بیت کوین و ارز دیجیتال با تلاش سهام ها برای افزایش آخرین دستاوردهای خود، بیشتر رشد خواهند کرد


عوامل کلان مختلف باعث افزایش اخیر در طبقات مختلف دارایی شدند، اما تحلیلگران در مورد پایداری روند صعودی فعلی اختلاف نظر داشتند.

رکودی که مدت ها منتظر آن بودیم و از سرگیری بازار نزولی در سال 2022 که بسیاری منتظر آن بودند، تاکنون در سال 2023 محقق نشده است. در واقع، بیشتر دارایی‌ها با افزایش قیمت NASDAQ در 12 ژوئیه به بالاترین سطح 52 هفته اخیر خود رسیدند.

چگونه ممکن است این اتفاق بیفتد و آیا این تجمع ادامه خواهد داشت؟

مایکل بری از شرکت بیگ شورت در ژانویه اعلام کرد که ایالات متحده ممکن است در اواخر سال 2023 وارد رکود اقتصادی شود، با کاهش CPI و کاهش نرخ توسط فدرال رزرو (توجه داشته باشید که فشار CPI امروز بسیار کمتر از حد انتظار است و باعث افزایش بیشتر اخیر شد). به نظر او این امر منجر به افزایش مجدد تورم خواهد شد.

لین آلدن، تحلیلگر مستقل ماکرو و رمزارز اخیراً در خبرنامه ای که در این ماه منتشر شد، این موضوع را بررسی کرد.

آلدن در این گزارش، محیط تورمی امروز را با مقایسه آن با دو دوره مشابه اما متفاوت بررسی می کند: دهه 1940 و 1970. از این‌جا، او نتیجه می‌گیرد که اقتصاد ایالات متحده احتمالاً وارد یک سرعت رکود می‌شود یا در حالی که تورم مداوم را تجربه می‌کند، رکود خفیفی را تجربه خواهد کرد. این می تواند به این معنی باشد که بازارها تا زمانی که یک رکود رسمی شروع شود به روند صعودی خود ادامه خواهند داد.

مبارزه فدرال رزرو با تورم ادامه دارد

تفاوت اصلی بین این دو دوره، وام های سریع بانکی و کسری های مالی بزرگ پولی است که، همانطور که آلدن استدلال می کند، محرک های اصلی تورم هستند. اولین مورد در دهه 1970 رخ داد، زمانی که بچه های بوم شروع به خرید خانه کردند، در حالی که دومی در طول جنگ جهانی دوم در نتیجه تامین مالی تلاش های جنگ رخ داد.

دهه 2020 بیشتر شبیه دهه 1940 به نظر می رسد تا دهه 1970، اما فدرال رزرو کتاب بازی سیاست های پولی دهه 1970 را اجرا می کند. این می تواند کاملا ناکارآمد باشد. همانطور که آلدن توضیح می دهد:

بنابراین، همانطور که فدرال رزرو نرخ ها را افزایش می دهد، هزینه بهره فدرال افزایش می یابد و از قضا، کسری فدرال در زمانی که کسری ها علت اصلی تورم هستند، افزایش می یابد. این خطر مشابهی برای از بین بردن چربی در آشپزخانه با آب دارد، که منطقی است اما آنطور که انتظار می رود کار نمی کند.

به عبارت دیگر، تورم امروز اساساً ناشی از ایجاد بدهی جدید فدرال یا آنچه برخی آن را چاپ پول دولتی می‌نامند، بوده است.

افزایش نرخ بهره ممکن است برای آرام کردن تورم موثر باشد، اما این برای تورمی است که ریشه در گسترش اعتبار دارد که ریشه در وام های بانکی دارد. نرخ‌های بالاتر با گران‌تر کردن وام‌گیری و در نتیجه کاهش ایجاد اعتبار در بخش خصوصی، این تورم را مهار می‌کند، در حالی که میزان بهره‌ای را که باید به این وام‌ها پرداخت شود، افزایش می‌دهد و کسری‌های مالی را بدتر می‌کند. بدهی فدرال که در دهه 1970 فقط 30 درصد بود، اکنون بیش از 100 درصد تولید ناخالص داخلی است.

هزینه پرداخت بهره دولت فدرال و نرخ موثر وجوه فدرال. منبع: لین آلدن

در حالی که فدرال رزرو بخش هایی از اقتصاد را با افزایش 500 واحدی نرخ بهره در مدت کمی بیش از یک سال سرد کرده است، علت اصلی محیط تورمی فعلی هنوز مورد توجه قرار نگرفته است. و با نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی بسیار بالاتر از ایالات متحده در 50 سال پیش، وضعیت فقط با سرعت بیشتری بدتر می شود. با این حال، اگرچه همبستگی بین این دو شکسته شده است، بازارها، از جمله سهام فناوری و ارز دیجیتال، انعطاف پذیر باقی مانده اند.

به این ترتیب، فدرال رزرو ممکن است از ابزار نامناسبی استفاده کند، اما این حداقل در حال حاضر بازارها را متوقف نکرده است.

Big Tech پیش بینی های رکود را نادیده می گیرد و سهام را تقویت می کند

علیرغم مبارزه فدرال رزرو با تورم و پیش بینی فعالان بازار در مورد یک رکود اجتناب ناپذیر، نیمه اول سال 2023 برای سهام کاملاً صعودی بوده و این افزایش تا ماه جولای ادامه دارد. دارایی های پرخطر مانند سهام فناوری با فروش مجدد اوراق قرضه در حال افزایش هستند و بازدهی را به بالاترین حد در سال 2022 می رساند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که این رالی تنها توسط 7 سهم، از جمله نام هایی مانند انویدیا، اپل، آمازون و گوگل رهبری شد. این سهام وزن نامتناسب NASDAQ را تشکیل می دهند:

مرتبط با: سهام ماینینگ بیت کوین در سال 2023 عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین دارند، اما داده های زنجیره ای نشان دهنده توقف احتمالی است.

اوراق قرضه سقوط می کند، ارزهای دیجیتال و فناوری افزایش می یابد

افزایش در فناوری، عمدتاً به دلیل تبلیغات مبتنی بر هوش مصنوعی و تعداد انگشت شماری سهام ابرسرمایه، باعث کاهش نقدینگی بازار اوراق قرضه شده است.

آلدن اشاره می کند که چگونه این اواخر سال گذشته شروع شد:

با این حال، در آغاز سه ماهه چهارم سال 2022، برخی چیزها شروع به تغییر کردند. خزانه داری آمریکا شروع به عرضه نقدینگی به بازار کرد و انقباض پولی فدرال رزرو را جبران کرد و شاخص دلار کاهش یافت. S&P 500 پایین آمد و شروع به تثبیت کرد. نقدینگی در بازارهای اوراق قرضه دولتی شروع به کاهش کرد. دارایی های مختلف متمرکز بر نقدینگی مانند بیت کوین بازگشته اند.

گزارش Pantera Capital به تاریخ 11 ژوئیه مشاهدات مشابهی را انجام می دهد و اشاره می کند که نرخ بهره واقعی نیز داستان بسیار متفاوتی نسبت به دهه 1970 دارد.

بر اساس این گزارش، “بازارهای سنتی ممکن است با مشکل مواجه شوند – و بلاک چین ممکن است یک پناهگاه امن باشد” تا حدی به این دلیل که “فدرال رزرو باید به افزایش نرخ‌ها ادامه دهد و نرخ‌های واقعی در 0.35– باقی بماند”. آنها همچنین از این نتیجه گیری می کنند که “هنوز خطرات زیادی در اوراق قرضه وجود دارد.”

آن‌ها خاطرنشان می‌کنند که در حالی که اکثر کلاس‌های دارایی دیگر به نرخ بهره حساس هستند، کریپتو اینگونه نیست. در سال 2022، همبستگی بیت کوین با سهام ناشی از فروپاشی «دارایی های مرکزی بیش از حد اهرمی» بود. امروزه این همبستگی به سطوح نزدیک به صفر رسیده است:

همبستگی بیت کوین با S&P 500. منبع: Pantera Capital

از جمله نکات کلیدی در اینجا این است که به نظر می رسد دارایی های ریسک در حال حاضر دارای یک پیشنهاد اساسی هستند. با این حال، این روند می تواند به راحتی تا پایان سال معکوس شود.

دن مورهد از Pantera Capital این را خیلی خوب گفت وقتی گفت:

پس از معامله 35 سال چرخه بازار، متوجه شدم که بازارها می توانند برای مدت طولانی بسته بمانند. سرمایه گذاران فقط می توانند این همه درد را تحمل کنند… یک سال از TerraLUNA/SBF/و غیره می گذرد. زمان کافی گذشت. اکنون می توانیم جمع شویم.»

روند قیمت بیت کوین و بازده سالانه. منبع: Pantera Capital

با نصف شدن و احتمال ETF بیت کوین در افق، به نظر می رسد کاتالیزورهای کریپتو تقریباً در هر موردی برای شکست آماده هستند.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.
نویسنده: Brian Nibley

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *