3 دلیل افزایش قیمت سولانا (SOL) در این هفته


قیمت سولانا از ماه سپتامبر بهبودی دو رقمی داشته است و بخشی از این حرکت ناشی از بهبود شرایط بنیادی بوده است.

قیمت سولانا (SOL) بین 28 سپتامبر و 6 اکتبر 20 درصد افزایش یافته است، اما آیا این افزایش یک حرکت موازی با قیمت بیت کوین (BTC) است یا به دلیل عوامل دیگری است؟ قبل از افزایش قیمت، یا شاید بهبود، SOL پس از تایید یک دادگاه ایالات متحده فروش 1.3 میلیارد دلاری SOL از صرافی ورشکسته FTX، با یک دوره آشفته مواجه شد.

شاخص قیمت روزانه سولانا، دلار آمریکا. منبع: TradingView

دادگاه ورشکستگی تدابیری اتخاذ کرد تا اطمینان حاصل کند که انحلال دارایی‌های FTX به باری برای بازار کریپتو تبدیل نمی‌شود و موظف شد که فروش به صورت دسته‌ای هفتگی از طریق یک مشاور سرمایه‌گذاری مطابق با قوانین از پیش تعیین‌شده انجام شود.

پس از تاثیر اولیه که قیمت سولانا را در 11 سپتامبر به 17.34 دلار کاهش داد، تا حدی اعتماد به نفس در میان گاوهایی که حمایت 20 دلاری را در 29 سپتامبر دوباره برقرار کردند، پدیدار شد. این حرکت با یک صعود موفقیت آمیز همزمان شد. با انتقال به نسخه 1.16، توکن SOL را در 7 روز آینده 16 درصد افزایش دادیم.

تجمع سولانا همچنین با رشد استفاده از برنامه های غیرمتمرکز (Dapps) و افزایش حجم توکن های غیرقابل تعویض (NFT) حمایت شد. قیمت سولانا در حال حاضر تلاش می‌کند تا پشتیبان 23 دلاری را تشکیل دهد و از 9.22 میلیارد دلار کاردانو پیشی بگیرد و جایگاه خود را به عنوان پنجمین ارز دیجیتال بزرگ (به استثنای استیبل کوین‌ها) از نظر ارزش بازار مستحکم کند.

فعالیت های بازار DApp و NFT سولانا در حال افزایش است

هنگام تجزیه و تحلیل شبکه های متمرکز بر اجرای dapp، تعداد کاربران فعال باید در اولویت قرار گیرد. بنابراین، باید با کمی کردن آدرس های مرتبط با قراردادهای هوشمند، که به عنوان یک پروکسی برای تعداد کاربران عمل می کنند، شروع کرد.

آدرس های فعال Solana Dapps 7 روزه. منبع: DappRadar

توجه داشته باشید که افزایش فعالیت در تمام بخش‌ها، از جمله بازارهای NFT، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، کلکسیون‌ها، اجتماعی و بازی‌ها ثابت است. علاوه بر این، آدرس‌های فعال سولانا در تعامل با Dapps از آدرس‌های اتریوم که در همان دوره به 55230 رسیده بود، فراتر رفت.

سولانا به لطف راه حل مقرون به صرفه و مقیاس پذیر خود در بازار NFT در حال افزایش است زیرا داده ها فشرده شده و خارج از زنجیره ذخیره می شوند. از آنجایی که این کار مستلزم هزینه‌های چاپ کمتری است، امکان تولید مقرون به صرفه‌تر در مقادیر بیشتر را فراهم می‌کند و به سازندگان اجازه می‌دهد تا به مخاطبان بیشتری دست یابند.

فروش NFT به ازای هر بلاک چین، 7 روز. منبع: Cryptoslam

بر اساس گزارش Cryptoslam، شبکه Solana در 7 روز گذشته از نظر فروش NFT از Polygon (MATIC) پیشی گرفته و به ارزش 6.8 میلیون دلار رسیده است. در سپتامبر وضعیت برعکس شد. مجموع سولانا 23.9 میلیون دلار بود، در حالی که شبکه Polygon به 31 میلیون دلار در فروش NFT رسید.

ارتقاء شبکه حریم خصوصی را افزایش می دهد و استرس اعتبار سنجی ها را کاهش می دهد

یکی از عوامل بالقوه پشت افزایش قیمت 20 درصدی اخیر سولانا، ارتقای شبکه به نسخه 1.16 در 28 سپتامبر بود که یک “سیستم دروازه” را برای اطمینان از فعال شدن تدریجی ویژگی های جدید در شبکه معرفی کرد. این فرآیند به حفظ پایداری شبکه کمک می کند و از مشکلات ناشی از تغییرات ناگهانی جلوگیری می کند.

یکی دیگر از تغییرات قابل توجه در این به روز رسانی “انتقالات مخفی” است که از شواهد دانش صفر برای رمزگذاری جزئیات تراکنش استفاده می کند و حریم خصوصی کاربر را افزایش می دهد. این نسخه همچنین شامل بهبودهایی در استفاده از RAM برای اعتبار سنجی ها، حساب های داده قابل تغییر اندازه و مکانیزمی برای شناسایی داده های فاسد است.

به طور کلی، این به روز رسانی نقطه عطف مهمی در توسعه آن است و کارایی، حریم خصوصی و امنیت را برای بلاک چین Solana به ارمغان می آورد.

رقابت تنگاتنگ از راه حل های لایه ۲ اتریوم

علیرغم رقابت سولانا با دیگر شبکه‌های بلاک چین، شکی نیست که راه‌حل‌های لایه ۲ اتریوم از نظر ارزش کل قفل شده (TVL) و کارایی بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. به عنوان مثال، طبق گفته DeFiLlama، Arbitrum دارای TVL 1.73 میلیارد دلار و Optimism 637 میلیون دلار است. هر دو بسیار بالاتر از 326 میلیون دلاری سولانا هستند.

حتی با وجود پیشرفت سولانا در زمینه حفظ حریم خصوصی، مقیاس‌پذیری و امنیت، عوامل خارجی فراتر از درام ورشکستگی FTX نیز وارد عمل می‌شوند و شکستن مقاومت ۲۳ دلاری سخت‌تر از حد انتظار می‌شود.

در نهایت، سرمایه‌گذاران تا حد زیادی بر روی اکوسیستم اتریوم متمرکز می‌شوند، زیرا از نظر توسعه‌دهندگان و برنامه‌های غیرمتمرکز یکپارچه پیشرو باقی مانده است.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Marcel Pechman

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید