Bosch، AB و شرکت های بلاک چین IoT غیرمتمرکز ایجاد خواهند کرد: IAA Mobility


بوش و شبکه Peaq توضیح می دهند که چگونه آینده اینترنت اشیا و اقتصاد اشیا از طریق مدیریت غیرمتمرکز و اتوماسیون زنجیره ای رقم خواهد خورد.

شرکت مهندسی و فناوری بوش در حال پیشروی پروژه تحرک دیجیتال مبتنی بر بلاک چین با حمایت دولت آلمان است که به صورت زنده در IAA Mobility 2023 در مونیخ آلمان رونمایی شد.

در این رویداد، بوش، همراه با همکارانش MOBIX و بلاک چین Peaq، یک طرح پارکینگ و شارژ همتا به همتا را با استفاده از شناسه های حرکتی از اکوسیستم Peaq معرفی کردند.

MoveIDها به‌عنوان هویت‌های مستقل (SSI) که بر روی بلاک چین ساخته شده‌اند عمل می‌کنند که امکان تراکنش‌های مستقل بین وسایل نقلیه و زیرساخت‌های متصل را فراهم می‌کند. تظاهرات در IAA Mobility، عملیات مستقل بین دستگاه های متصل (در این مورد، ماشین هوشمند، ایستگاه شارژ و سیگنال پارکینگ) را برجسته کرد.

یک خودروی الکتریکی جگوار (EV) که فناوری غیرمتمرکز و قابلیت‌های پرداخت یکپارچه را به نمایش می‌گذارد. منبع: کوین تلگراف

کوین تلگراف در مونیخ بود و با رهبر پروژه MoveID و مالک محصول Bosch Distributed Ledger Technologies (Mobility) پیتر بوش و یکی از بنیانگذاران Peaq لئونارد دورلوچتر صحبت کرد تا درک بهتری از نحوه کمک بلاک چین به حرکت رو به جلو داشته باشد. آینده تحرک را به جلو هدایت کنید.

وقتی از دورلوچتر پرسیده شد که چرا تحرک بخش مناسبی برای شروع پیاده‌سازی SSI در مقیاس است، خاطرنشان کرد که «تجزیه‌های زیادی به خصوص در تحرک وجود دارد».

وقتی صحبت از تحرک به میان می آید، هدف کاربران حرکت از یک نقطه به نقطه دیگر است. این کار از طریق حمل‌ونقل عمومی، اسکوترهای میکروموبیلیتی، همنشینی با خودرو یا خودروهای شخصی که نیاز به پارکینگ و شارژ دارند، انجام می‌شود.

بازیکنان زیادی وجود دارند و همیشه نیاز به ثبت نام با حساب‌های جدید، کارت‌های جدید و غیره دارد. اگر این اتفاق در بلاک چین، که یک اکوسیستم باز است، رخ می‌دهد، آنگاه همه می‌توانند یک تجربه یکپارچه داشته باشند و در عین حال به بهترین خدمات، بهترین پارکینگ و نقاط شارژ.»

یک وسیله نقلیه الکتریکی جگوار (EV) مجهز به MoveID با یک چراغ راهنمایی ارتباط برقرار می‌کند تا از طریق تراکنش‌های بلاک چین در دسترس بودن شارژ را مطلع کند. منبع: کوین تلگراف

مرتبط با: هوش مصنوعی و بلاک چین صنایع را تغییر شکل می دهند و بازارهای جدیدی را از ابتدا ایجاد می کنند – Moody’s

به گفته بوش، هویت غیرمتمرکز اقلام در شبکه های بلاک چین عمومی “امیدبخش ترین فناوری” است زیرا:

«هویت غیرمتمرکز به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به جستجوی پس‌زمینه یا ابراسکن‌های دیگر، دستگاه‌ها را احراز هویت و شناسایی کنید.»

او گفت: “این حق حاکمیت داده است زیرا کاربر مالک، ذخیره و کنترل داده های خود است.” در موارد استفاده شارژ، ممکن است متوجه شوید که فقط کاربر و پست شارژ در ماشین کار را انجام می‌دهند؛ طرف دیگری در اطراف وجود ندارد.»

بوش گفت یکی از اهداف و انگیزه های اصلی این پروژه استانداردسازی یکپارچگی فناوری با دیگر بازیگران خودرو در آلمان و اروپا است.

او همچنین خاطرنشان کرد که صنعت حمل‌ونقل نمونه‌ای عالی برای بازیگران اصلی و سایرین در صنعت است که چگونه Web3 و مدیریت غیرمتمرکز می‌توانند به رعایت داده‌ها و حریم خصوصی و GDPR اروپا کمک کنند.

دولت اتحادیه اروپا قصد دارد در آینده از هر فرد در اتحادیه اروپا یک هویت غیرمتمرکز بخواهد.

او گفت: “هر کسی که بتواند آنچه را که ما توسعه داده ایم دانلود کند، می تواند به آن دسترسی داشته باشد. برای همه شهروندان و همه مشاغلی که می خواهند از آن استفاده کنند، در دسترس خواهد بود.”

همه اینها بخشی از یک ابتکار بزرگتر با بودجه اتحادیه اروپا به نام Gaia-X است که هدف آن ایجاد یک زیرساخت داده یکپارچه و ایمن برای حاکمیت دیجیتال اروپا و پی ریزی پایه های شهرهای هوشمند آینده است.

به همین دلیل بوش بر اهمیت «طراحی سیستم هایی که مردم بتوانند به راحتی از آنها استفاده کنند» تأکید کرد.

“شاید در پنج تا هشت سال دیگر هر شهروندی به طور خودکار این را داشته باشد و مجبور نباشد به آن فکر کند زیرا هویت شخصی شما جایی به صورت دیجیتالی یا الکترونیکی خواهد بود، همانطور که امروزه به عنوان یک کارت در کیف شما وجود دارد.”

مرتبط با: بوش با شرکت هوش مصنوعی برای تامین مالی 100 میلیون دلاری برای توسعه Web3 شریک می شود

به گفته یکی از بنیانگذاران Peaq، شهر هوشمند آینده ای که توسط این پروژه ها متصور شده است، شبکه ای از “چیزهای به هم پیوسته” خواهد بود که باید دارای هویت و سیستم باز باشد.

“اگر به آینده نگاه کنیم و به شهرهای هوشمند فکر کنیم، اگر بر روی پلتفرم Web2 ساخته شده باشند، آنطور که ما امروز می شناسیم، کار نمی کنند و کار نمی کنند.”

او گفت: «همه چیز با یک هویت زنده می شود؛ این پاسپورت آنهاست. در مثال مشاهده شده در IAA Mobility، اینها خودروهای هوشمند، ایستگاه های شارژ و چراغ های راهنمایی هستند. هنگامی که آنها این هویت را داشته باشند، کاربران می توانند آنها را پیدا کرده و با آنها شناسایی کنند. “پس می توانید یک شهر واقعا هوشمند ایجاد کنید.”

«اینترنت اشیا (IoT) در حال تبدیل شدن به اقتصاد اشیا (EoT) است زیرا همه اینها ارزش اقتصادی دارند و این آینده است. آینده اتوماسیون هوش مصنوعی در فعالیت های اقتصادی خواهد بود و ماشین ها هر کاری که لازم باشد برای حمایت از جامعه انجام خواهند داد.

ایجاد اینترنت اشیا و در نتیجه EoT شبیه ملت سازی در فضای دیجیتال است. Dorlöchter در پایان گفت که برای هر یک از این اتفاقات، این سیستم ها باید “سیستم های باز و غیر متمرکز” باشند.

مهمتر از همه، آنها باید یک جزء قابلیت همکاری داشته باشند که تضمین کند “همه می توانند در سود مشارکت کنند.”

مجله: بازی های بلاک چین در واقع غیرمتمرکز نیستند… اما این در حال تغییر است


نویسنده: Savannah Fortis

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *