ابزار هوش مصنوعی با راهنمایی جراحان درمان تومور مغز را متحول می کند: مطالعه


اگرچه دقت این ابزار با آزمایش‌های ژنتیکی موجود مطابقت ندارد، اما توانایی پیش‌بینی سریع مشخصات تومور را دارد.

ابزار هوش مصنوعی (AI) برای کمک به پزشکان در مبارزه با تومورهای تهاجمی مغز پدید آمده است. این به شناسایی ویژگی های مهمی که در طول جراحی راهنمایی می کند کمک می کند.

دستگاه ارزیابی و بررسی هیستوپالوژی کرایوسکشن (CHARM) ابزاری پیشرفته است که به طور موثر تصاویر را برای تعیین مشخصات ژنتیکی گلیوما، نوعی تومور تهاجمی مغزی، تجزیه و تحلیل می‌کند. در حال حاضر این فرآیند روزها یا هفته ها طول می کشد. کان-هسینگ یو، نویسنده ارشد گزارشی که در 7 ژوئیه در Med منتشر شد، توضیح داد که جراحان برای هدایت عملیات خود به تشخیص دقیق تکیه می کنند.

اگرچه دقت این ابزار با آزمایش‌های ژنتیکی موجود مطابقت ندارد، اما توانایی پیش‌بینی سریع مشخصات تومور را دارد. شما

علاوه بر این، CHARM می تواند بین سلول های تومور بدخیم و خوش خیم تمایز قائل شود و درجه تومور را تعیین کند که نشان دهنده سطح تهاجمی است. اینها ارزیابی هایی هستند که آسیب شناسان انسانی معمولاً در طول جراحی انجام می دهند. اما به گفته یو، CHARM می تواند نیاز به 10 تا 15 دقیقه انتظار در حین عمل یا حضور آسیب شناس در حالت آماده به کار را از بین ببرد.

خلاصه گرافیکی مطالعه CHARM. منبع: Med

گلیوما، به ویژه نوع فرعی تهاجمی که به نام گلیوبلاستوما شناخته می شود، تهدید قابل توجهی است و موارد درمان نشده منجر به مرگ در کمتر از شش ماه می شود. همانطور که توسط انجمن جراحان مغز و اعصاب آمریکا گزارش شده است، تنها 17٪ از افرادی که به طور غم انگیز مبتلا به گلیوبلاستوما تشخیص داده شده اند، پس از سال دوم زنده می مانند.

یو و تیمش یک الگوریتم یادگیری ماشینی را با استفاده از تصاویر نمونه های جراحی مغز و تأیید صحت بر اساس تشخیص های بیمار توسعه دادند. CHARM در تعیین پروفایل های ژنتیکی تومور بهتر از سایر سیستم های هوش مصنوعی عمل کرد.

جراحان هنگام تصمیم گیری های مهم در مورد میزان برداشتن بافت و استفاده بالقوه از ویفرهای پوشش داده شده با دارو در درمان تومورهای گلیوما، به شدت به مشخصات ژنتیکی تومور متکی هستند. متأسفانه دستیابی به این اطلاعات در حال حاضر فرآیندی زمان بر است.

مرتبط با: هوش مصنوعی پتانسیل ارسال قیمت بیت کوین را بیش از 750 هزار دلار دارد – آرتور هیز

تحقیقاتی که توسط یو و تیمش رهبری می شود به مجموعه ای جامع از ابتکارات کمک می کند که از هوش مصنوعی برای بهبود تشخیص و درمان سرطان استفاده می کند. سرمقاله قابل توجهی که در شماره ژوئن Lancet Oncology منتشر شد، توانایی برخی سیستم ها را برای شناسایی دقیق افراد در معرض خطر بالای سرطان پانکراس، ریه و سینه برجسته کرد.

مجله: رزرو سفر با هوش مصنوعی به طرز خنده‌داری بد است، 3 کاربرد عجیب ChatGPT، افزونه‌های رمزنگاری


نویسنده: Amaka Nwaokocha

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *