaqiangbei در شنژن، شهری در جنوب چین خریداری کنند.

با این حال، چین پیش‌نویس مقررات امنیتی را برای شرکت‌هایی که خدمات هوش مصنوعی تولیدی (AI) ارائه می‌کنند، صادر کرده است که شامل محدودیت‌هایی در منابع داده مورد استفاده برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی است.

مجله: “هوش مصنوعی صنعت را کشت”: رئیس EasyTranslate در تطبیق با تغییرات


نویسنده: Amaka Nwaokocha

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید