بیت کوین از بالاترین رکورد سال 2021 در آرژانتین گذشت، اما تورم فوق العاده بر سودها سایه افکنده است.


افزایش 150 درصدی بیت کوین در پزو آرژانتین در دو سال گذشته با تورم 300 درصدی این کشور در آن دوره مطابقت ندارد.

آرژانتین به دلیل سیاست‌های پوپولیستی که منجر به کسری بودجه شد، دهه‌ها گرفتار تورم شدید بوده است. با گذشت زمان، این احتمال به وجود می آید که آرژانتین، خانه 47 میلیون آمریکایی لاتین، با سقوط تمام عیار ارز مواجه شود. پس چشم انداز پذیرش بیشتر بیت کوین (BTC) با توجه به سابقه فوق العاده آن در هنگام قیمت گذاری در ارز محلی پزو آرژانتین (ARS) چیست؟

در طول تاریخ خود، دولت آرژانتین مکرراً به افزایش حجم پول، چه از طریق سپرده های بانکی و چه از طریق اوراق قرضه دولتی، متوسل شده است. مجموع عرضه پول M1 آرژانتین، متشکل از ارز، سپرده های تقاضا و سایر سپرده های قابل کنترل، از 2.81 تریلیون ARS در ژوئیه 2019 به 10.66 تریلیون ARS افزایش یافت. این نشان دهنده افزایش قابل توجه 277 درصدی در سه سال است.

چه اتفاقی برای قیمت بیت کوین در پزو آرژانتین (ARS) افتاد؟

قیمت بیت کوین در صرافی های محلی به 19.6 میلیون پزو آرژانتین (ARS) افزایش یافته است که از 14.2 میلیون زمانی که بیت کوین در نوامبر 2021 به دلار آمریکا به بالاترین حد خود رسید، افزایش یافته است. این کاهش 61.5 درصدی از 69000 دلار بود، اما سرمایه‌گذاران در آرژانتین همچنان توانستند با اندازه‌گیری ارز محلی، 38 درصد سود کسب کنند.

قیمت بیت کوین در پزوی آرژانتین (ARS) در صرافی Bitso. منبع: بیتسو

با این حال، هنگام مشاوره با Google یا CoinmarketCap برای قیمت بیت کوین در ARS، ممکن است با نتیجه متفاوتی روبرو شوید. پاسخ به این اختلاف در نرخ رسمی ارز پزو آرژانتین نهفته است که پیچیده تر از آن چیزی است که اکثر سرمایه گذاران به آن عادت دارند.

برای شروع، نرخ ارز رسمی معروف به “دلار BNA” وجود دارد که توسط بانک مرکزی آرژانتین تعیین می شود و برای تمام معاملات دولتی و همچنین واردات و صادرات استفاده می شود.

قیمت بیت کوین در ARS در 21 سپتامبر. منابع: گوگل، ریپیو، بیتسو.

توجه داشته باشید که قیمت بیت کوین در پزو آرژانتین، همانطور که به طور موثر در مبادلات ارزهای دیجیتال معامله می شود، تقریبا دو برابر قیمت نظری گوگل است.

این قیمت نظری با ضرب قیمت BTC به دلار آمریکا در مبادلات آمریکای شمالی در نرخ رسمی پزو آرژانتین (ARS) ارائه شده توسط دولت محلی محاسبه می شود. این پدیده منحصر به ارزهای دیجیتال نیست. همچنین بر سایر دارایی های بین المللی بسیار نقدشونده مانند سهام، طلا و معاملات آتی نفت تأثیر می گذارد.

هدف دولت با تقویت مصنوعی نرخ ارز رسمی به نفع پزو آرژانتین، تثبیت اقتصاد، کاهش فرار سرمایه و ممانعت از تجارت سوداگرانه از طریق گران‌تر کردن خرید ارز خارجی و ذخیره ثروت به دلار آمریکا است. این اقدام همچنین می تواند هزینه واردات را افزایش دهد و در عین حال صادرات را به منظور بهبود تراز تجاری افزایش دهد.

مطالب مرتبط: با پیروزی خاویر مایلی در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری، بیت کوین در آرژانتین اوج گرفت

با این حال، همانطور که در مورد آرژانتین دیده می شود، دستکاری نرخ ارز رسمی در نهایت به تورم کمک می کند و مانع رشد اقتصادی می شود. اولاً، انگیزه‌هایی برای وجود یک بازار غیررسمی و غیررسمی به نام «دلار آبی» ایجاد می‌کند که همچنین فعالیت‌های غیرقانونی را تشویق می‌کند، شفافیت مالی را تضعیف می‌کند و سرمایه‌گذاری خارجی را منع می‌کند.

این امر بسته به بازاری که معامله در آن انجام می‌شود و اینکه آیا این معامله شامل بانک‌های دولتی و رسمی می‌شود، منجر به تغییر نرخ ارز می‌شود.

آیا بیت کوین یک فروشگاه ارزش قابل اعتماد برای سرمایه گذاران در آرژانتین است؟

بر اساس نرخ ارز آرژانتین بیتسو، بیت کوین در دوره دو ساله منتهی به 21 سپتامبر 150 درصد افزایش یافت و از 7.84 میلیون تومان به 16.6 میلیون تومان رسید. با این حال، نرخ تورم رسمی انباشته شده در این دوره از 300 درصد فراتر رفت و این ادعا را که بیت کوین یک ذخیره ارزش قابل اعتماد است نادرست می کند.

به ویژه، کسانی که از دلار به شکل سنتی یا استیبل کوین ها حمایت می کردند، شاهد افزایش 297 درصدی دارایی های خود در مدت مشابه بودند که عملاً با نرخ تورم مطابقت داشت. این تحلیل فقط دوره دو ساله بین سپتامبر 2021 و سپتامبر 2023 را مقایسه می کند.

با این حال، نتیجه تا حدودی برای حامیان BTC ناامید کننده است و احتمالاً به نفع پذیرش استیبل کوین در منطقه خواهد بود.

نکته مثبت این است که سرمایه‌گذاران این فرصت را داشته‌اند که مزایای خودسرپرستی و کمبود را بیاموزند، با توجه به اینکه ارزش پول محلی به دلیل افزایش روزافزون عرضه بسیار کاهش یافته است.

از این گذشته، برای آرژانتینی ها، تا زمانی که دلار آمریکا با همگام شدن با تورم محلی، قدرت خرید خود را حفظ کند، فضای کمی برای بیت کوین برای تبدیل شدن به ذخیره ارزش ترجیحی وجود دارد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Marcel Pechman

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید