3 دارایی که بیشتر با بیت کوین مرتبط هستند کدامند؟


قیمت بیت کوین ارتباط نزدیکی با بسیاری از دارایی های مالی دارد، اما دلایل همبستگی با برخی فلزات گرانبها و سهام می تواند کاملاً متفاوت باشد.

رسانه های مالی اغلب توجه را به رابطه بیت کوین (BTC) با فناوری بزرگ جلب می کنند. «بیت‌کوین مانند یک سهام فناوری معامله می‌کند» یک روایت رایج در کنار رابطه معکوس اغلب حاد بیت‌کوین با دلار آمریکا است.

اما آیا این همبستگی‌ها مشخص شده‌اند و می‌توانند در پیش‌بینی حرکت‌های آتی قیمت مفید باشند؟ بیایید نگاهی دقیق تر به گزارش های مختلفی بیندازیم که رابطه بین بیت کوین و انواع مختلف دارایی ها را تحلیل می کند.

همبستگی های تاریخی بیت کوین در مناطق زمانی متفاوت است

گزارشی که توسط موسسه انتشارات دیجیتال چند رشته ای در اکتبر 2022 منتشر شد به چندین نتیجه مهم در رابطه با همبستگی بیت کوین با دارایی های مالی سنتی رسید، از جمله موارد زیر:

  • نوسان شدید بازار بیت کوین به این معنی است که همبستگی های بلندمدت قوی تر از همبستگی های کوتاه مدت است.
  • “ارتباط مثبت بین بیت کوین و دارایی های ریسک در طول شوک های شدید افزایش می یابد،” مانند COVID-19.
  • بیت کوین می تواند به طور مثبت با دارایی های پرخطر و ارتباط منفی با دلار آمریکا داشته باشد.
  • بیت کوین می تواند به عنوان پوششی در برابر دلار آمریکا عمل کند.

در حالی که برخی از این نکات ممکن است با داده های قیمتی جدیدتر از 9 تا 10 ماه گذشته، مانند کاهش شدید نوسانات، جبران شود، هنوز هم می توان از بررسی آنها بینشی به دست آورد. علاوه بر این، محققان دیگر در بازه های زمانی معینی به بررسی رابطه دارایی های خاص با بیت کوین پرداخته اند.

سهام خاص رمزنگاری

تعداد کمی از سهام مرتبط با ارز دیجیتال بیش از هر دارایی دیگری در بازار با بیت کوین ارتباط دارند. ضریب همبستگی 90 روزه برای BTC/MSTR، BTC/COIN و BTC/RIOT در چند ماه گذشته حدود 1 باقی مانده است. نمادهای “BTC/xxxx” نشان دهنده ضریب همبستگی اندازه گیری شده هر دارایی در برابر بیت کوین است.

ضریب MSTR از سپتامبر 2022 به زیر 0.68 نزول نکرده است. ضریب RIOT در ژوئن 2023 تقریباً به 0.75 کاهش یافت، در حالی که کوین برای مدتی در ماه می و ژوئن نزدیک به 0 روند داشت.

نمودار سالانه COIN، ROIT و MSTR با ضرایب همبستگی 90 روزه در مقایسه با BTC. منبع: TradingView

همه این سهام در سال جاری تاکنون عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشته اند و همچنین نوسانات بیشتری را نشان داده اند. سرمایه گذاران ممکن است از این دارایی ها به عنوان پروکسی برای بیت کوین استفاده کنند که نمی توانند از طریق حساب کارگزاری خریداری شوند.

یکی از دلایلی که این سه سهام بسیار با بیت کوین مرتبط هستند، مربوط به ترازنامه شرکت های درگیر است. همه آنها دارایی های بیت کوین قابل توجهی هستند.

همانطور که در جدول زیر مشاهده می شود، MSTR با 152333 بیت کوین بیشترین دارایی را در بین شرکت های دولتی دارد. کوین با 10766 بیت کوین در جایگاه چهارم و RIOT با 7094 بیت کوین در جایگاه هشتم قرار دارد.

دارایی های بیت کوین شرکت های سهامی عام. منبع: CoinGecko

فلزات گرانبها

به خصوص وقتی صحبت از همبستگی با کالاها و فلزات گرانبها می شود، نقره در انعکاس حرکت قیمت بیت کوین از سال 2019 در واقع از طلا پیشی می گیرد.

«چگونه ارزهای دیجیتال با کلاس‌های دارایی سنتی مرتبط هستند؟» توسط جردن دویل و اوراو سونی از موسسه CFA در نوامبر 2022 تهیه شده است. گزارشی با عنوان تا حدودی بر مرتبط ترین دارایی های بیت کوین روشن می شود.

نقشه حرارتی همبستگی رمزنگاری و کالا. منبع: موسسه CFA

بر اساس این گزارش، نقره با ضریب همبستگی 0.26 از اکتبر 2019 تا اکتبر 2022، نزدیک ترین کالا به بیت کوین را داشت. در مقایسه، همبستگی طلا تنها 0.15 بود که شاید به دلیل نوسانات بیشتر نقره باشد.

در این گزارش آمده است:

نقره بیشترین همبستگی را دارد و برای نقره و بیت کوین به اوج 0.26 می رسد. بیت کوین که «طلای دیجیتال» نامیده می شود، تنها همبستگی ضعیفی با این فلز گرانبها دارد.

صندوق ها و اوراق مشارکت غیرفعال و فعال

هنگامی که در مورد سهام به عنوان یک کل و ارتباط آنها با بیت کوین صحبت می شود، نگاه کردن به یک شاخص یا ETF رایج ترین راه برای مقایسه خواهد بود. این یک نمای کلی از طبقه دارایی ارائه می دهد، به جای تمرکز بر سهام خاصی که ممکن است تعدادی از عوامل موثر بر آن داشته باشد.

همانطور که انتظار می رود، صندوق های رشد بیشتر با ارزهای دیجیتال مرتبط هستند، احتمالاً به دلیل ماهیت سفته بازانه تر آنها. بخصوص:

صندوق‌های رشد نسبت به صندوق‌های ارزشی همبستگی قوی‌تری با ارزهای دیجیتال دارند. برای مثال، ضریب همبستگی بین صندوق‌های رشد با سرمایه کوچک و بیت‌کوین 0.41 است، در حالی که این ضریب برای صندوق‌های با ارزش سرمایه کوچک و بیت‌کوین 0.35 است.

نقشه حرارتی رمز ارز، صندوق های سهام و همبستگی اوراق قرضه. منبع: موسسه CFA

به عبارت دیگر، بازارهای کریپتو به طور کلی «حساسیت ضعیفی نسبت به پویایی نرخ بهره» دارند، که حداقل تا حدی مسئول کاهش گسترده سهام در سال 2022 است.

در نهایت، اوراق قرضه ارتباط کمی با بیت کوین دارند یا هیچ ارتباطی ندارند. صندوق‌های اوراق قرضه غیرفعال همبستگی فقط 0.11 را نشان دادند، در حالی که صندوق‌های اوراق قرضه فعال تنها دو واحد پایه بالاتر در 0.13 بودند. همه نقاط داده از اکتبر 2019 تا اکتبر 2022 هستند.

همبستگی های بیت کوین یک توپ کریستالی نیست

همه همبستگی ها می توانند در یک لحظه به دلیل نوسانات شدید قیمت بیت کوین تغییر کنند. با این حال، داده‌های مورد استفاده در اینجا تصویر دقیقی از دارایی‌هایی که در گذشته نزدیک با بیت‌کوین در ارتباط بودند، ارائه می‌کند.

مرتبط: بیت کوین و همبستگی ها: بررسی رابطه بین بیت کوین، طلا و نزدک

به دلیل نگهداری بیت کوین، احتمالاً سهام خاص رمزارز همچنان همبستگی قوی دارند. ارتباط با کالاها و صندوق های سهام می تواند به سرعت مسیر آینده را تغییر دهد.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: Brian Nibley

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *