داده های مشتقات بیت کوین نشان می دهد که قیمت بیت کوین محدوده فعلی را حفظ می کند


پس از بهبود سریع پس از اصلاح شدید قیمت در این هفته، احساسات سرمایه گذاران بیت کوین به طور فزاینده ای صعودی است.

بیت کوین (BTC) پس از آزمایش سطح حمایت 25000 دلاری در 11 سپتامبر 5 درصد افزایش یافت. با این حال، این رالی صعودی لزوماً به این معنی نیست که گاوها به پیروزی دست یافته اند. برای در نظر گرفتن اقدامات قیمت امروز، BTC از ماه جولای 15 درصد کاهش یافته است. از سوی دیگر، شاخص S&P 500 و طلا در این مدت موقعیت نسبتاً ثابت خود را حفظ کردند.

این عملکرد ضعیف نشان می‌دهد که بیت‌کوین با وجود کاتالیزورهای کلیدی مانند برنامه Microstrategy برای خرید ۷۵۰ میلیون دلار BTC اضافی و تعداد زیادی درخواست برای ETF‌های بیت‌کوین نقطه‌ای از شرکت‌های مدیریت دارایی تریلیون دلاری، در حال تلاش برای به دست آوردن شتاب است. با این حال، با توجه به مشتقات بیت کوین، گاوها مطمئن هستند که 25000 دلار پایین است و فضایی برای افزایش بیشتر قیمت باقی می گذارد.

بیت کوین/دلار در مقابل طلا و معاملات آتی S&P 500، 12 ساعته. منبع: TradingView

برخی استدلال می کنند که اصول بنیادی بیت کوین برای سال 2024 هنوز معتبر هستند، به ویژه انتظارات ETF و کاهش عرضه پس از نصف شدن آوریل 2024. علاوه بر این، برخی از خطرات فوری برای بازارهای ارزهای دیجیتال پس از اینکه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) در سه مورد جداگانه شامل Grayscale، Ripple و Uniswap مبادلات غیرمتمرکز متحمل ضررهای جزئی شد، کاهش یافت.

از سوی دیگر، خرس ها مزایای خاص خود را دارند، از جمله پرونده های حقوقی در حال انجام علیه صرافی های پیشرو مانند Binance و Coinbase. علاوه بر این، گروه ارز دیجیتال (DCG) پس از اعلام ورشکستگی یکی از شرکت‌های تابعه آن در ژانویه 2023، در وضعیت مالی مشکلی قرار دارد. این گروه با بدهی های بیش از 3.5 میلیارد دلار مواجه است که به طور بالقوه منجر به فروش وجوه مدیریت شده توسط Grayscale می شود. Grayscale Bitcoin Trust (GBTC).

بیایید به معیارهای مشتق نگاه کنیم تا بهتر درک کنیم که معامله گران حرفه ای چگونه در شرایط فعلی بازار قرار دارند.

معیارهای معاملات آتی بیت کوین و گزینه ها علی رغم اصلاحات ثابت باقی می مانند

معاملات آتی ماهانه بیت کوین معمولاً با قیمتی جزئی نسبت به بازارهای لحظه ای معامله می شود که نشان می دهد فروشندگان برای تاخیر در پرداخت پول بیشتری می خواهند. در نتیجه، قراردادهای آتی BTC معمولاً باید با 5 تا 10 درصد حق بیمه سالانه معامله شوند. این پدیده ای است که به عنوان contango شناخته می شود و منحصر به بازارهای رمزنگاری نیست.

حق بیمه سالانه معاملات آتی 1 ماهه بیت کوین. منبع: Laevitas.ch

شایان ذکر است که تقاضا برای موقعیت های خرید و فروش اهرمی BTC از طریق قراردادهای آتی تأثیر قابل توجهی بر کاهش زیر سطح 25000 دلار در 11 سپتامبر نداشته است. با این حال، حق بیمه آتی بیت کوین زیر آستانه 5 درصد خنثی باقی می ماند. این معیار در محدوده نزولی خنثی باقی می ماند که نشان دهنده کمبود تقاضا برای موقعیت های خرید اهرمی است.

نگاهی به بازارهای آپشن برای ارزیابی بیشتر احساسات بازار نیز مفید خواهد بود زیرا شیب دلتای 25 درصدی می تواند ارزیابی کند که آیا آزمایش مجدد 25000 دلار سرمایه گذاران را خوش بین تر کرده است یا خیر. به طور خلاصه، اگر سرمایه گذاران انتظار کاهش قیمت بیت کوین را داشته باشند، متریک چولگی به بالای 7 درصد خواهد رسید، در حالی که دوره های هیجان معمولاً دارای چولگی منفی 7 درصدی خواهند بود.

گزینه های بیت کوین 30 روزه 25 درصد شیب دلتا. منبع: Laevitas.ch

تغییر قابل توجهی در این وضعیت در 11 سپتامبر رخ داد، زیرا متریک 25 درصدی چوله دلتا، که قبلاً 9 درصد حق بیمه را برای گزینه های فروش محافظ نشان می داد و نشان می داد سرمایه گذاران منتظر اصلاح هستند، اکنون روی 0 تعیین شده است. این نشان‌دهنده قیمت‌گذاری متعادل بین گزینه‌های خرید و فروش است، یعنی نرخ‌های برابر برای حرکت‌های صعودی و نزولی قیمت.

گاوهای BTC با وجود اینکه عدم قطعیت اقتصاد کلان به نفع خرس‌ها است، همچنان مطمئن هستند

با توجه به ابهام در جبهه اقتصاد کلان، به ویژه گزارش CPI تورم که در 13 سپتامبر منتشر می شود و داده های خرده فروشی در 14 سپتامبر، معامله گران ارزهای دیجیتال احتمالا محتاط خواهند بود و “بازگشت متوسط” را انتخاب می کنند. در این زمینه، میانگین محدوده معاملاتی غالب بین 25500 تا 26200 دلار را نشان می دهد که در چند هفته گذشته مشاهده شده است.

اما از منظر صعودی، این نشانه امیدوارکننده ای است که بازارهای مشتقه در طول نزول زیر 25000 دلار مقاومت کرده اند. به عبارت دیگر، اگر خرس‌ها اعتقاد جدی داشتند، می‌توان انتظار اشتهای قوی‌تری برای گزینه‌های فروش و یک حق بیمه آتی بیت‌کوین منفی، معروف به «پس‌بک» داشت.

در نهایت، هم گاوها و هم خرس ها محرک های مهمی دارند که می توانند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارند، اما پیش بینی زمان وقوع رویدادهایی مانند تصمیمات دادگاه و تصمیمات ETF دشوار است. این عدم قطعیت دوگانه احتمالاً توضیح می‌دهد که چرا اندازه‌گیری‌های مشتق انعطاف‌پذیر باقی می‌مانند، زیرا هر دو طرف برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض بیش از حد احتیاط می‌کنند.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Marcel Pechman

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *