بیت‌کوینر کاغذ BitVM را کنار می‌گذارد و قراردادهای مشابه اتریوم را به بیت‌کوین می‌آورد


رابین لینوس، نویسنده وایت پیپر، معماری BitVM را بر اساس مجموعه‌های خوش‌بینانه اتریوم به همراه شواهد تقلب و پیشرفت‌های اخیر درخت مرکل استوار کرد.

یک توسعه‌دهنده بیت‌کوین روش جدیدی را برای آوردن قراردادهای هوشمند غیر زنجیره‌ای موثرتر به بیت‌کوین (BTC) بدون نیاز به سافت فورک پیشنهاد کرده است.

BitVM که توسط رابین لینوس، رهبر پروژه ZeroSync در یک کاغذ سفید با عنوان “BitVM: Compute Everything in Bitcoin” در 9 اکتبر منتشر شد، اعلام شد، BitVM به تورینگ امکان تکمیل قراردادهای بیت کوین را بدون تغییر قوانین اجماع بیت کوین می دهد.

سیستم کامل تورینگ سیستمی است که از نظر تئوری می تواند به هر مشکل محاسباتی پاسخ دهد.

«منطق» قراردادهای بیت‌کوین خارج از زنجیره اجرا می‌شود، اما پس از آن بر روی بیت‌کوین تأیید می‌شود، شبیه به جمع‌بندی‌های خوش‌بینانه اتریوم.

معماری BitVM بر اساس اثبات تقلب و یک مدل چالش-پاسخ است که در آن یک “اثبات کننده” می تواند ادعا کند و یک “تأیید کننده” می تواند برای جریمه کردن اثبات کننده در صورت ادعاهای نادرست، ضد جعل انجام دهد.

لینوس توضیح داد که بیت‌کوین در شکل فعلی‌اش به عملیات‌های اساسی مانند امضا، قفل زمانی و هش‌لاک محدود می‌شود، اما اکنون می‌توان آن را با BitVM گسترش داد، که به گفته لینوس می‌تواند تعدادی برنامه‌های کاربردی جالب را محاسبه کند.

«کاربردهای بالقوه شامل تأیید اثبات اعتبار در بازی هایی مانند شطرنج، برو یا پوکر و به ویژه در قراردادهای بیت کوین است».

لینوس گفت: «علاوه بر این، ممکن است بتوان بیت کوین را به زنجیره‌های خارجی مرتبط کرد، یک بازار پیش‌بینی ایجاد کرد یا کدهای معاملاتی جدید جعل کرد.

لینوس گفت که یکی از محدودیت‌های این مدل این است که به تنظیمات دو طرفه متشکل از یک اثبات‌کننده و یک تأییدکننده محدود می‌شود و مقدار قابل‌توجهی از محاسبات و ارتباطات خارج از زنجیره برای اجرای برنامه‌ها مورد نیاز است.

لینوس گفت که نقطه عطف بعدی اجرای کامل BitVM علاوه بر Tree++ است که یک زبان برنامه نویسی سطح بالا برای نوشتن و اشکال زدایی قراردادهای بیت کوین است.

BitVM توسط سافت فورک Taproot که در نوامبر 2021 انجام شد فعال شد.

لینوس در هنگام مشارکت در مقاله سفید هشت صفحه ای، به خلاصه های خوش بینانه از تحقیقات اتریوم و مطالعه روی درختان مرکل اشاره کرد.

بیت کوینرها به BitVM پاسخ می دهند

اریک وال، کارشناس برجسته بیت کوین در این مورد اظهار داشت

دیلان لیکلر، تحلیلگر بیت کوین نیز تحت تأثیر مقاله سفید BitVM قرار گرفت. با این حال، آدام بک، مشارکت‌کننده بیت‌کوین Core پیشنهاد کرد که مردم هنوز در مورد این پیشرفت هیجان‌زده نباشند.

مرتبط با: BIP-300 biff: سال ها بحث بر سر پیشنهاد درایو چین بیت کوین دوباره شعله ور شد

“dotta”، یکی از توسعه دهندگان در فضای بلاک چین، اظهار داشت که در حال حاضر یک اثبات مفهومی در GitHub وجود دارد.

یکی دیگر از کاربران X، سم پارکر، تلاش کرد تا با توضیح اینکه BitVM بیت کوین ها را مجبور به «قفل کردن» در این قراردادها نمی کند، ترس رایج در بین حداکثرگرایان بیت کوین را حل کند.

“در پایان، این یک انتخاب است. اگر مطمئن نیستید که سکه های شما در یک قرارداد کامل تورینگ (کاملا منطقی) قفل شده اند، آنها را در یک قرارداد هوشمند کامل تورینگ قفل نکنید. کسی [the] نکته مهم در مورد سیستم UTXO جعبه ایمنی امنیتی است.

برخی دیگر مانند “psage” می گویند که BitVM به لیست چیزهایی اضافه می کند که قیمت بیت کوین را در بازار صعودی بعدی به جلو می برد.

Cointelegraph برای اظهار نظر با لینوس تماس گرفت اما بلافاصله پاسخی دریافت نکرد.

مجله: Wolf Of All Streets از جهانی که بیت کوین به 1 میلیون دلار می رسد می ترسد: سالن شعله
نویسنده: Brayden Lindrea

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید