قیمت بیت کوین 26000 دلار است زیرا داده های مشتقات به پایان افزایش نوسانات اشاره می کند


داده‌های معاملات آتی بیت‌کوین و آپشن‌ها نشان می‌دهد که احساسات معامله‌گران حرفه‌ای علیرغم اصلاح 11.4 درصدی هفته گذشته بی‌تأثیر باقی می‌ماند.

در چند ماه گذشته، معامله‌گران بیت‌کوین (BTC) به نوسانات کمتر عادت کرده‌اند، اما از نظر تاریخی، دیدن نوسانات قیمتی 10 درصدی این ارز در عرض 2 یا 3 روز غیرمعمول نیست. اصلاح 11.4 درصدی اخیر از 29,340 دلار به 25,980 دلار بین 15 اوت تا 18 اوت بسیاری را شگفت زده کرد و منجر به بزرگترین انحلال از زمان فروپاشی FTX در نوامبر 2022 شد. اما سوال اینجاست: آیا این اصلاح از نظر ساختار بازار قابل توجه بود؟

برخی کارشناسان دلیل جهش اخیر نوسانات را کاهش نقدینگی عنوان می کنند، اما آیا واقعاً چنین است؟

همانطور که در نمودار Kaiko Data ذکر شد، کاهش 2 درصدی عمق دفتر سفارش بیت کوین نشان دهنده کاهش نوسانات است. این امکان وجود دارد که سازندگان بازار الگوریتم های خود را با شرایط حاکم بر بازار تنظیم کرده باشند.

بنابراین، منطقی به نظر می رسد که بازار مشتقات را برای ارزیابی تاثیر افت به 26000 دلار بررسی کنیم. هدف این بررسی تعیین این است که آیا نهنگ‌ها و سازندگان بازار روند نزولی دارند یا برای موقعیت‌های پرچین محافظ خود، حق بیمه بالاتری دریافت می‌کنند.

برای شروع، معامله گران باید نمونه های مشابهی را از گذشته نزدیک شناسایی کنند و دو رویداد برجسته شوند:

شاخص قیمت بیت کوین/دلار آمریکا، 2023. منبع: TradingView

اولین افت از 8 مارس تا 10 مارس رخ داد که باعث شد بیت کوین 11.4 درصد کاهش یابد و به 19600 دلار برسد که به پایین ترین حد در 7 هفته گذشته رسیده است. این اصلاح پس از انحلال بانک سیلورگیت، یک شریک عملیاتی کلیدی برای چندین شرکت ارزهای دیجیتال صورت گرفت.

حرکت مهم بعدی از 19 آوریل تا 21 آوریل انجام شد که منجر به کاهش 10.4 درصدی قیمت بیت کوین شد. پس از صحبت گری جنسلر، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) با کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان، برای اولین بار در بیش از سه هفته گذشته، سطح 27250 دلار را دوباره بررسی کرد. اظهارات گنسلر اطمینان چندانی نداشت که تلاش‌های مقررات اجرایی آژانس به پایان خواهد رسید.

هر 10 درصد کاهش قیمت بیت کوین یکسان نیست

معاملات آتی سه ماهه بیت کوین در مقایسه با بازارهای نقدی با قیمتی جزئی معامله می شود. این نشان دهنده تمایل فروشندگان به دریافت غرامت اضافی در ازای تأخیر در تسویه حساب است. بازارهای سالم اغلب نشان می دهند که قراردادهای آتی بیت کوین با حق بیمه ای که بین 5 تا 10 درصد در سال است معامله می شود. این به اصطلاح “contango” منحصر به فضای ارزهای دیجیتال نیست.

حق بیمه معاملات آتی 3 ماهه بیت کوین، مارس/آوریل 2023. منبع: Laevitas.ch

قبل از سقوط 8 مارس، حق بیمه آتی بیت کوین 3.5 درصد بود که نشان دهنده راحتی متوسط ​​است. با این حال، زمانی که قیمت بیت کوین به زیر 20000 دلار سقوط کرد، یک حس بدبینی شدید وجود داشت که باعث شد این شاخص به 3.5 درصد کاهش یابد. این پدیده که از آن به عنوان “بازنگری” یاد می شود، نمونه ای از شرایط نزولی بازار است.

برعکس، اصلاح 19 آوریل کمترین تأثیر را بر معیارهای کلیدی آتی بیت کوین داشت، با افزایش قیمت بیت کوین در حدود 3.5 درصد، زیرا قیمت بیت کوین دوباره به 27250 دلار رسید. این ممکن است به این معنی باشد که معامله گران حرفه ای یا بسیار به استحکام ساختار بازار اطمینان دارند یا برای اصلاح 10.4 درصدی آماده هستند.

مقایسه با آخرین رویداد، سقوط 11.4 درصدی BTC بین 15 تا 18 آگوست، تفاوت های واضحی را با نمونه های قبلی نشان می دهد. نقطه شروع حق بیمه آتی بیت کوین بالاتر بود و از آستانه خنثی 5 درصد عبور کرد.

حق بیمه آتی 3 ماهه بیت کوین، آگوست 2023. منبع: Laevitas.ch

توجه کنید که بازار اوراق مشتقه با چه سرعتی شوک 18 آگوست را جذب می کند. حق بیمه آتی بیت کوین به سرعت به موقعیت 6 درصدی خنثی- صعودی تبدیل شد. این نشان می دهد که کاهش قیمت به 26000 دلار به طور قابل توجهی از خوش بینی نهنگ ها و سازندگان بازار در مورد ارز دیجیتال کاسته نشده است.

بازارهای اختیار معامله هیچ حرکت نزولی را تایید نمی کنند

معامله گران همچنین باید بازارهای اختیار معامله را تجزیه و تحلیل کنند تا ببینند آیا اصلاحات اخیر باعث شده است که معامله گران حرفه ای ریسک گریزتر شوند یا خیر. به طور خلاصه، اگر معامله‌گران کاهش قیمت بیت‌کوین را پیش‌بینی کنند، متریک چولگی دلتا به بالای 7 درصد افزایش می‌یابد و فازهای هیجانی منحنی منفی 7 درصدی دارند.

مطالب مرتبط: چرا امروز بازار کریپتو سقوط کرد؟

گزینه های 30 روزه بیت کوین 25 درصد انحراف. منبع: Laevitas.ch

داده ها نشان می دهد تقاضای بیش از حد برای گزینه های خرید (خرید) بیت کوین قبل از سقوط در 15 آگوست، با این شاخص در -11٪. این روند طی پنج روز آینده تغییر کرد، اما معیار در محدوده خنثی باقی ماند و نتوانست از آستانه 7 درصد فراتر رود.

در نتیجه، هم گزینه های بیت کوین و هم معیارهای آتی هیچ نشانه ای از روند نزولی معامله گران حرفه ای نشان نمی دهند. در حالی که این تضمین بازگشت سریع بیت کوین به سطح حمایت 29000 دلاری نیست، اما احتمال اصلاح طولانی مدت قیمت را کاهش می دهد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.
نویسنده: Marcel Pechman

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *