10 سال بعد هنوز ETF بیت کوین وجود ندارد اما چه کسی اهمیت می دهد؟


کمیسیون بورس و اوراق بهادار به ناچار یک ETF بیت کوین را تایید می کند، اما ما باید نسبت به خطراتی که می تواند ایجاد کند شک و تردید سالم داشته باشیم.

اولین درخواست صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF) که در جولای 2013 ثبت شد، در هر دو سال 2017 و 2018 رد شد. ده سال از تشکیل پرونده اولیه می گذرد و کمیسیون بورس و اوراق بهادار بیش از ده ها پرونده اضافی را رد کرده است. به طور مکرر تاریخ هایی را برای تصمیم گیری دیگران تعیین کنید.

در آخرین تکرار حماسه ETF، بیت کوین (BTC) بیش از 6 درصد افزایش یافت زیرا طرفداران صنعت تصمیم دادگاهی را جشن گرفتند که تأیید می کرد رد درخواست ETF Grayscale توسط SEC “خودسرانه و دمدمی مزاجانه” بود. البته این امر با تاخیر SEC در تصمیم گیری خود در مورد هفت ETF معلق بیت کوین و به دنبال آن کاهش قیمت همراه شد.

ما اکنون منتظریم تا SEC حرکت بعدی خود را در نظر بگیرد و Grayscale برای تایید درخواست می کند.

مرتبط با: ETF های بیت کوین: حتی بدتر از صرافی های متمرکز برای کریپتو

تا حدودی، ETF بیت کوین در روحیه پذیرش منطقی است. صنعت ETF 7 تریلیون دلاری با سرمایه‌گذارانی که هنوز در حاشیه هستند و منتظر محصولی هستند که بدون نیاز به خرید مستقیم BTC و ایجاد کیف پول به بیت کوین دسترسی داشته باشند، آماده شده است. علاوه بر این، به عنوان جامعه‌ای که برای جدی گرفتن دارایی‌های دیجیتال مبارزه کرده است، دنیای رمزارز تمایل دارد از اعتبارسنجی که یک ETF نقطه ایالات متحده نشان می‌دهد استقبال کند.

اما ارز دیجیتال، به‌ویژه بیت‌کوین، مبتنی بر نیاز به یک سیستم مالی جایگزین است که حاکمیت مالی، شفافیت و اجماع را ممکن می‌سازد که تامین مالی سنتی (TradFi) آشکارا فاقد آن است. شور و شوق صنعت کریپتو برای تایید ETF SEC مانند یک گام به عقب به نظر می رسد، شبیه به آنچه که انقلابیون آمریکایی پس از رد حکومت امپراتوری از پارلمان درخواست کردند تا در جمع آوری مالیات استعماری میانجیگری کند.

پذیرش جریان اصلی یک هدف فراگیر در میان قهرمانان کریپتو است، و امضای SEC بر روی یک ابزار BTC که با TradFi طنین انداز می شود، ظاهرا راهی سریع برای آن است. با این حال، مبارزه برای دریافت تاییدیه یک محصول سرمایه گذاری واسطه ای از یک موسسه مرکزی غیرشفاف، مغایر با هدف صنعت ما است. و رک و پوست کنده غیر ضروری است.

کنایه از سرمایه گذاران محتاط در انتظار خرید سهام بیت کوین ETF به جای انتخاب مسیر امن تر خرید مستقیم بیت کوین آشکار است. ETF ها لایه های مختلفی از ریسک طرف مقابل را شامل می شوند، از جمله حامی، متولی و سایر شرکا. ما دیدیم که این نوع ریسک در کریپتو در طول آخرین سرایت چقدر فاجعه‌بار است، جایی که مشتریان بیش از 10 میلیارد دلار در ماه‌ها از دست دادند زیرا به اشخاص ثالث متکی بودند. اگرچه به نظر می رسد آلودگی کاهش یافته است، اما مهم ترین نکته باقی می ماند: اگر کلیدهای خصوصی بیت کوین خود را ندارید، دارایی های شما تحت کنترل شما نیستند و حتی ممکن است وجود نداشته باشند.

کسانی از ما که شاهد این رویداد بودیم از نزدیک این را می دانیم. اما سرمایه گذارانی که در حاشیه منتظر ETF هستند احتمالاً این کار را نمی کنند. وظیفه ما به عنوان بنیانگذاران صنعت و پیشکسوتان این است که به تازه واردان کمک کنیم تا سطح جدیدی از امنیت و اجتناب از ریسک را که فناوری بیت کوین فراهم می کند را درک کنند.

جنبه منفی ETF Spot Bitcoin عمیق تر از تضادهای مفهومی و خرید ناخواسته یک سرمایه گذاری پرخطر است. هزینه بالقوه حرکت کریپتو بسیار زیاد است.

به عنوان مثال، iShares Bitcoin Trust را در نظر بگیرید که اعلامیه آن قیمت بیت کوین را در ماه ژوئن به بالاترین سطح یک ساله خود رساند. با این حال، اکثر جامعه بیت کوین، که احتمالاً از چشم انداز هجوم نهادی گسترده کور شده بودند، پشتیبان تکرار TradFi 2.0 BlackRock شدند، که به طور معمولی به عنوان یک ایمان بیت کوین پنهان شده بود.

مرتبط با: ETF بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را متحول خواهد کرد

ارسال BlackRock شامل یک بند هارد فورک است. مشخص می کند:

اسپانسر […] ممکن است از صلاحدید خود استفاده کند تا مشخص کند کدام شبکه باید به عنوان شبکه مناسب برای اهداف تراست در نظر گرفته شود و انجام این کار ممکن است بر ارزش سهام تأثیر منفی بگذارد. […] هیچ تضمینی وجود ندارد که اسپانسر در نهایت دارایی دیجیتالی را که ارزشمندترین فورک است انتخاب کند. […] همچنین حامی مالی ممکن است با سهامداران، متولی بیت کوین، سایر ارائه دهندگان خدمات، مدیر شاخص، صرافی های ارزهای دیجیتال یا سایر فعالان بازار در مورد اینکه چه چیزی به طور کلی بیت کوین در نظر گرفته می شود و بنابراین برای اهداف تراست باید «بیت کوین» در نظر گرفته شود، مخالف باشد. در نتیجه بر ارزش سهام تأثیر منفی می گذارد.

این بند عدم قطعیت اساسی را در مورد مکانیسم اجماع پروتکلی معرفی می کند که قبلاً مکانیسم بسیار خوبی تعریف شده و آزمایش شده در نبرد دارد.

در سطح گسترده‌تر، بلک راک بدون شک عرضه انبوهی از بیت‌کوین را جمع‌آوری خواهد کرد، در حالی که ETF iShares ممکن است در معرض عدم قطعیت و فرضیه‌های مجدد احتمالی باشد. این امر سهامداران را در معرض خطر تنها داشتن ادعای کاغذی بر روی بیت کوین وام گرفته قرار می دهد تا خود دارایی. پذیرفتن این سناریو قبل از بیت کوین یک چیز است، اما تصور اینکه تبدیل شدن به یک هنجار در دنیایی که در آن فرصت داریم بیت کوین را در یک دفتر کل شفاف و تغییرناپذیر داشته باشیم، بسیار نگران کننده است.

از آنجایی که همزیستی مالی غیرمتمرکز و TradFi بیشتر به واقعیت تبدیل می شود، این امر اجتناب ناپذیر است که SEC در مقطعی یک ETF بیت کوین را تایید کند. اگرچه این ذاتا بد نیست، اما بسیار مهم است که جامعه بیت کوین از دلایلی که ما در حال ساختن یک سیستم مالی جدید هستیم آگاه باشند و به آن پایبند باشند.

ما می‌توانیم و باید پذیرش بیت‌کوین توسط مؤسسات قدیمی و درهم‌تنیدگی بی‌تردید بیت‌کوین با ابزارهای سرمایه‌گذاری سنتی را بپذیریم. اما ما همچنین باید مراقب پیامدهای تحولاتی مانند ETF های نقطه ای باشیم، به تازه واردان بازار کمک کنیم تا جدید بودن فناوری بیت کوین را درک کنند و به حرکت رو به جلو ادامه دهند.

جوزف کلی او مدیرعامل Unchained است، یک شرکت خدمات مالی بیت کوین که در سال 2016 یکی از بنیانگذاران آن بود. او فارغ التحصیل دانشکده تجارت تگزاس مک کامبز است.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.
نویسنده: Joseph Kelly

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *