نامزد ریاست جمهوری آرژانتین از CBDC ها می خواهد که تورم فوق العاده را حل کنند


به نظر می رسد موضع سرجیو ماسا در مورد ارزهای دیجیتال بانک مرکزی در تضاد کامل با نامزد طرفدار بیت کوین خاویر مایلی است که می خواهد بانک مرکزی آرژانتین را حذف کند.

سرجیو ماسا، نامزد ریاست جمهوری آرژانتین، قول داده است که در صورت انتخاب برای حل بحران طولانی مدت تورم آرژانتین، یک ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) راه اندازی کند.

دومین کاندیدای پیشرو این کشور در جریان مناظره ریاست جمهوری در 2 اکتبر، قبل از بیان اینکه چگونه قصد دارد تورم ویرانگر این کشور را “حل” کند، گفت: “من واضح هستم که تورم یک مشکل بزرگ در آرژانتین است.”

ما ارز دیجیتال را در آرژانتین راه اندازی خواهیم کرد. […] ما این کار را در سطح جهانی برای کل آرژانتین انجام خواهیم داد، همراه با یک قانون شویی که به کسانی که پول در خارج از کشور دارند اجازه می دهد پول خود را بیاورند و آزادانه بدون مالیات جدید به طور موازی از آن استفاده کنند.”

ماسا که در حال حاضر به عنوان وزیر اقتصاد فعالیت می کند، به این ایده که آرژانتین باید به دلار آمریکا روی آورد پایان داد:

دلاری شدن چیزی است که جذابیت دلار را ایجاد می کند. میهن پرست باشید [and] از پول ما دفاع کنید، استفاده از آن را تشویق نکنید [the U.S. dollar]گفت.

انتخابات سراسری آرژانتین در 22 اکتبر برگزار می شود.

دو مورد از سه نظرسنجی مهم نشان می دهد که ماسا با فاصله کمی از خاویر مایلی، نامزد طرفدار بیت کوین و مخالف بانک مرکزی که در انتخابات اولیه آرژانتین در ماه اوت پیروز شد، عقب است.

ترجیحات رای دهندگان آرژانتینی در سه نظرسنجی جداگانه. منبع: AS/COA.

داده‌های اندیشکده آمریکایی AS/COA نشان می‌دهد که ماسا احتمالاً بیشترین حمایت را از استان بوئنوس آیرس که محل سکونت 16.6 میلیون نفر از 46 میلیون ساکن این کشور است، دریافت می‌کند، در حالی که مایلی از حمایت اکثریت در مناطق روستایی بیشتر کشور برخوردار است.

مایلی قبلاً اعلام کرده بود که آرژانتین می‌خواهد دلار آمریکا را به عنوان واحد پول خود بپذیرد. مایلی به‌عنوان یک اقتصاددان و آزادی‌خواه، مدت‌ها به بانک مرکزی بدبین بود. بخشی از وعده انتخاباتی او لغو بانک مرکزی آرژانتین بود.

مایلی قبلاً اعلام کرده بود که بیت کوین واکنشی در برابر “کلاهبرداران بانک مرکزی” است و پزو آرژانتین به سیاستمداران اجازه می دهد تا با تورم از آرژانتینی ها کلاهبرداری کنند.

مرتبط با: آرژانتینی ها در میان نگرانی های تورمی به بیت کوین روی می آورند: گزارش

پاتریشیا بولریچ، سومین نامزد پیشتاز ریاست جمهوری آرژانتین، طبق گزارشات، یک رژیم پولی را اجرا خواهد کرد که در آن در صورت پیروزی در انتخابات، پزو آرژانتین و دلار آمریکا به عنوان ارز قانونی وجود دارند.

ارزش پزو آرژانتین به دلار آمریکا از سال 2003. منبع: Google Finance.

پزو آرژانتین از دسامبر 2023 بیش از 99 درصد ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است.

بیشتر داده ها نشان می دهد که تورم آرژانتین پس از ونزوئلا و لبنان سومین تورم بالاتر در جهان است.

مجله: آیا باید به کودکان «قرص نارنجی» داد؟ وضعیت کتاب های کودکان بیت کوین


نویسنده: Brayden Lindrea

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید