هال فینی، پیشگام بیت کوین، در مورد شواهد zk در فیلم کشف شده 25 ساله صحبت می کند.


ویدئویی که اخیراً دوباره ظاهر شده است، هال فینی را نشان می‌دهد که تقریباً 25 سال پیش در یک کنفرانس رمزنگاری سالانه در کالیفرنیا در مورد امکان اثبات دانش صفر بحث می‌کند.

هال فینی، پیشگام اولیه بیت کوین (BTC) بیش از 25 سال پیش، یک دهه کامل قبل از عرضه اولین ارز دیجیتال بیت کوین، دیدگاه خود را درباره اثبات دانش صفر به اشتراک گذاشت.

در این ویدئو که ظاهراً از کنفرانس Crypto ’98 در سانتا باربارا در 26 آگوست 1998 برگزار شد، فینی در حال بحث در مورد مفهوم اثبات دانش صفر، یک فناوری رمزنگاری که دهه‌ها بعد محبوبیت زیادی پیدا کرد، دیده می‌شود.

فینی توضیح می دهد که چگونه می توان به طور فرضی یک اثبات دانش صفر را بر روی یک هش SHA-1 انجام داد و امکان ارسال یک ادعای رمزگذاری شده را بدون افشای هیچ یک از جزئیات موجود در همان ادعا توصیف می کند.

“می‌خواهم به شما ثابت کنم که پیامی را می‌شناسم که با استفاده از هش SHA-1 به مقدار هش خاصی هش می‌شود. نمی‌خواهم چیزی در مورد پیام برای شما فاش کنم. این یک مدرک دانش صفر است، و من فینی توضیح داد که برنامه ای برای انجام این کار نوشت که من در مورد آن به شما خواهم گفت.

اثبات دانش صفر (ZK) یک پروتکل رمزنگاری است که به یک کاربر (اثبات کننده) اجازه می دهد تا دیگری (تأیید کننده) را متقاعد کند که یک ادعای خاص درست است بدون اینکه جزئیاتی در مورد خود ادعا آشکار کند.

در زمان صحبت‌های فینی، اثبات‌های دانش صفر یک احتمال در نظر گرفته می‌شد، اما به دلیل محدودیت‌های سخت‌افزاری در آن زمان، آن‌طور که فینی می‌گوید به طور گسترده «ناکارآمد یا غیرعملی» تلقی می‌شدند.

مرتبط با: اسکرول zkEVM ایجاد شده توسط جامعه ایده آل اتریوم در عرض چند هفته راه اندازی می شود

دهه‌ها بعد، صنعت کریپتو اکنون با بحث‌ها و بحث‌هایی در مورد اینکه چگونه اثبات‌های دانش صفر را می‌توان به بهترین شکل پیاده‌سازی کرد، با کاربرد اصلی این فناوری، مقیاس‌سازی شبکه اتریوم است.

فینی یک پیشگام در صنعت ارزهای دیجیتال است. او یک دانشمند کامپیوتر بود که برخی از اولین کمک‌ها را به فناوری افزایش حریم خصوصی، از جمله اولین ارسال‌کننده مجدد کاملاً ناشناس، ابزاری که هویت کاربر را هنگام ارسال ایمیل حفظ می‌کند، انجام داد. علاوه بر این، فینی اولین سیستم اثبات کار قابل استفاده مجدد را ایجاد کرد که تقریباً پنج سال قبل از بیت کوین بود.

فینی اولین خریدار بیت کوین پس از انتقال 10 بیت کوین توسط بنیانگذار این ارز دیجیتال، ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 به وی تبدیل شد و شناخته شده بود که در روزهای اولیه بیت کوین با ناکاموتو همکاری نزدیکی داشته است.

اگرچه برخی معتقد بودند که فینی می تواند خود ساتوشی ناکاموتو باشد، فینی این نظریه را رد کرد.

فینی مبتلا به یک بیماری عصبی نادر به نام ALS تشخیص داده شد که عوارض آن بعداً در سال 2014 جان او را گرفت. فینی توسط بنیاد تمدید حیات الکور در آریزونا انجماد شد.

TrustMachines در X پیشنهاد کرد که این ویدیو ممکن است یکی از اولین ویدیوهایی باشد که در آن برخی از مردم توانستند صدای فینی را بشنوند.

سوالات بزرگ: مرگ کریپتو چطور؟
نویسنده: Tom Mitchelhill

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید