آیا قیمت بیت کوین در خطر است؟ شاخص دلار آمریکا “صلیب طلایی” صعودی را تایید کرد


نگرانی ها در مورد تاثیر دلار آمریکا بر بیت کوین ممکن است توسط سرمایه گذاران اغراق آمیز باشد، به خصوص در بلندمدت.

شاخص قدرت دلار (DXY) در 22 سپتامبر به بالاترین حد خود در 10 ماه گذشته رسید که نشان دهنده افزایش اعتماد به دلار آمریکا در مقایسه با سایر ارزهای فیات مانند پوند انگلیس، یورو، ین ژاپن و فرانک سوئیس است.

تاییدیه “صلیب طلایی” DXY

علاوه بر این، سرمایه گذاران نگران هستند که این افزایش تقاضا برای دلار آمریکا می تواند چالش هایی را برای بیت کوین (BTC) و ارزهای دیجیتال ایجاد کند، اما این نگرانی ها لزوماً به هم مرتبط نیستند.

شاخص دلار آمریکا (DXY). منبع: TradingView

شاخص DXY الگوی متقاطع طلایی را با عبور میانگین متحرک 50 روزه از میانگین متحرک 200 روزه تایید کرد. این سیگنال اغلب توسط تحلیلگران فنی به عنوان منادی بازار صعودی دیده می شود.

اثرات رکود و ریسک تورم

اگرچه برخی از سرمایه گذاران بر این باورند که روندهای تاریخی صرفاً با الگوهای قیمتی تعیین می شود، اما توجه به این نکته مهم است که دلار آمریکا در ماه سپتامبر علیرغم نگرانی ها در مورد تورم و رشد اقتصادی در بزرگترین اقتصاد جهان، قدرت خود را نشان داد.

انتظارات بازار برای رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در سال 2024 در 1.3٪ باقی می ماند. این کمتر از میانگین نرخ 2.4 درصدی چهار سال گذشته است. این کندی به عواملی مانند سیاست های پولی سخت تر، افزایش نرخ بهره و کاهش محرک های مالی نسبت داده می شود.

با این حال، هر افزایش در شاخص DXY نشان دهنده افزایش اعتماد به سیاست های اقتصادی فدرال رزرو ایالات متحده (فدرال رزرو) نیست. به عنوان مثال، اگر سرمایه گذاران تصمیم به فروش اوراق خزانه ایالات متحده و نگهداری وجه نقد داشته باشند، این امر حاکی از رکود قریب الوقوع یا افزایش قابل توجه تورم به عنوان محتمل ترین سناریوها است.

وقتی نرخ تورم فعلی 3.7 درصد است و روند صعودی دارد، انگیزه کمی برای کسب بازده 4.4 درصد وجود دارد. این امر باعث می شود که سرمایه گذاران از 19 سپتامبر خواهان بازده سالانه 4.62 درصدی اوراق خزانه 5 ساله ایالات متحده باشند. 12 سال.

سود 5 ساله خزانه داری آمریکا منبع: TradingView

این داده ها روشن می کند که سرمایه گذاران به خاطر امنیت موقعیت نقدی خود از اوراق قرضه دولتی اجتناب می کنند. این ممکن است در ابتدا غیر منطقی به نظر برسد، اما با استراتژی انتظار برای یک نقطه ورودی مناسب تر مطابقت دارد.

سرمایه گذاران پیش بینی می کنند که فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد و به آنها امکان می دهد در آینده بازدهی بالاتری کسب کنند.

اگر سرمایه گذاران به توانایی فدرال رزرو برای متوقف کردن تورم بدون ایجاد خسارت اقتصادی قابل توجه بی اعتماد باشند، ممکن است ارتباط مستقیمی بین DXY قوی تر و کاهش تقاضا برای بیت کوین وجود نداشته باشد. از یک طرف، در واقع کاهش اشتها برای دارایی‌های ریسک‌پذیر وجود دارد، همانطور که عملکرد منفی 4.3% S&P 500 در ماه سپتامبر نشان می‌دهد. اما سرمایه گذاران می دانند که احتکار وجه نقد، حتی در صندوق های بازار پول، قدرت خرید پایداری را فراهم نمی کند.

از یک طرف، در واقع کاهش اشتها برای دارایی‌های ریسک‌پذیر وجود دارد، همانطور که عملکرد منفی 4.3% S&P 500 در ماه سپتامبر نشان می‌دهد. اما سرمایه گذاران می دانند که احتکار وجه نقد، حتی در صندوق های بازار پول، قدرت خرید پایداری را فراهم نمی کند.

پول بیشتر در گردش برای قیمت بیت کوین مثبت است

از آنجایی که دولت به افزایش سقف بدهی ادامه می دهد، سرمایه گذاران با کاهش مواجه می شوند و بازده اسمی به دلیل افزایش عرضه پول اهمیت کمتری پیدا می کند. این توضیح می‌دهد که چرا دارایی‌های کمیاب مانند بیت‌کوین و برخی از شرکت‌های فناوری پیشرو می‌توانند حتی در زمان رکود اقتصادی عملکرد خوبی داشته باشند.

مطالب مرتبط: بیت کوین امروز چقدر ارزش دارد؟

اگر S&P 500 به روند نزولی خود ادامه دهد، سرمایه گذاران می توانند بدون توجه به کمبود یا پتانسیل رشد، حداقل در ابتدا از بازارهای خطرپذیر خارج شوند. در چنین محیطی، بیت کوین ممکن است واقعاً با عملکرد منفی روبرو شود.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که این تحلیل این واقعیت را نادیده می گیرد که فشارهای مشابه ناشی از تورم و رکود احتمالاً عرضه پول را افزایش می دهد، چه از طریق انتشار اضافی اوراق قرضه خزانه داری یا از طریق خرید اوراق قرضه توسط فدرال رزرو در ازای دلار آمریکا.

در هر دو مورد، افزایش نقدینگی در بازارها به نفع بیت کوین است. زیرا سرمایه گذاران ممکن است برای محافظت در برابر “رکود تورمی” به دارایی های جایگزین پناه ببرند، وضعیتی که با رشد اقتصادی راکد همراه با تورم بیش از حد مشخص می شود.

بنابراین، صلیب طلایی DXY ممکن است لزوما یک منفی خالص برای بیت کوین نباشد، به خصوص در بازه های زمانی طولانی تر.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Marcel Pechman

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید