بیت کوین نصف شد تا هزینه های استخراج بیت کوین «کارآمد» را به 30 هزار دلار برساند


گلس‌نود هشدار می‌دهد که استخراج‌کنندگان بیت‌کوین ممکن است بعد از نصف شدن در سال ۲۰۲۴، عواقب اقتصادی «جدی» ببینند زیرا قیمت بیت‌کوین زیر ۳۰ هزار دلار باقی می‌ماند.

تحقیقات جدید نشان می دهد که Ordinals بیت کوین (BTC) سود ماینرها را افزایش می دهد، اما هشدار می دهد که “استرس درآمد” در راه است.

در آخرین شماره خبرنامه هفتگی خود “The Week On-Chain”، شرکت تحلیلی Glassnode پس از نصف شدن یارانه بلوک بعدی بیت کوین، مشکلات جدیدی را برای ماینرها پیش بینی کرد.

تاثیر نصف شدن بیت کوین بر ماینرها می تواند “جدی” باشد

رقابت برای ماینرهای بیت کوین با رسیدن نرخ هش (قدرت پردازش ترکیبی تخمینی توزیع شده در سراسر بلاک چین) به سطوح بی سابقه ای می رسد.

برای گلس‌نود، این شرایط بی‌سابقه‌ای برای ماینرهایی است که تلاش می‌کنند با سطوح فعلی قیمت BTC زندگی خود را بگذرانند.

کتیبه های متوالی با عمل به عنوان “بسته پر کردن” که فضای خالی بلوک را به منبع درآمدی برای ماینرها تبدیل می کند، کمک می کند.

او نوشت: «به طور طبیعی، با افزایش تقاضا برای فضای بلوک، درآمد ماینرها تأثیر مثبتی خواهد داشت.

نمودار میانگین نرخ هش بیت کوین (میانگین متحرک ۷ روزه) (اسکرین شات). منبع: Glassnode

نسبت درآمد حاصل از کارمزدها در مقایسه با پایین‌ترین میزانی که در بازارهای نزولی بیت‌کوین مشاهده می‌شود، بین 1 تا 4 درصد افزایش یافته است، اما طبق استانداردهای تاریخی کم است.

The Week On-Chain می‌گوید: «در همین حال، میزان هش‌ریتی که برای این پاداش‌ها رقابت می‌کنند، از فوریه تا کنون 50 درصد افزایش یافته است، زیرا ماینرهای بیشتری و پلت‌فرم‌های جدیدتر ASIC ایجاد شده و آنلاین می‌شوند.

این افزایش هش، زمینه را برای یک مسابقه آتی فراهم می کند. در آوریل 2024، پاداش ماینرها به ازای هر بلوک 50 درصد کاهش می یابد و به اصطلاح “هزینه تولید” در هر BTC دو برابر می شود. در حال حاضر حدود 15000 دلار، این رقم از 30000 دلار بیشتر از قیمت لحظه ای فعلی خواهد بود.

گلس‌نود دو مدل را برای پیش‌بینی قیمتی که ماینرها در مجموع به قرمزی سقوط می‌کنند، معرفی کرد و نسخه‌های فوق را با سختی استخراج مقایسه کرد.

محققان می‌گویند: «بر اساس این مدل، ما تخمین می‌زنیم که بهره‌ورترین استخراج‌کنندگان در شبکه، قیمت خرید تقریباً 15.1 هزار دلاری دارند.

با این حال، منحنی بنفش نشان می‌دهد که پس از نصف شدن این سطح، دو برابر می‌شود و به 30.2 هزار دلار می‌رسد، که احتمالاً اکثریت بازار معدن را در استرس درآمدی شدید قرار می‌دهد.»

دشواری بیت کوین بر اساس مدل قیمت گذاری صدور (نمایش). منبع: Glassnode

مدل قبلی میانگین قیمت خرید ماینر را 24300 دلار در هر بیت کوین نشان داد. این تقریباً 8 درصد کمتر از قیمت نقدی در 28 سپتامبر بود.

مدل رگرسیون سختی بیت کوین (اسکرین شات). منبع: Glassnode

مشوق های قیمت بیت کوین

برخی دیگر نسبت به نحوه برخورد ماینرها با پیشبرد نصف شدن خوشبین تر هستند.

مطالب مرتبط: حجم مبادلات بیت‌کوین به پایین‌ترین حد خود در ۵ سال اخیر می‌رسد، زیرا فدرال رزرو آمریکا هولینگ بیت‌کوین را تشویق می‌کند

تحلیلگر Filbfilb، یکی از بنیانگذاران مجموعه معاملاتی DecenTrader، در مصاحبه ای با کوین تلگراف در این ماه تکرار کرد که ماینرها انباشت بیت کوین خود را قبل از این رویداد افزایش خواهند داد.

او در ماه آگوست در یک تاپیک X (توئیتر سابق) نوشت: «ماینرها تشویق می‌شوند تا قبل از نصف شدن، مطمئن شوند که قیمت‌ها بسیار بالاتر از هزینه نهایی است.

چه آنها آگاهانه تبانی کنند یا نه، آنها به طور جمعی انگیزه دارند تا قبل از اینکه درآمدهای نهایی آنها به نصف برسد، قیمت ها را بالاتر ببرند.

نمودار BTC/USD با داده های انباشته ماینر. منبع: Filbfilb/X

کمک به پویایی عرضه بیت کوین همان چیزی است که Filbfilb آن را «خرید شایعات» در مورد نصف شدن و تأثیر آن بر میزان بیت کوین ضرب شده، پول هوشمند می نامد.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: William Suberg

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید