بانک‌های مرکزی BIS و اتحادیه اروپا پلتفرم داده را برای ردیابی جریان‌های رمزنگاری و DeFi ایجاد می‌کنند


بانک تسویه حساب های بین المللی و تعداد انگشت شماری از بانک های مرکزی اروپا در حال ایجاد سیستمی برای ردیابی جریان های ارزهای دیجیتال بین المللی هستند.

بانک تسویه حساب های بین المللی (BIS) یک اثبات مفهومی (PoC) برای سیستمی ایجاد کرده است که تراکنش های درون زنجیره ای و خارج از زنجیره را از صرافی های ارزهای دیجیتال و بلاک چین های عمومی از جمله بیت کوین ردیابی می کند.

BIS با همکاری Deutsche Bundesbank، De Nederlandsche Bank، بانک مرکزی اروپا و بانک فرانسه، یک PoC موفق به نام Project Atlas را اعلام کرد که هدف آن اندازه‌گیری ارتباط اقتصاد کلان بازارهای ارزهای دیجیتال و پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) است.

مرکز نوآوری BIS جزئیاتی از این مفهوم را منتشر کرده است که هدف آن ارائه بینش، دانش و نتایج اقتصادی در این بخش است، با اشاره به فقدان شفافیت و خطرات بالقوه برای ثبات مالی که مشخصه آن شکست‌های پرمخاطب در فضای رمزنگاری مانند Terra/ است. لونا. سقوط الگوریتمی استیبل کوین در سال 2022.

هدف از اثبات اولیه مفهوم پروژه اطلس، ردیابی داده های درون زنجیره ای و خارج از زنجیره از بلاک چین های عمومی و صرافی های ارزهای دیجیتال است. منبع: BIS Project Atlas

این پروژه داده های خارج از زنجیره از مبادلات ارزهای دیجیتال را با داده های درون زنجیره ای از بلاک چین های عمومی جمع آوری شده توسط گره ها ترکیب می کند. در اولین تکرار اثبات مفهوم، پروژه اطلس جریان ارزهای دیجیتال را بین مکان‌های جغرافیایی ردیابی کرد.

مطالب مرتبط: ریپل به کارگروه پرداخت های فرامرزی BIS می پیوندد

رویکرد اول از تراکنش‌های منتسب به صرافی‌های متمرکز در شبکه بیت‌کوین و موقعیت این صرافی‌ها به عنوان نماینده‌ای برای جریان‌های سرمایه برون مرزی استفاده می‌کند.

این روش اشاره می‌کند که جریان‌ها احتمالاً تخمین‌های محدود کمتری از حجم معاملات واقعی هستند، با توجه به اینکه مکان مبادلات کشور به راحتی قابل تشخیص نیست. با این حال، آزمایش اولیه پروژه اطلس نشان می دهد که مبادلات بین مبادلاتی “از لحاظ اقتصادی مهم و قابل توجه هستند.”

داشبورد Project Atlas، تراکنش های تبادلی و همچنین نقل و انتقالات درون زنجیره ای در شبکه بیت کوین را نشان می دهد. منبع: BIS Project Atlas

نسخه فعلی Project Atlas دارای داشبوردهایی است که نمای جلویی را نشان می‌دهد که نتایج جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها از جمله نقل و انتقالات زنجیره‌ای و همچنین جابجایی جهانی وجوه را به تصویر می‌کشد.

PoC مروری بر جریان های فرامرزی ارائه می دهد و ابزاری را برای ارزیابی اهمیت اقتصادی نسبی اکوسیستم ارزهای دیجیتال در حوزه های قضایی مختلف در اختیار بانک های مرکزی قرار می دهد:

این داده ها امکان تجزیه و تحلیل ساختاری جریان ها و بررسی تاثیر شوک های قیمتی، تحولات بازار مالی و ویژگی های کشور را بر جریان های کریپتو فراهم می کند.

استخراج و تجزیه و تحلیل داده‌ها از گره‌های شبکه اتریوم و همچنین پروتکل‌های DeFi نیز در حال آماده‌سازی پروژه برای ادامه افزودن منابع داده بیشتر برای انتقال به فاز بعدی توسعه است.

مجله: کارآگاهان بلاک چین: Mt. سقوط Gox شاهد تولد Chainalytic بود


نویسنده: Gareth Jenkinson

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید