بر اساس تحلیل های جدید احتمالا هال فینی ساتوشی ناکاموتو نیست


محقق جیمسون لوپ ایمیل های آرشیو شده از سال 2010، داده های مسابقه 10 مایلی در کالیفرنیا در سال 2009 و شواهد دیگری را برای این ادعا گردآوری کرد.

شواهد جدید نشان می‌دهد که هال فینی، پیشگام بیت‌کوین، در یک مسابقه ۱۰ مایلی شرکت می‌کرد، در حالی که ساتوشی ناکاموتو به ایمیل‌ها پاسخ می‌داد و روی بیت‌کوین معامله می‌کرد.

سال‌ها است که به طور گسترده گمانه‌زنی می‌شود که هال فینی، دانشمند کامپیوتر فقید، خالق بیت کوین بوده است. علاوه بر ساتوشی، او اولین کسی بود که نرم افزار بیت کوین را دانلود و اجرا کرد و اولین خریدار بیت کوین بود. با این حال، فینی تا زمان مرگش در سال 2014 این نظریه را رد کرد.

جیمسون لوپ، سایفرپانک خودخوانده و یکی از بنیانگذاران سپرده بیت کوین کاسا، نیز به این حدس و گمان اعتقادی ندارد. لوپ در پست وبلاگ خود به تاریخ 21 اکتبر شواهد جدیدی را به اشتراک گذاشت که شک و تردیدهایی را در مورد این نظریه بیشتر می کند.

مسابقه برای ارسال ایمیل

شواهد اصلی لوپ حول یک مسابقه 10 مایلی است که در روز شنبه، 18 آوریل 2009، در سانتا باربارا، کالیفرنیا برگزار شد.

طبق داده های مسابقه، فینی در ساعت 8 صبح به وقت اقیانوس آرام در مسابقه “Santa Barbara Running Company Chardonnay 10 Miler & 5K” شروع کرد و مسابقه را در 78 دقیقه به پایان رساند.

اما این مسابقه با ایمیل‌های مهر زمانی بین ساتوشی و مایک هرن، یکی از اولین توسعه‌دهندگان بیت‌کوین، همزمان است.

لوپ با اشاره به ایمیل های آرشیو شده ای که هیرن در گذشته به صورت عمومی منتشر کرده بود، گفت: «به نظر می رسد که اولین توسعه دهنده بیت کوین، مایک هرن، در این مدت با ساتوشی ایمیل می زد.

«از همه اینها چه چیزی می توانیم تعیین کنیم؟ ساتوشی ایمیل را در ساعت 9:16 صبح به وقت اقیانوس آرام، 2 دقیقه قبل از عبور هال از خط پایان، برای مایک ارسال کرد.

لوپ افزود: «می‌توانیم مطمئن باشیم که هال در طول یک ساعت و 18 دقیقه که می‌دوید، با رایانه تعامل نداشت.

هال فینی در 18 آوریل در حال دویدن در مسابقه 10 مایلی دیده شد. منبع: PhotoCrazy

معامله بیت کوین

در همین حال، لوپ داده های زنجیره ای را برجسته کرد که بیشتر از ادعای او حمایت می کند.

ایمیل‌های هرن با ناکاموتو نشان می‌دهد که ناکاموتو 32.5 بیت کوین را در یک تراکنش خاص ارسال کرده است.

لوپ به این معامله اشاره کرد که در بلوک 11408 انجام شد که در ساعت 8:55 صبح به وقت کالیفرنیا، 55 دقیقه قبل از مسابقه فینی استخراج شد.

ناکاموتو این تراکنش را در یک ایمیل در ساعت 18:16، علاوه بر تراکنش دیگری شامل 50 بیت کوین تایید کرد. لوپ خاطرنشان می کند که این اتفاق زمانی رخ داد که فینی هنوز کار می کرد.

مشکلات سلامتی

در همین حال، تجزیه و تحلیل همچنین نشان داد که ساتوشی در زمانی که نبرد هال فینی با اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) بر توانایی او در استفاده از صفحه کلید تأثیر می گذاشت، روی کد کار می کرد و در انجمن های مختلف پست می گذاشت.

لوپ به پست 22 اوت 2010 فرن فینی، همسر سابق هال فینی اشاره کرد. در آن پست نوشته شده بود که این زوج در اجلاس Singularity 2010 در سانفرانسیسکو در 14 تا 15 اوت شرکت کردند و نبرد طاقت فرسا فینی با ALS سرعت تایپ او را کند کرد: “شلیک سریع” 120 کلمه در دقیقه با “ضربه آهسته انگشت”.

لوپ گفت که در همان دوره، ناکاموتو چهار بررسی کد انجام داد و 17 پست در انجمن های مختلف بین 14 تا 15 اوت 2010 نوشت.

لوپ همچنین خاطرنشان کرد که تفاوت‌هایی در کد اثبات کار قابل استفاده مجدد فینی در مقایسه با کد مشتری اصلی بیت کوین وجود دارد.

مرتبط با: هال فینی، پیشگام بیت کوین، شواهد ToM را در فیلم کشف شده 25 ساله صحبت می کند.

با این حال، لوپ اذعان کرد که ممکن است اعتراضاتی به به اصطلاح شواهد وجود داشته باشد.

هرن این ایمیل‌ها را در سال 2017 (هفت سال بعد) منتشر کرد، در زمانی که سایر بیت‌کوین‌داران اعتمادشان را به دلیل اختلاف نظر در مورد نحوه مقیاس‌سازی بیت‌کوین از دست دادند.

لوپ گفت که ممکن است فینی ایمیل ها و تراکنش ها را از قبل تنظیم کرده باشد، یا ممکن است بیش از یک ساتوشی ناکاموتو وجود داشته باشد.

با این حال، لوپ استدلال می کند که ایجاد بیت کوین از یک توسعه دهنده منفرد حاصل شده است:

در تمام مدتی که در مورد ساتوشی تحقیق می‌کردم، هرگز به شواهدی مبنی بر اینکه این یک گروه است، برخورد نکردم. اگر یک گروه بود، پس همه آنها بر روی یک برنامه خواب کار می‌کردند که در تعهدات کد، ایمیل‌ها و پست‌های فروم یکسان بود.”

متأسفانه هال فینی در آگوست 2014 بر اثر عوارض ناشی از ALS درگذشت.

مجله: سوالات بزرگ: آیا NSA بیت کوین را ایجاد کرده است؟
نویسنده: Brayden Lindrea

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید