افزایش سود باز معاملات آتی بیت کوین 1 میلیارد دلار: دستکاری یا پوشش ریسک؟


صعود بیت کوین به بالای 27200 دلار در بحبوحه جهش گسترده در بهره باز باعث شده است که برخی از تحلیلگران بپرسند که آیا قیمت بیت کوین دستکاری شده است یا خیر.

بهره باز بیت کوین (BTC) در مبادلات مشتقات در 18 سپتامبر به میزان 1 میلیارد دلار افزایش یافت و سرمایه گذاران را به این سوال وا داشت که آیا نهنگ ها در انتظار انتشار پرونده های دادگاه بایننس جمع می شوند یا خیر.

با این حال، نگاهی دقیق تر به معیارهای مشتق، تصویر ظریف تری را نشان می دهد، به طوری که نرخ تامین مالی نشانه های واضحی از تقاضای خرید بیش از حد را نشان نمی دهد.

تصمیم برای لغو مهر و موم این اسناد توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) گرفته شد که بایننس را متهم کرد که علیرغم موافقت قبلی با یک دستور رضایت در مورد عملیات اوراق بهادار ثبت نشده و سایر اتهامات، همکاری نکرده است.

کل سود باز معاملات آتی BTC، USD (سبز، سمت چپ). منبع: CoinGlass

با افزایش بهره باز به 12.1 میلیارد دلار، قیمت بیت کوین به طور همزمان 3.4 درصد افزایش یافت و به 27430 دلار رسید که بالاترین حد در بیش از دو هفته گذشته است.

اما سرمایه گذاران به زودی متوجه شدند که اطلاعات جزئی کمی در اسناد بدون مهر و موم، به جز اظهارنظر حسابرس Binance.USA در مورد مشکلات ارائه پوشش کامل، فاش شده است.

بعداً در همان روز، ضیا فاروکی، قاضی فدرال، درخواست SEC برای بررسی زیرساخت‌های فنی Binance.US و به اشتراک گذاشتن اطلاعات اضافی را رد کرد. با این حال، قاضی تصریح کرد که Binance.US باید جزئیات بیشتری در مورد راه حل حضانت خود ارائه می کرد، و در مورد اینکه آیا Binance International در نهایت این دارایی ها را کنترل می کند یا خیر، تردید ایجاد می کرد.

در پایان 18 سپتامبر، بهره باز بیت کوین به 11.3 میلیارد دلار و قیمت آن با 2.4 درصد کاهش به 26770 دلار کاهش یافت. این کاهش نشان داد که نهادهای پشت سر افزایش علاقه باز دیگر تمایلی به حفظ موقعیت خود ندارند.

این نهنگ‌ها احتمالاً از نتیجه آزمایش ناامید شده‌اند یا ممکن است اقدام قیمت آنطور که انتظار می‌رفت توسعه نیافته باشد. در هر صورت، 80 درصد افزایش بهره باز در کمتر از 24 ساعت از بین رفت.

خریداران و فروشندگان قراردادهای آتی همیشه مطابقت دارند

می توان فرض کرد که بیشتر تقاضا برای اهرم توسط احساسات صعودی هدایت می شود. قیمت بیت کوین با افزایش بهره باز افزایش یافت و سپس با بسته شدن 80 درصد قراردادها کاهش یافت. با این حال، نسبت دادن رابطه علت و معلولی تنها به تصمیمات دادگاه Binance به دلایل مختلف نامناسب به نظر می رسد.

اول، هیچ کس انتظار نداشت که اسناد بدون مهر و موم به نفع Binance یا مدیر عامل آن Changpeng “CZ” Zhao باشد. زیرا او ابتدا درخواست کرد که این موارد توسط SEC منتشر شود. علاوه بر این، نرخ تامین مالی قراردادهای آتی بیت کوین، که عدم تعادل بین موقعیت های خرید و فروش را اندازه می گیرد، تا حد زیادی در طول این دوره ثابت باقی ماند.

میانگین نرخ تامین مالی 8 ساعته معاملات آتی BTC. منبع: CoinGlass

اگر واقعاً افزایش غیرمنتظره ای در تقاضای 1 میلیارد دلاری در بهره باز وجود داشت که توسط خریداران ناامید هدایت می شد، منطقی بود که فرض کنیم نرخ تأمین مالی به بالای 0.01٪ افزایش می یابد. با این حال، در 19 سپتامبر، زمانی که موقعیت های باز بیت کوین به 11.7 میلیارد دلار افزایش یافت و نرخ تامین مالی به صفر رسید، برعکس اتفاق افتاد.

از آنجایی که قیمت بیت کوین در این مرحله دوم رشد بهره باز به بالای 27200 دلار می رسد، به طور فزاینده ای آشکار می شود که فشار قیمت بدون توجه به دلایل زمینه ای افزایش می یابد. در حالی که منطق دقیق هنوز نامشخص است، برخی الگوهای معاملاتی ممکن است این حرکت را روشن کند.

پوشش ریسک توسط سازندگان بازار ممکن است افزایش OI را توضیح دهد

یک توضیح قابل قبول می تواند دخالت بازارسازان باشد که دستورات خرید را به نمایندگی از مشتریان عمده اجرا می کنند. این می تواند باعث افزایش قیمت شود و شور و شوق اولیه را هم در بازار نقدی و هم در معاملات آتی BTC توضیح می دهد. پس از جهش اولیه، بازارساز به طور کامل پوشش داده می شود و نیاز به خرید بیشتر را از بین می برد و منجر به اصلاح قیمت می شود.

در مرحله دوم معامله، هیچ تاثیری بر قیمت بیت کوین وجود ندارد زیرا بازارساز باید قراردادهای آتی بیت کوین را تخلیه کند و بیت کوین نقطه ای بخرد. این منجر به کاهش علاقه باز می شود و ممکن است برخی از شرکت کنندگان را که انتظار خرید بیشتری داشتند ناامید کند.

به جای اینکه عجولانه هر رخداد “بارت” را به عنوان دستکاری برچسب گذاری کنید، توصیه می شود قبل از نتیجه گیری سریع، به عملیات میزهای آربیتراژ بپردازید و نرخ تامین مالی آتی BTC را به دقت تجزیه و تحلیل کنید. بنابراین، زمانی که تقاضای اضافی برای موقعیت‌های خرید اهرمی وجود ندارد، افزایش بهره باز لزوماً به معنای ولگردی خرید نیست، همانطور که در 18 سپتامبر اتفاق افتاد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Marcel Pechman

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *