کارآگاهان بلاک چین: Mt. سقوط Gox شاهد تولد Chainalytic بود


کوه Chainaliz برای ردیابی رمزارزهای مورد استفاده سازمان های سوء استفاده از کودکان در کره، تاریخچه طولانی اما گاهی بحث برانگیز دارد.

850000 بیت کوین به کوه. Gox، اما فروپاشی صرافی سابق یکی از بدنام ترین رویدادهای قو سیاه در اکوسیستم ارزهای دیجیتال است.

همانطور که طلبکاران صرافی منحل شده به نوعی از غرامت نزدیک می شوند، Mt. مرگ Gox نقش کلیدی در توسعه ابزارهایی برای شناسایی، ردیابی و رسیدگی به جابجایی‌های غیرقانونی وجوه از طریق صنعت گسترده‌تر ارزهای دیجیتال داشت.

مایکل گروناگر، یکی از بنیانگذاران، توضیح می‌دهد که جستجو برای پاسخ‌ها و تامین مالی نقش کلیدی در پیدایش شناخته‌شده‌ترین شرکت تحلیلی و ردیابی بلاک چین، Chainalytic، ارزهای دیجیتال داشت.

تقریباً یک دهه بعد، ابزارهای تحلیل چینی توسط سازمان‌ها و مؤسسات خصوصی و دولتی بی‌شماری استفاده می‌شوند. از تجزیه و تحلیل داده ها گرفته تا موارد استفاده مجری قانون، خدمات این شرکت در سراسر صنعت تأثیرگذار و گاه بحث برانگیز باقی می ماند.

مورد Mt Gox Kraken

Gronager یک OG کریپتو است که قبلاً صرافی کریپتوکارنسی کراکن را تأسیس کرده بود. کراکن پس از شروع به جستجوی یک شریک بانکی پایدار و برخورد با دیوار احتیاط به دلیل نگرانی‌های KYC و پولشویی و همچنین عدم مشاهده اکوسیستم ارزهای دیجیتال، درگیر تجزیه و تحلیل بلاک چین شد.

تمام این گفتگوها با بانک ها به همین شکل ختم می شود. چگونه تراکنش ها را پیگیری می کنید؟ چگونه وجوهی را که از شخصی که به صورت آنلاین با او در ارتباط هستید، دریافت می کنید؟ او به مجله Gronager می گوید.

کوه سقوط Gox تقریباً در همان زمان چالش منحصر به فرد دیگری را برای Gronager ایجاد کرد که وظیفه یافتن آنچه برای Kraken و وجوهی که برخی از مشتریان آن در صرافی منقرض داشتند را پیدا کرد.

همانطور که در کتاب بررسی شده است ناظران در تاریکیGronager ابزارهایی را توسعه داد که اساس Chainalysis را تشکیل می‌داد و این شرکت نوپا در نهایت در سال 2014 در Mt. امین ورشکستگی Gox به عنوان تیم تحقیق منصوب شد. از آنجا، گرونجر و تیمش هیچ وقت را برای جمع آوری قطعات ضرب المثل برای ردیابی این حادثه تلف نکردند. وجوه از دست رفته

جاناتان لوین، دومین نفر از سه بنیانگذار Chainalytics نیز با مجله صحبت کرد. در کنفرانس Links شرکت در هلند در اوایل سال جاری. مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد آکسفورد تأکید می کند که این تحقیق نقطه شروع خدمات گسترده تر Chainalytics است.

بزرگترین پرونده ورشکستگی در تاریخ کریپتو، Mt. تحقیقات Gox و واقعاً در مورد پیگیری پول بود. اگر همه اینها روی بلاک چین است، چطور هیچ کس نمی تواند آن را پیدا کند؟ و بنابراین، می دانید، ما آن را فهمیدیم و پرونده را حل کردیم.

دو شهروند روس در ژوئن 2023 توسط وزارت دادگستری ایالات متحده در کوهستان دستگیر شدند. او به اتهام هک کردن و شستشوی حدود 647000 بیت کوین از Gox متهم خواهد شد. واحد تحقیقات جنایی خدمات درآمد داخلی با استفاده از ابزارهای چینالیتیک در حال انجام تحقیقات است.

کمک به ردیابی حرکات بیت کوین که در Mount Gox برگزار شد، ثابت کرد که Chainalyis ابزارهایی برای رمزگشایی حرکات پیچیده ارزهای دیجیتال دارد. Gronager همچنین تشخیص داد که این خدماتی است که توسط سازمان های برتر مبارزه با جرم و جنایت در جهان درخواست شده است.

در گفتگوهایم با سایر افراد در صنعت که با مجریان قانون کار می کنند، متوجه شده ام که آنها هیچ ایده ای ندارند. آنها نمی دانستند چگونه آنها را حل کنند.

پایگاه مشتریان آن با مشارکت کاربران بخش خصوصی و دولتی، از جمله صرافی ها و سازمان های مجری قانون، به سرعت رشد کرده است. از سپتامبر 2023، Chainalation بیش از 1200 مشتری از بخش خصوصی و بیش از 250 مشتری از موسسات دولتی دارد.

همچنین بخوانید
امکانات

چگونه مجموعه‌های ZK اتریوم می‌توانند قابلیت تعامل داشته باشند؟

امکانات

بیت کوین در سنگال: چرا این کشور آفریقایی از BTC استفاده می کند؟

خدمات پیشرو برای اجرای قانون

Chainaliz به راه حل ردیابی برای برخی از شناخته شده ترین سازمان های مجری قانون در سراسر جهان تبدیل شده است و به IRS کمک می کند تا حدود 10 میلیارد دلار ارز دیجیتال مربوط به تحقیقات جنایی را توقیف کند. جیم لی، رئیس تحقیقات جنایی IRS (IRS-CI) می‌گوید ابزارهایی که ارائه می‌کند برای ردیابی ارزهای دیجیتال و بازجویی از داده‌ها در محیط‌های بی‌شماری، از زنجیره‌های بلوکی گرفته تا بازارهای تاریک‌نت، ارزشمند هستند.

به تمام داده هایی که برای IRS کار کرده ام فکر کنید. شاید بیشترین نباشد، اما ثروتمندترین است. اکنون می توانم تمام داده های دیگری را که در اختیار داریم برداریم و با رکوردهایی که دارم مطابقت دهم. بنابراین فوق العاده قدرتمند است، اما زمان، انرژی و پول می خواهد.

لی همچنین در کنفرانس Links حضور داشت و در مذاکرات درهای باز و بسته با آژانس‌های دولتی و مشاغل مختلف در آمستردام شرکت کرد.

Gronager تمایلی به برجسته کردن تحقیقات برجسته‌ای که توسط تجزیه و تحلیل بلاک چین Chainaliz امکان‌پذیر شده بود، نداشت، زیرا خدمات آن به حل تعدادی از پرونده‌های پرمخاطب کمک کرده است، از ردیابی ارزهای دیجیتال گرفته تا استفاده از ابزارهای آن برای کمک به انهدام سندیکاهای مواد استثمار کودکان در کره جنوبی. به حل هک های توییتر که منجر به سرقت یک میلیون دلار در سال 2020 شد، کمک کنید.

داستان Chainalytic

در این پرونده پرمخاطب، ابزار Chainalytic به بازرسان کمک کرد تا یک کلاهبرداری بیت‌کوین را که توسط حساب‌های مختلف هک شده توییتر منتشر شده بود، به سه عامل متهم به سازماندهی این طرح متصل کنند. مغز متفکر این طرح مرد جوانی است که هنوز هویتش فاش نشده است.

12 روز بعد پرونده حل شد و این یک بار دیگر نشان می دهد که می توانید با ردیابی وجوه در رمزارز کارها را واقعاً سریع انجام دهید.

نکته مهم دیگر کمک به بازیابی 30 میلیون دلار از 650 میلیون دلار هک Axie Infinity در سال 2022 بود. گرونجر معتقد است که این بیانیه ای را به هکرهای مرتبط با کره شمالی می دهد که دزدی های مربوط به رمزارزها ممکن است گاو نقدی سابق نباشند.

نمایش تصویری از راکتور Chainalysis که برای کمک به ردیابی وجوه پس از هک 650 میلیون دلاری Axie Infinity Ronin استفاده می‌شود.
نمایش تصویری از راکتور Chainaliz که برای کمک به ردیابی وجوه پس از هک 650 میلیون دلاری Axie Infinity Ronin Bridge استفاده می‌شود. (تحلیل زنجیره ای)

جنجال بر سر پرونده بیت کوین فوگ

توانایی پیوند کیف پول یا وجوه ارز دیجیتال به یک شخص خاص در تحقیقات جنایی بسیار ارزشمند است.

با این حال، کسانی هستند که از این شرکت انتقاد می کنند. منتقدان استدلال می کنند که تکیه بر اکتشافات یا فرضیات در مورد کیف پول های ناشناس می تواند منجر به تعقیب های نادرست و دستگیری های غیرقانونی شود.

آیا مردی مانند استرلینگوف که گربه خود را دوست دارد میکسر بیت کوین می شود؟  خوب تو دادگاه بفهم
آیا مردی مانند استرلینگوف که گربه خود را دوست دارد میکسر بیت کوین است؟ خوب تو دادگاه بفهم (torekeland.com)

بخش قابل توجهی از کاربران آنلاین بیت کوین استدلال کرده اند که این مورد در نبرد حقوقی با دولت ایالات متحده شامل رومن استرلینگوف 35 ساله است که متهم به کار با میکسر بیت کوین بیت کوین فوگ است.

ابزارهای تجزیه و تحلیل زنجیره ای برای شناسایی استرلینگوف به عنوان سازمان دهنده ادعایی میکسر رمزنگاری بدنام و منحل شده مورد استفاده قرار گرفت، که وزارت دادگستری ادعا می کند 1.2 میلیون بیت کوین به ارزش 335 میلیون دلار در یک دهه جابجا کرده است.

مخالفان استدلال می کنند که دعوای وزارت دادگستری مفروضات خاصی را در مورد کیف پول ها و اعتبارنامه هایی که ظاهراً به پذیرندگان اولیه بیت کوین و ثبت نهایی دامنه بیت کوین فوگ مرتبط با استرلینگوف مرتبط است، ایجاد می کند.

وکیل استرلینگوف، تور اکلند، ادعا می کند که نرم افزار Reactor این شرکت غیرعلمی و غیرقابل اعتماد است و فرضیات ناقص به اشتباه استرلینگوف را درگیر می کند. او استدلال می کند که Chainaliz نمی تواند میزان خطا را تعیین کند. ایکلند در جلسه استماع 7 سپتامبر گفت که این علم ناخواسته است که به دادگاه فدرال تعلق ندارد.

طبق گزارش ها، الیزابت بیسبی، رئیس تحقیقات Chainaliz دولتی Solutions، به دادگاه گفت که از هیچ مقاله علمی بررسی شده ای که صحت راکتور Chainaliz را تأیید می کند، بی اطلاع است.

دادگاه ها در نهایت تصمیم خواهند گرفت که آیا شک و تردید معقول کافی در مورد روش های زنجیره ای در پرونده محکومیت وجود دارد یا خیر. Chainaliz در مصاحبه های ما برای اظهار نظر در مورد تحقیقات یا پرونده های در حال انجام استفاده نخواهد شد.

همچنین بخوانید
امکانات

کارشناسان می خواهند روح انسان را به هوش مصنوعی بدهند تا همه ما را نکشند

امکانات

نجات بلاک چین سیاره می تواند یک برنامه قاتل باشد

90 درصد تحقیقات بر روی بلاک چین های عمومی متمرکز بود

علیرغم اختلاف نظرها، Chainalytic مشتریان خوشحال زیادی دارد و نقش مهمی در بازیابی وجوه هک شده ایفا کرده است. ارین پلانت، معاون تحقیقات Chainalytics، تیم رو به رشدی متشکل از 120 محقق در 11 کشور را رهبری می کند.

پلانت که تجربه زیادی در تحقیقات مالی و جرایم سایبری به عنوان یک پیمانکار دولتی ایالات متحده دارد، می گوید که 90 درصد از بازرسان او وظیفه بررسی حوادث مربوط به بلاک چین های عمومی مانند بیت کوین و اتریوم را دارند.

تحقیقات رونین بریج یک انگیزه کلیدی برای ایجاد تیم او بود و اهمیت اختصاص سرمایه انسانی به ردیابی وجوه در عواقب فوری یک هک بزرگ را برجسته کرد.

مداخله زودهنگام و ردیابی زود هنگام وجوه بسیار مهم است و مداخله زودهنگام توسط مجری قانون بهترین راه برای دستیابی به بهبودی موفق است.

همچنین تحولی در موضوع تحقیقات صورت گرفته است، به طوری که پلانت به یاد می آورد که در حدود سال 2019 تحقیقات تاریک نت زیادی وجود داشت که نیاز به توجه زیادی داشت. اکنون تلاش‌های تحقیقاتی بیشتر بر جرایم سایبری شامل باج‌افزار، تهدیدات امنیت ملی از سوی نهادهای مرتبط با کره شمالی و تحریم‌ها علیه نهادهای دخیل در تهاجم روسیه به اوکراین متمرکز است.

یک موضوع کلیدی که در طول مذاکرات در آمستردام مورد بحث قرار گرفت، قابلیت ردیابی ذاتی ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین بود، علی‌رغم ظهور پروتکل‌های اختلاط توکن معتبر مانند Tornado Cash.

پلانت خاطرنشان می کند که ردیابی وجوه دزدیده شده از طریق پل های زنجیره ای بسیار ساده است، به طوری که مجرمان اغلب توکن ها را به ETH و سپس BTC تبدیل می کنند، که سپس برای مخفی کردن وجوه به میکسرها ارسال می شود.

او می گوید که میکسرها به نقدینگی قابل توجهی نیاز دارند تا به درستی وجوه را پنهان کنند و عمدتاً میکسرهای بیت کوین را به عنوان گزینه اصلی مجرمان برای پولشویی باقی می گذارد.

Chainaliz یک تیم اختصاصی اطلاعاتی دارد که از ابزارهای اختصاصی برای شناسایی میکسرها با استفاده از الگوریتمی استفاده می کند که کیف پول های مرتبط با سرویس میکسر را دسته بندی می کند. نمونه ای از الگوریتم در عمل کمک به خوشه بندی نزدیک به 50000 آدرس متصل به میکسر Sinbad بود که اکنون مورد تایید قرار گرفته است.

گزیده ای از گزارش Chainalyis که ظهور سندباد و استفاده از آن توسط هکرهای کره شمالی را برجسته می کند.
گزیده ای از گزارش Chainalyis که ظهور سندباد و استفاده از آن توسط هکرهای کره شمالی را برجسته می کند. (تحلیل زنجیره ای)

بین دسامبر 2022 و ژانویه 2023، هکرهای مرتبط با کره شمالی 1429 بیت کوین به ارزش 24.2 میلیون دلار را به میکسر ارسال کردند.

پلانت توضیح داد که الگوریتم خوشه‌بندی Chainalytics به طور مستقل توسط یک تحقیق جداگانه و مخفی FBI تأیید شد که از گرد و غبار برای ردیابی نحوه مخفی شدن وجوه توسط Chipmixer استفاده کرد، سرویس دیگری که به طور گسترده تصور می‌شود سلف مستقیم سندباد و منابع مالی آن است. . Chipmixer در مارس 2023 به دلیل ادعاهایی مبنی بر تسهیل 3 میلیارد دلار پولشویی تعطیل شد.

ما نمی دانستیم FBI این کار را انجام می دهد، اما در خوشه ما شناسایی شد که خوشه را تایید کرد. این تایید خیلی خوبه این احتمالا به دادگاه خواهد رفت، بنابراین ما در مورد آن صحبت نمی کنیم.


نویسنده: Gareth Jenkinson

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید