بیت کوین آمستردام موانعی را برای دستیابی به اجماع در مورد پیشنهادات بهبود برجسته می کند


توسعه مداوم پروتکل بیت کوین مدت هاست که محل بحث برای اکوسیستم بوده است، همانطور که در رویدادهای تاریخی مانند بحث اندازه بلوک در سال 2017 دیده می شود.

توسعه‌دهندگان اصلی بیت‌کوین (BTC) مدت‌هاست که بر سر پیشنهادات بهبود (BIP) برای رسیدگی به نقاط دردسر پروتکل، همانطور که در یک پانل گرم در طول بیت‌کوین آمستردام دیده می‌شود، اختلاف نظر داشتند.

توسعه دهندگان قدیمی بیت کوین، پل ستورک و پیتر تاد، آن را در آمستردام به نمایش گذاشتند. دومی به شدت از کار Sztorc در توسعه مداوم Drivechains انتقاد کرد.

آزمایشگاه LayerTwo Sztorc نزدیک به شش سال است که روی BIP-300 کار می کند و از ایجاد زنجیره های جانبی لایه دوم حمایت می کند که پتانسیل حل تعدادی از مشکلات در پروتکل بیت کوین را بدون نیاز به تغییرات لایه پایه دارند.

این بحث که گاهی اوقات با صحبت تاد در مورد Sztorc داغ می شد، دشواری دستیابی به اجماع در مورد BIPها را برجسته کرد که به طور بالقوه می تواند عملکرد کلی پروتکل بیت کوین را بهبود بخشد.

مرتبط: بیت کوین آمستردام: به گفته ادوارد اسنودن، روی مبانی BTC تمرکز کنید

جیمسون لوپ، یکی از بنیانگذاران و CTO شرکت نگهبانی بیت کوین کاسا، در طی مصاحبه ای عمیق با کوین تلگراف در کنفرانس، به این موضوع اشاره کرد و گفت که سرعت پیشرفت ها و تغییرات پروتکل بیش از آنچه او می خواست کند شده است.

همانطور که لوپ توضیح می دهد، در هفته های اخیر با ظهور پروژه های جدیدی مانند BitVM و SpiderChain، این موضوع تا حدودی تغییر کرده است. این امر او را به این باور رساند که چندین سافت فورک پیشنهادی می تواند برای آینده پروتکل مفید باشد:

من فکر می کنم به طور کلی بیت کوین نیاز به اجرای عملکردی دارد که توانایی آن را برای تبدیل شدن به چیزی که می توان آن را یک انباشته کننده رمزنگاری نامید، بهبود بخشد. بیت کوین باید عملکردی را ارائه دهد که قابلیت لایه های دوم را افزایش دهد.”

لوپ اضافه می‌کند که هرگونه «استکه‌سازی سخت» بالقوه‌ای که برخی ماکسیمالیست‌ها در گذشته از آن حمایت کرده‌اند، نوآوری را که منجر به ایجاد راه‌حل‌هایی مانند شبکه لایتنینگ می‌شود، خفه می‌کند، که به شبکه بیت‌کوین کمک می‌کند تراکنش‌ها را در مقیاس بهتر انجام دهد.

“بدون OP_CLTV، رعد و برق واقعا امکان پذیر نخواهد بود. شاید امکان پذیر باشد، اما بدون SegWit واقعاً دست و پا گیر خواهد بود. بدون OP_CSV، داشتن کانال های لایتنینگ با عمر نامحدود امکان پذیر نخواهد بود.

لوپ به CHECKSEQUENCEVERIFY (OP_CSV) و CHECKLOCKTIMEVERIFY (OP_CLTV) اشاره می کرد، دو BIP که برای تسهیل فورک های کانال های پرداخت پیاده سازی شده اند. OP_CLTV توسط تاد نوشته شده است، که یک کد تراکنش بیت کوین را توصیف می کند که اجازه می دهد تا خروجی یک تراکنش تا نقطه ای در آینده غیر قابل مصرف باشد.

لوپ اضافه می کند که پروتکل بیت کوین ممکن است به دلیل عدم توافق در مورد پیشنهادهای بهبود لایه پایه ثابت شود، اما توسعه دهندگان احتمالاً به روش های بدون مجوز به بهبود ادامه خواهند داد:

اگر امکان پیاده‌سازی راه‌حلی وجود نداشته باشد که بتوان آن را به بهترین نحو در لایه پایه در پروتکل زیربنایی پیاده‌سازی کرد، در آن صورت به طور کلی می‌بینیم که در بیشتر موارد راه‌حل‌ها به نحوی پیچ می‌شوند.

CTO Casa معتقد است که اگر بیت کوین به مقیاس خود ادامه ندهد، کاربران به ناچار به ذخیره و استفاده از بیت کوین از طریق “تعدادی بانک بیت کوین، متخلص به متولیان و صرافی ها” روی می آورند که با مبادلات قابل توجهی همراه است:

“پس IOU وجود دارد، درست است؟ فکر نمی‌کنم این آینده‌ای باشد که هیچ یک از ما بخواهیم ببینیم.»

همانطور که قبلاً Cointelegraph گزارش داده بود، طرفداران و تحلیلگران بیت کوین در بیت کوین آمستردام 2023 بر اهمیت فزاینده ارزش پیشنهادی ارز دیجیتال و ویژگی های پول سالم در میان بازار نزولی گسترده تأکید کردند.

مجله: تکرار متون مقدس: “ابر رایانه” بیت کوین و BTC DeFi به زودی عرضه می شوند


نویسنده: Gareth Jenkinson

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید