12 سال زندان برای یکی از بنیانگذاران باشگاه AirBit ‘ponzi’


پابلو رناتو رودریگز، کلاهبردار مجرم نیز پس از اتمام دوران محکومیت 12 ساله خود، ملزم به گذراندن سه سال آزادی تحت نظارت خواهد بود.

یکی از بنیانگذاران AirBit Club، یک طرح هرمی ارزهای دیجیتال که بیش از 100 میلیون دلار از سرمایه گذاران کلاهبرداری می کرد، به دلیل نقش داشتن در یک “طرح هرمی” 100 میلیون دلاری مربوط به استخراج کریپتو به 12 سال زندان محکوم شد.

این حکم تقریباً هفت ماه پس از آن صادر شد که رودریگز، بنیانگذار AirBit Club در ماه مارس در دادگاه منطقه ای ایالات متحده به اتهامات توطئه کلاهبرداری اعتراف کرد.

دامیان ویلیامز، دادستان ایالات متحده در ناحیه جنوبی نیویورک، در بیانیه‌ای در ۲۶ سپتامبر گفت که رودریگز سرمایه‌گذاران ناآگاه را با وعده‌های دروغین که سرمایه‌شان در فعالیت‌های تجاری و استخراج ارزهای دیجیتال قانونی سرمایه‌گذاری می‌شود، «شارت» کرد.

رودریگز به جای سرمایه‌گذاری از طرف سرمایه‌گذاران، پول قربانیان را در یک طرح شویی پیچیده با استفاده از بیت‌کوین، یک حساب اعتماد وکیل و شرکت‌های بین‌المللی مخفی کرد و از پول قربانیان برای بستن جیب‌های خود استفاده کرد.

جورج بی. دانیلز، قاضی دادگاه منطقه، رودریگز را به سه سال دیگر به آزادی تحت نظارت پس از محکومیت 12 ساله اش محکوم کرد.

کلاهبردار محکوم به پرداخت 65 میلیون دلار جریمه و ضبط مجموع 3800 بیت کوین (BTC) (به ارزش 100 میلیون دلار) و همچنین سایر اقلام ضبط شده از محل سکونت رودریگز در ایروین، کالیفرنیا، شامل 900،000 دلار و تقریباً 1 دلار، محکوم شد. این میلیون دلار قبلاً به صورت امانی برای Gulfstream Jet نگهداری می شد.

متهمان دیگر (دوس سانتوس، اسکات هیوز، سیسیلیا میلان و کارینا ساندالیز) نیز به جرم خود اعتراف کردند و منتظر صدور حکم هستند.

مرتبط با: چگونه بفهمیم که یک پروژه ارز دیجیتال یک طرح هرمی است؟

AirBit Club در سال 2015 تاسیس شد. به سرمایه گذاران بالقوه گفته شد که AirBit Club از استخراج و تجارت ارزهای دیجیتال بازدهی ایجاد می کند و قربانیان بابت هر عضویت خریداری شده، بازده روزانه تضمین شده و غیرفعال دریافت خواهند کرد.

اما در اوایل سال 2016، اعضای باشگاه که به دنبال برداشت درآمدهای خود بودند، با بهانه‌ها، تاخیرها و هزینه‌های پنهان مواجه شدند و به آنها گفته شد که اگر می‌خواهند بازپرداخت را دریافت کنند، باید اعضای جدیدی جذب کنند.

اپراتورهای باشگاه، از جمله رودریگز، در آگوست 2020 توسط وزارت دادگستری به تقلب و پولشویی متهم شدند و پس از تحقیقات توسط تحقیقات امنیت داخلی ایالات متحده آمریکا.

بر اساس گزارش 28 ژوئن از شرکت اطلاعاتی بلاک چین TRM Labs، 7.6 میلیارد دلار سرمایه در سال 2022 به پولزی و طرح‌های هرمی ارزهای دیجیتال از دست رفته است.

مجله: ارزهای ناپایدار: تثبیت، ریسک بانکی و سایر خطرات در افق
نویسنده: Brayden Lindrea

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید