ETF بیت کوین: نقطه اوج 600 میلیارد دلاری برای ارزهای دیجیتال


یک گزارش جدید نشان داد که ETF های بیت کوین می توانند 600 میلیارد دلار تقاضای جدید ایجاد کنند. این دو برابر ارزش بازار فعلی بیت کوین است. در اینجا برخی از ریاضیات پشت پیش بینی ها آمده است.

دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده در ماه اوت به کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) دستور داد تا در رد درخواست Grayscale برای صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF) تجدید نظر کند. پیامد این تصمیم که کمتر مورد توجه قرار گرفته است این است که می تواند دری را برای 600 میلیارد دلار جریان نقدی جدید برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال باز کند.

ETF ها روشی تنظیم شده برای سرمایه گذاران برای دسترسی به طبقات مختلف دارایی، از جمله بیت کوین (BTC) فراهم می کنند. تصویب ETF بیت کوین می تواند سرمایه گذاری در بخش ارزهای دیجیتال را دموکراتیک کند، به موازات روشی که ETF iShares MSCI Brazil و VanEck Brazil Small-Cap ETF سرمایه گذاری در بازار برزیل را دموکراتیک کردند.

تحلیلگران بازار انتظار دارند با وجود برخی موانع، تایید بالقوه بیت کوین ETF در اوایل سال 2024 انجام شود. بر اساس گزارش سپتامبر توسط تحلیلگران در Bernstein، یک ETF بیت کوین می تواند حدود 600 میلیارد دلار تقاضای جدید را باز کند. جایی که بیت کوین امروز ایستاده است.

مرتبط با: 10 سال بعد هنوز ETF بیت کوین وجود ندارد اما چه کسی اهمیت می دهد؟

با این حال، این تخمین ها حدس و گمان هستند و نتیجه واقعی به عوامل مختلفی مانند پویایی بازار، استراتژی های شرکت و پاسخ های نظارتی بستگی دارد. شایان ذکر است، SEC قبلاً چندین بار تصمیم گیری در مورد درخواست کتی وود برای ETF بیت کوین Ark 21Shares را به تعویق انداخته است. در ماه آگوست، وود انتظار خود را برای این تاخیرها ابراز کرد و اظهار داشت که معتقد است SEC بیش از یک ETF بیت کوین را همزمان تایید خواهد کرد. با این حال، در 26 سپتامبر، SEC دوره تصمیم گیری را تا 10 ژانویه تمدید کرد.

تأخیر و رد درخواست‌های بیت‌کوین ETF توسط گری جنسلر، رئیس SEC، موجب انتقاد و افزایش ناامیدی سرمایه‌گذاران شد. گروهی از قانونگذاران دو حزبی از جنسلر خواستند تا فوراً یک ETF را تأیید کند، با این استدلال که هیچ دلیلی برای رد ETF های رمزنگاری نقطه ای وجود ندارد که معتقدند حمایت از سرمایه گذار در پی تصمیم دادگاه گری اسکیل افزایش می یابد. این فشار کنگره مسیر تایید ETF بیت کوین را پیچیده تر می کند و با نزدیک شدن به تاریخ تصمیم گیری ETF بیت کوین ARK 21Shares، عدم اطمینان را افزایش می دهد.

به موازات بحث های SEC در مورد ETF های بیت کوین، بازیگران اصلی در صنعت کریپتو به طور فعال برای قوانین جدید لابی می کنند. برای مثال، کوین‌بیس یکی از بزرگترین تلاش‌های لابی‌گری در صنعت کریپتو را رهبری می‌کند و هدف آن جلب حمایت قانون‌گذاران برای معرفی مقررات جدید است. همانطور که ما به مشاهده این تحولات در حال تحول ادامه می دهیم، به طور فزاینده ای مشخص می شود که آینده مقررات ارز دیجیتال به شدت مورد بحث است.

تحولات اخیر نشان دهنده تاخیرهای احتمالی بیشتر در تایید ETF های بیت کوین به طور کلی است. جیمز سیفارت، تحلیلگر ETF بلومبرگ، پیش بینی کرد که تصمیمات اخیر کمیسیون بورس و اوراق بهادار ممکن است احتمال تایید ETF را در سال 2023 کاهش دهد. برنامه‌های کاربردی از بازیکنان بزرگی مانند BlackRock، Bitwise و Wisdomtree قرار است در هفته سوم اکتبر بررسی شوند. اما اقدامات اخیر SEC در مورد ARK 21Shares منجر به این گمانه‌زنی شده است که ممکن است در سایر پرونده‌هایی که قرار است در اواسط اکتبر بررسی شوند، از جمله موارد VanEck، Invesco، Fidelity و Valkyrie نیز تاخیر وجود داشته باشد. بنابراین، هنوز مشخص نیست که آیا در آینده نزدیک به روز رسانی قابل توجهی در این اپلیکیشن ها وجود خواهد داشت یا خیر.

برای درک بهتر مفاهیم این ETF ها، بیایید به مفهوم Assets Under Management (AUM) نگاه کنیم. AUM نشان دهنده ارزش کل بازار دارایی های مالی است که یک سازمان یا مشاور به نمایندگی از مشتریان خود مدیریت می کند. این معیار مهم در دنیای سرمایه گذاری به عنوان شاخص عملکرد عمل می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر جدول زیر را بررسی کنید.

موسسات مالی با AUM بالاتر، مانند BlackRock، در صورت راه اندازی موفقیت آمیز ETF بیت کوین، می توانند درآمد بیشتری از هزینه های مدیریت ایجاد کنند.

همانطور که رقابت در بازار ETF بیت کوین تشدید می شود، می تواند با کاهش هزینه های مدیریت بر درآمد تأثیر بگذارد.

شرکت های سرمایه گذاری معمولاً این هزینه ها را برای مدیریت صندوق بین 0.20٪ تا 2.00٪ دریافت می کنند. اخیراً به دلیل افزایش رقابت، استراتژی های سرمایه گذاری مقرون به صرفه و تقاضای شفافیت سرمایه گذاران، روند کاهشی در حق الزحمه مدیریت مشاهده شده است.

Grayscale چگونه از ETF ها درآمد ایجاد می کند؟

Grayscale درآمد خود را از طریق کارمزدهای مدیریتی از صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) مانند ETF بیت کوین پیشنهادی ایجاد می کند. این هزینه ها به عنوان درصدی از کل دارایی های تحت مدیریت (AUM) محاسبه می شود.

این شرکت برای محصول فعلی خود، Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) سالانه 2% کارمزد دریافت می کند.

بیایید توضیح دهیم که چگونه با برخی از اعداد واقعی کار می کند. اگر 16.2 میلیارد دلار دارایی گزارش شده در بیت کوین تراست را در نظر بگیریم و کارمزد مدیریت 2 درصد را اعمال کنیم، این بدان معناست که Grayscale تنها از بیت کوین تراست سالانه 324 میلیون دلار کارمزد مدیریت ایجاد می کند.

اگر Grayscale در تبدیل GBTC به بیت کوین ETF موفق شود، AUM می تواند به طور بالقوه افزایش یابد و هزینه های مدیریت به دلیل جذابیت ETF برای سرمایه گذاران نهادی افزایش می یابد. با این حال، Grayscale قصد دارد پس از تغییر به ETF هزینه ها را کاهش دهد، اگرچه اعداد خاصی ارائه نشده است.

مرتبط با: تلاش اشتباه بلک راک برای ایجاد «Crypto for Dummies»

تبدیل منوط به تایید SEC است. Grayscale اخیراً برنده شکایتی علیه SEC شد و راه را برای تأیید ETF بیت کوین هموار کرد. به طور همزمان، SEC مهلت تصمیم گیری در مورد ETF بیت کوین ARK 21Shares را تمدید کرد.

تایید ETF بیت کوین گام مهمی در جهت پذیرش جریان اصلی رمزارزها خواهد بود. تصمیم دادگاه تنها اختیارات SEC را در مورد دارایی های دیجیتال زیر سوال می برد و پیشنهاد می کند که سازمان های دیگر مانند دادگاه ها و کنگره می توانند بر مقررات ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارند. این امر می‌تواند منجر به پذیرش گسترده‌تر کریپتو شود، سرمایه‌گذاری بیت‌کوین را در دسترس‌تر و تنظیم‌شده‌تر کند و سرمایه بیشتری را به بازار کریپتو جذب کند.

تایید احتمالی می‌تواند پیامدهای ژئوپلیتیکی نیز داشته باشد و سابقه‌ای برای سایر کشورها ایجاد کند و پذیرش جهانی ارزهای دیجیتال را تسریع کند.

البته با وجود تصمیم دادگاه باز هم موانع زیادی وجود دارد. اما این به معنای پیشرفت بود و پاداش هایی در انتظار کسانی است که آماده پذیرش تغییر هستند.

کنستانتین کوگان او یکی از بنیانگذاران BullPerks و GamesPad، شریک BitBull Capital، موسس Adwivo و مدیر عامل سابق Wave Financial است. او دکتری دارد. او دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته جامعه شناسی از دانشگاه ملی آموزشی Dragomanov در کیف است و به پنج زبان (انگلیسی، روسی، اوکراینی، فرانسوی و عبری) روان صحبت می کند. او از سال 2012 یکی از علاقه مندان به فناوری بلاک چین و سرمایه گذار بوده است.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Constantin Kogan

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید