قیمت بیت کوین در آرژانتین، نیجریه و ترکیه به بالاترین حد خود رسیده است


با وجود اینکه بیت کوین همچنان بیش از 50 درصد در برابر دلار آمریکا از اوج قیمت 69000 دلاری خود افت کرده است، بالاترین رکوردها است.

قیمت بیت کوین (BTC) در برابر برخی از تورمی ترین ارزهای فیات جهان به بالاترین حد خود رسیده است.

طی 30 ساعت بین 23 تا 24 اکتبر، هزینه خرید یک بیت کوین با استفاده از پزو آرژانتین (ARS)، نایرا نیجریه (NGN)، لیر ترکیه (TRY)، کیپ لائوس (LAK) و بیت کوین به بالاترین حد خود رسید. پوند مصر (EGT).

با این حال، باید توجه داشت که این نتیجه به دلیل کاهش ارزش مداوم ارزها است که با افزایش قیمت 16 درصدی اخیر بیت کوین تشدید شده است.

NGN و TRY در 24 اکتبر و 25 اکتبر به پایین ترین سطح خود در برابر دلار آمریکا سقوط کردند، در حالی که ARS تنها 0.85٪ از پایین ترین سطح خود (در برابر دلار آمریکا) کاهش یافته است.

بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، بولیوار ونزوئلا در حال حاضر با 360 درصد بالاترین نرخ تورم سالانه را دارد و پس از آن دلار زیمبابوه (314 درصد)، پوند سودان (256 درصد) و ARS (122 درصد) قرار دارند.

بر اساس داده های صندوق بین المللی پول، لیر ترکیه و نایرا نیجریه به ترتیب با نرخ تورم سالانه 51 درصد و 25 درصد در رتبه های ششم و پانزدهم قرار گرفتند.

نقشه گرمایی کشورهای جهان با نرخ تورم سالانه مربوطه آنها. منبع: صندوق بین المللی پول

ناظران ارزهای دیجیتال مدت‌هاست که دارایی‌های دیجیتالی مانند بیت‌کوین و استیبل کوین‌ها را به عنوان پوششی در برابر تورم سرسام‌آور تلقی می‌کنند. آخرین آمار ممکن است این روایت را تأیید کند.

بر اساس گزارش 12 سپتامبر Chainalytics، نیجریه، ترکیه و آرژانتین جزو کشورهای دوم، دوازدهم و پانزدهم با بالاترین نرخ پذیرش ارزهای دیجیتال در جهان هستند.

اما دولت های این کشورها همیشه با صنعت کریپتوکارنسی موافق نیستند.

پس از اینکه بانک مرکزی این کشور در فوریه 2021 بانک‌های محلی را از ارائه خدمات به صرافی‌های ارزهای دیجیتال منع کرد، سرانجام نیجریه نگاه مطلوب‌تری به ارزهای دیجیتال داشت.

در دسامبر 2022 زمانی که نیجریه قصد خود را برای تصویب لایحه‌ای برای شناسایی ارزهای دیجیتال به عنوان «سرمایه سرمایه‌گذاری» اعلام کرد، پیشرفت حاصل شد. یکی از دلایل اصلی تغییر موضع، نیاز به همگام شدن با “روش های جهانی” بود.

در حالی که ترکیه خانه برخی از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال است، بانک مرکزی آن در آوریل 2021 پرداخت با ارزهای دیجیتال برای کالاها و خدمات را ممنوع کرد. همچنین اخیراً روی یک ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) برای دیجیتالی کردن لیر ترکیه کار کرده است. چند سال.

در همین حال، بحران تورم آرژانتین ممکن است تحت تأثیر نتایج انتخابات ریاست جمهوری نوامبر قرار گیرد. خاویر مایلی، نامزد ریاست جمهوری، در آخرین دور دوم رای گیری در 19 نوامبر با رقیب خود سرگی ماسا روبرو خواهد شد.

مرتبط با: ترکیه از هویت دیجیتال مبتنی بر بلاک چین برای خدمات عمومی آنلاین استفاده خواهد کرد

ماسا که در حال حاضر به عنوان وزیر اقتصاد این کشور فعالیت می کند، از آرژانتین می خواهد که یک ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را «در اسرع وقت» به عنوان راهی برای «حل» بحران طولانی مدت تورم این کشور معرفی کند.

او همچنین قصد خود را برای دور نگه داشتن دلار آمریکا از آرژانتینی ها ابراز کرد و اعلام کرد که آرژانتینی ها باید در عوض “وطن پرست” باشند و از پزو آرژانتین دفاع کنند.

مایلی، از سوی دیگر، خواهان لغو بانک مرکزی آرژانتین و همچنین روی آوردن به دلار آمریکا است.

مجله: ارزهای ناپایدار: تثبیت، ریسک بانکی و سایر خطرات در افق
نویسنده: Brayden Lindrea

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید