9 پروتکل از توکن “wstETH” LayerZero انتقاد می کنند و ادعا می کنند که “اختصاصی” است.


Connext، Chainsafe، Sygma، LiFi، Socket، Hashi، Across، Celer و Router بیانیه مشترکی در انتقاد از توکن جدید منتشر کردند.

پروتکل متقابل زنجیره ای توکن پل شده جدید LayerZero انتقادات نه پروتکل موجود در اکوسیستم اتریوم را برانگیخته است. بیانیه مشترک Connext، Chainsafe، Sygma، LiFi، Socket، Hashi، Across، Celer و Router در 27 اکتبر، استاندارد توکن را «استاندارد وابسته به فروشنده خصوصی» نامید و ادعا کرد که آزادی صادرکنندگان توکن را محدود می‌کند.

پروتکل ها در بیانیه مشترک خود ادعا کردند که توکن جدید LayerZero “نمایندگی ثبت شده از wstETH بدون پشتیبانی Lido DAO برای Avalanche، BNB Chain و Scroll است.” [decentralized autonomous organization]”تولید شده توسط سیستم های خاص فروشنده” […] عمدتاً متعلق به پل هایی است که آنها را اجرا می کنند. در نتیجه، آنها خاطرنشان کردند، این “ریسک های سیستمی برای پروژه ها ایجاد می کند که ممکن است تعیین کمیت آنها دشوار باشد.” پروتکل ها از استفاده از استاندارد توکن xERC-20 برای پل زدن stETH به جای استفاده از توکن جدید LayerZero حمایت می کردند.

Lido Staked Ether (stETH) یک مشتق ذخیره‌سازی مایع است که زمانی که کاربر اتر (ETH) را به پروتکل Lido سپرده می‌کند تولید می‌شود. LayerZero در 25 اکتبر آغاز شده BNB Chain یک نسخه پل شده از stETH به نام “Wrapped Staked Ether (wstETH)” در Avalanche و Scroll است. قبل از این راه اندازی، stETH در این سه شبکه در دسترس نبود.

از آنجایی که هر پروتکلی می تواند یک نسخه پل شده از یک توکن ایجاد کند، LayerZero توانست wstETH را بدون نیاز به تایید LidoDAO، نهاد حاکم Lido راه اندازی کند. علاوه بر این، BNB Chain و LayerZero اعلام کردند که این توکن در X (توئیتر سابق) و BNB Chain راه اندازی خواهد شد. برچسب گذاری شده است تیم توسعه Lido اعلام کرد. اعضای LidoDAO بعداً ادعا کردند که این اقدامات تلاشی برای گمراه کردن کاربران به این باور است که توکن جدید توسط DAO پشتیبانی می شود.

در همان روزی که LayerZero wstETH را راه اندازی کرد، آنها پیشنهاد کردند که LidoDAO باید توکن جدید را به عنوان نسخه رسمی stETH در سه شبکه جدید تأیید کند. آنها مدیریت LayerZero را رها کردند و پیشنهاد انتقال کنترل پروتکل توکن به LidoDAO را دادند. در پاسخ، برخی از اعضای LidoDAO شکایت کردند که این حرکت برای ایجاد یک علت بوده است. انجام شد تحت فشار قرار دادن DAO برای تصویب پیشنهادی که در غیر این صورت قادر به انجام آن نبودند.

مرتبط با: LayerZero با Immunefi همکاری می کند تا 15 میلیون دلار جایزه باگ را راه اندازی کند

هارت لامبور، عضو LidoDAO در این انجمن افزود: «به نظر می‌رسد که یک تلاش بازاریابی هماهنگ بین Avalanche، BNB و LayerZero، با مجموعه‌ای از پست‌های توییتر و ویدیوهای شیک نشان می‌دهد که LidoDAO قبلاً به طور رسمی استاندارد OFT را پذیرفته است.» آیا وقتی فقط یک چیز وجود دارد این امکان وجود دارد؟ پیشنهاد؟”

برخی از اعضا همچنین استدلال کردند که توکن جدید می تواند مشکلات امنیتی ایجاد کند. عضو LidoDAO، Scaloneta ادعا کرد که هک در لایه تأیید پروتکل “به این معنی است که مقدار بی نهایت wsteth استخراج می شود” و افزود: “Layer Zero یک گزینه فوق متمرکز است که پروتکل اصلی اتریوم را در معرض فاجعه بی سابقه ای قرار می دهد.”

کوین تلگراف برای نظر دادن از طریق تلگرام و ایمیل با تیم LayerZero تماس گرفت اما در زمان انتشار پاسخی دریافت نکرد. در ماه آوریل، LayerZero بیش از 120 میلیون دلار برای کمک به ایجاد قابلیت های زنجیره ای بیشتر در اکوسیستم Web3 جمع آوری کرد و با Radix همکاری کرد تا قابلیت های زنجیره ای را به شبکه Radix Babylon بیاورد.
نویسنده: Tom Blackstone

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید