هیاهوی صعودی بیت کوین فروکش کرده است، اما تحلیلگر می گوید مدل سهام به جریان PlanB همچنان اعمال می شود.


با نزدیک شدن به نصف شدن بعدی بیت کوین، یک الگوی محبوب قیمت بیت کوین در حال بازگشت به مرکز است.

در حالی که تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که انباشت بی‌ثبات می‌تواند برای ماه‌ها ادامه داشته باشد، بیت‌کوین (BTC) در تلاش است تا سطح 30000 دلاری مهم روان‌شناختی را به دست آورد.

بیت کوین در 13 ژوئیه به بالاترین حد خود یعنی بیش از 31,800 دلار رسید، در میان خوش بینی هایی که در مورد تایید احتمالی صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) در ایالات متحده و یک پیروزی حقوقی برجسته در شکایت ریپل علیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) وجود داشت. به بالاترین سطح یک ساله رسید. ) با توجه به طبقه بندی XRP به عنوان یک امنیت.

با این حال، پنج روز پس از رالی، BTC به زیر 30000 دلار بسته شد زیرا خریداران در تلاش برای بالا بردن قیمت به بالاتر از سطح حمایت بحرانی بودند.

در حالی که قیمت بیت کوین در کوتاه مدت ضعف نشان می دهد، تحرکات تاریخی و داده های تجربی نشان می دهد که بدترین روزهای بازار نزولی احتمالاً پشت سر گذاشته شده است.

دارندگان بلند مدت غیر فعال هستند، اما سرمایه گذاران کوتاه مدت می توانند بفروشند

آخرین گزارش گلس‌نود نشان می‌دهد که قیمت بیت‌کوین در نیمه اول سال ۲۰۲۳ عمدتاً تحت سلطه سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت است.

بر اساس گزارش گلس‌نود، 88 درصد از عرضه دارندگان کوتاه‌مدت در سود است زیرا «احتمال زیاد این گروه برای خرج کردن و کسب سود است».

نرخ SOPR دارنده کوتاه مدت بیت کوین. منبع: Glassnode

سود صاحبان کوتاه مدت پس از افزایش قیمت بیت کوین به 25000 دلار پس از اینکه برنامه ETF بلک راک باعث ایجاد خوش بینی در بین خریداران شد، به میزان قابل توجهی افزایش یافت.

این معیار با مقاومت روبرو شد زیرا بیت کوین 90 درصد از بازار را شکست و به بالای 31000 دلار رسید که نشان می دهد تقریباً همه دارندگان کوتاه مدت سود دارند. اصلاح BTC در کوتاه مدت برای بازنشانی این معیار برای سود بیشتر لازم است.

با این حال، با وجود افزایش قیمت در نیمه اول سال 2023، سرمایه گذاران بلند مدت از فروش خودداری کردند. معیار سود/زیان خالص تحقق یافته تفاوت قابل توجهی را در سطوح تقسیم سود بین فاز صعودی و شرایط فعلی بازار منعکس می کند.

معیار سود/زیان خالص تحقق یافته بیت کوین. منبع: Glassnode

تحلیلگر Glassnode نوشت: «این نشان‌دهنده اولین رژیم سود پایدار از آوریل 2022 است، که «از نظر مقیاس مشابه نیمه اول سال 2019 و اواخر سال 2020 است».

در حالی که فشار فروش از سوی دارندگان بلندمدت حداقل است و دارایی از ابتدای ژوئیه شاهد انباشت مثبت در زنجیره بوده است، سطوح سود کوتاه‌مدت دارندگان خطر اصلاح بیشتر را دارد.

سرمایه گذاران منتظر پمپ نصف شدن بیت کوین هستند

علیرغم اقدام فعلی قیمت، بسیاری از سرمایه گذاران و تحلیلگران انتظار دارند نصف شدن پاداش بلوک آینده بیت کوین تاثیر مثبتی بر قیمت داشته باشد.

مدل Stock-to-Flow (S2F) PlanB نشان می دهد که چگونه نصف شدن بیت کوین بر قیمت آن تأثیر می گذارد. اساس تئوری این است که قیمت یک دارایی با کمیاب شدن آن افزایش می یابد.

نسبت سهام به جریان با تقسیم موجودی فعلی بیت کوین (کل عرضه) بر جریان سالانه (عرضه جدید) محاسبه می شود. نرخ جریان طلا در حدود 62 است، به این معنی که حدود 62 سال طول می کشد تا سکه های جدید کل مقدار طلای موجود را به دست آورند.

تحلیل مدل سهام به جریان بیت کوین. منبع: SubStack

همانطور که در تحلیل اصلی PlanB پیش بینی شده بود، ارزش S2F بیت کوین در پایان سال 2020 برابر با طلا شد. در حال حاضر، ارزش S2F بیت کوین 57 است.

با این حال، قیمت طلا هنوز 20 برابر بیشتر است زیرا در طول نسل ها اعتماد ایجاد کرده است و بیت کوین ممکن است به «یک یا حتی دو نسل قبل از رسیدن ارزش بیت کوین به ارزش طلا» نیاز داشته باشد. مایرز نوشت.

در حالی که مدل S2F بیت کوین در چرخه گذشته باطل شد زیرا مدل BTC نتوانست به هدف تخمینی 100000 دلار دست یابد، جسی مایرز، تحلیلگر بازار مستقل متوجه شد که هدف جدید 100،000 دلار ارتقاء بلندپروازانه ای نسبت به مدل اصلی است.

با این حال، سرنخ واقعی در اولین نسخه از مدل S2F 2019 PlanB نهفته است که “قیمت بیت کوین را پس از نصف شدن ماه می 2020 با SF 50 55000 دلار پیش بینی می کند.”

مرتبط با: دشواری استخراج بیت کوین با اوج فروش ماینرهای بیت کوین به بالاترین حد خود می رسد

با توجه به اینکه قیمت بیت کوین برای یک شوک عرضه دیگر در نیمه بعدی در آوریل 2024 تعیین شده است، مدل S2F نشان می دهد که قیمت به احتمال زیاد پس از این رویداد افزایش خواهد یافت. با این حال، مایرز نوشت که قیمت اغلب از “نسخه بسیار کمتر جذاب مدل سهام به جریان” پیروی می کند.

او همچنین اضافه کرد که “بیش از چهار سال طول می کشد تا واقعیت تغییر سهام به جریان هر هاوینگ به طور کامل توسط جهان هضم شود” و این در قیمت بیت کوین منعکس می شود.

به روز شده مدل S2F بیت کوین توسط جسی مایرز. منبع: SubStack

تجزیه و تحلیل قیمت بلند مدت BTC/USD

از نظر فنی، جفت BTC/USD در بلندمدت صعودی شد و از میانگین متحرک 200 روزه در ژانویه 2023 عبور کرد.

نمودار قیمت BTC/USD با MA 200 روزه. منبع: TradingView

اخیراً، میانگین متحرک 20 و 50 هفته ای روند صعودی را نشان داده است زیرا زیردوره MA بالاتر از دومی شکسته است. از لحاظ تاریخی، قیمت بیت‌کوین در طول این رویداد همچنان به بالاترین سطح محلی خود ادامه می‌دهد و روند بلندمدت مثبت را تایید می‌کند.

MA هفتگی 20 دوره ای با قیمت 28150 دلار اولین خط دفاعی خریداران را تشکیل می دهد و پس از آن MA 200 روزه با 25940 دلار قرار دارد.

ریسک فروش از سوی دارندگان کوتاه‌مدت که در حال حاضر در سطوح سود تاریخی بالا قرار دارند، می‌تواند قیمت را به بالاتر از سطح حمایت برساند. با توجه به تداوم انباشت مثبت و باور قوی در میان دارندگان بلندمدت، قیمت باید این سطوح حمایتی را حفظ کند.

بر اساس داده های تاریخی، هنوز یک گاو نر سهموی انتظار نمی رود. بازار احتمالا شاهد تثبیت افقی در یک محدوده موازی تا رویداد نصف شدن بعدی خواهد بود.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.
نویسنده: Nivesh Rustgi

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *